şükela:  tümü | bugün
 • bir eric hoffer kitabı; türkçe ye "kesin inançlılar" adıyla bir kez im yayınevi tarafından, bir kez de -en son dost kitabevi nde gördüğüm üzere- plato tarafından çevrildi. kitle hareketlerinin sınırlarını, çok ayrı uçlardaki görüşlerin yarattığı kriz durumlarının ortak noktalarını saptayan ve dünyaca ünlü liderlerin liderlik özelliklerini objektif bir biçimde sorgulayan eserdir.
 • hayatta karşı karşıya kalınabilecek her şeye; 'kime göre, neye göre' sorusunu sormayı öğretecek, enfes bir kitaptır
 • eric hoffer, kitle hareketlerinin anatomisi ele alıp incelediği ilk ve en ünlü bu kitabında, amerikan toplumunun yaşamından hareketle, toplumların ilerlemesi ve kendi yararına yönetilmesi için ünlü liderlere ihtiyaç bulunmadığını; ancak, şehirleşme, yoksulluk ve daha iyi bir yaşam için mücadele gibi dönem ve koşullarda insan aklı hırslı ve sinirli olmakta, buradan beslenen kitle hareketleri, kesin inançları beslemekte; bu da, bunları manüpile etmek isteyen lider ve diktatörlerin işine geldiğine işaret etmektedir.
  yazar bu kitabında, kitabın yayınlandığı dönemde kesin inançlıları en fazla yönlendirdiğini gördüğü ve karşı çıktığı stalin’i de epey eleştirmektedir.
  kitap türkçe’ye erkıl günur tarafından çevrilmiş ve ilk baskısı 1998'de im yayıncılık tarafından, ikinci baskısı 2007'de plato yayınları tarafından basılmıştır.
 • sadece kesin inançlıların düşünmeye ihtiyaçları yoktur...

  brecht usta ne diyor:

  (....)
  insan neler yapar neler yapar
  bilir uçmasını öldürmesini
  ama bir kusurcuğu var
  bilir düşünmesini de...
 • bitmesine 10 sayfa kadar kala servis beklemeye başladığım sırada kamil koç otobüsünde unuttuğumu fark ettiğim kitap...1 dakika yahu 1 dakika, kitap yok oldu...kime sorsam ilgilenmedi doğru düzgün...kitabı yeniden aldım ve yeniden okumaya başlayacağım yakında...son 10 sayfasını oku demeyin...kitapların altını çizerek okur sonra o bölümlere geri dönerim...gitti o kadar okuma ve çizme emeği...bitirince kitap hakkında da yorum yaparım inşallah.
 • ...
  "güneş doğduğundan güneş batıncaya kadar sadece kendilerini hayatta tutacak şeyleri sağlamak için didinen insanlar keder beslemezler hayal kurmazlar. sefalet otomatik olarak hoşnutsuzluk yaratmadığı gibi hoşnutsuzluğun şiddeti sefaletin derecesiyle doğru orantılı değildir. sefalet dayanılabilir düzeye geldiği zaman, yani özlenir bir durum ulaşılabilecek bir mesafede görünecek kadar koşullar düzeldiği zaman hoşnutsuzluk en yüksek düzeyine ulaşır. bir şikayetin en şiddetli olduğu zaman şikayet konusunun ortadan kalkma ihtimali belirdiği zamandır."
  ...
  kitaptan bir alıntı...
 • güzel bir kitap. kitle hareketlerinin (devrimci, dinci veya milliyetçi fark etmez) genel olarak aynı özelliklere sahip olduğunu savunur hoffer.

  kısa kısa;

  kitle hareketleri "umut" sayesinde varlığını sürdürür, bu yüzden kitle hareketlerinde "şimdi" küçümsenir, aşağılanır, gelecek kutsanır.

  kitle hareketleri; bireysel özelliklerinden hicap duyanlar, kendi eksikliklerinden kaçmak isteyenler, bireysel sorumluluğu kaldıramayanlar için mükemmel bir sığınma yeridir. kitlelere katılan birey, artık birey olmaktan çıkmıştır. o, artık kendini grubuyla tanımlar. özellikleri bireysel özellikleri değil grubunun özellikleridir. sorumluluğu da artık kendi grubuna karşıdır.

  birey olarak hayatta bir anlam bulamayanlar, kendi kendine yetemeyenler kendilerini bir grubun güvenli kollarına bırakır. grubunun amacı, yaşam amacı olur. grubun kutsalı kendi kutsalıdır.

  kitle hareketleri tam bir umutsuzluğun olduğu ortamlarda değil, geleceğe dair ufacık da olsa bir umudun göründüğü yerde kendini gösterir. dipte olan, geleceğe dair bir ışık göremeyen, baskı altındaki kitleler hareket etmek için isteksizdir.

  propogandalar ne kadar yoğun olursa olsun, baskıyla (silahla) beslenmezse etkisini kaybeder. silahla da kaybeder aslında. kuzey kore'de tüm baskıyla desteklenmiş propogandaya rağmen insanlar rejimden şüphe eder hale geldi misal.

  ----
  kitleleri anlamak için idealdir hoffer. okuyalım okutalım dünya kimseye kalmaz.
 • (bkz: inandığı şey uğruna muhteşem hatalar yapan insan)

  turkiye insaninin 90% a yakini kesin inanclidir desem cok ahkam kesmis olacagim ama bir dinleyin once;

  - 50% civarinda bir secmen her ne yaparsa yapsin iktidardaki partiyi ve insanlari desteklemekten geri durmayacaklarini son bir kac secimde ispatladilar. kendine islami degerleri on plana cikaran bir parti nazariyla bakan akp aslinda dinde en buyuk suclardan olan ve allah'in kendisinin bile affetmeyecegini soyledigi "kul hakki yemek" -cunku bu hak kula aittir ve once kulun affetmesi gerekir- konusunda oldukca basarili olmasina ragmen halktaki "yiyor ama calisiyor" dusuncesinin yaygin olmasi bu insanlarin aslinda dusunen bir birey degil sadece birer "kesin inancli" oldugunu gosteriyor.

  - 20-25% kadar bir insan grubu -ki bunlar gelenekten cumhutiyetci olan kisim- yillardir kendi zihniyetlerinin devlete yaptigini bugun baskasinin yapmasi karsisinda gecmisine yonelik hic bir oz elestiri yapmadan sadece "servet dusmanligi" olarak niteleyebilecegim, gucu elinde bulunduran gruba kin guduyorlar. ve isin asli bu kin, yoneten partinin son yillarda iyice azmasindan daha oncelere dayanmaktaydi. "cobanin oyu ile akademisyenin oyu nasil bir olur?", "bunlarin hepsi damacana kafali" diyen kitle aslinda dunya'da sadece dikta ile yonetilen ulkelerdeki -oligarsik brokrasi de diyebilecegimiz ve ozellile eski roma'da orneklerine sikca rastlanan- "yonetenlerin ustunlugu" kavramina dayanmaktadir ki bu insanlar kendilerinin ustun olduguna "kesin inanmislar" ve bu ustunlugun hic bir sekilde baska bir gruba ait olabilecegi dusuncesini hazmedememislerdir. hatta roma hristiyanligi kabul ettiginde, romali olmayanlar da hristiyanligi kabul ettikler fakat "simdi biz de sizinle esit miyiz?" dediklerinde, "hayir siz bizimle esit olamazsiniz ancak ruhunuzu kurtarabilirsiniz" cevabini almislardir.

  - 10% lik bir kisim ise kurt destekcisi olan kisim. -"turk" milliyetcisi ve destekcisi olmanin mesru oldu yerde "kurt" milliyetcisi ve destekcisi olmanin da gayet makul olmasi gerektigine inanarak yola cikarsak, ki bence boyle olmalidir- bu kesim aslinda islam dinini yasayan bir kesim olarak taninirlar. guney dogu'da bir cok medresede yetismis sayisiz islam alimi vardir ve bu insanlar sadece birer dini oge olmaktan ote bolgede kanaat onderligi rolu olan insanlardir. buna ragmen bu 10%'luk kitle kendi "kurt milliyetciligini" bir teror orgutu vasitasiyla veyahut bu teror orgutunun sivil kanadiyla temsil ettirmektelerdir. aslen marksist-ateist degerleri kendine oncu olarak belirlemis ve yillardir iclerinde bir cok masum insaninda yer aldigi katliamlari yapmis olan bir teror orgutu, boyle bir tabani nasil temsil ediyor, bunun cevabi da; sorgulamadan "kesin inanmis" kitledir.

  siyasal ideolojik acidan turkiye insanina baktigimda -dikkat ederseniz bunlarin subjektif oldugunu kabul ederek konusuyorum, kimse benimle ayni fikirde olmak zorunda degil- boylesine buyuk bir cogunlugun "kesin inancli" veya eric hoffer'in terminolojisiyle "true believer" olduguna kanaat getiriyorum.

  son olarak; boylesine bir toplumdan akli selim inanlar cikip turkiye'yi demokratik degerler tabaninda yonetecegine inanmadigimdan, turkiye'nin yakin geleceginin cok daha karanlik olacagini ve bu gunlerin -goreceli olarak- guzel gunler oldugunu dusunuyorum.
 • bu kesin inançlı denen tipler, toplumun çoğunluğunu oluşturan kımıl zararlılarıdır. en bariz vasıfları ise "fert/birey" olmaktan çok uzak olmaları hatta bu kavramı hiç anlayamamalarıdır.

  kendi benliklerini grup kimliği içinde eritip sahte bir birlik/vahdet hissi yaşarlar. esasen uyuşturucu veya alkol müptelalarından farkları yoktur. zira müsekkeratlar da neticede insanı benliğinden kurtarıp, vahdet hissi yaşatmaları yüzünden beşerce rağbet görmüşlerdir.

  ancak gerçek çözümün yolunu tıkadıkları ve asıl hedefi(hakiki vahdet) perdeledikleri için her türlü sahte oluşlardan kaçınılmalıdır.

  hakikat taliplerinin genelde yalnızlığı tercih etmelerinin ve toplumdan uzaklaşma temayüllerinin ardında bu tür duygular, sezişler yatar.

  öte yandan kesin inançlılar, kendi benliklerini grup içinde erittikten sonra ütopyalar peşinde koşarlar, "şimdiyi" ise defterlerinden silerler. zira "şimdi" zaten onların kaçıp kurtulmak istedikleri şeydir.

  bu minvalde tıpkı yahudiler gibi hep vaad edilmiş topraklara doğru bir sefer arzusu ve psikolojisi içine girerler. yahudi tanımlamasını gelişigüzel yaptığımı zannetmeyin. onların şuur kodları ile yahudilerinki arasında büyük benzerlikler bulursunuz.

  tüm bu davranışlar onların zaten şişik olan egosunu daha da azdırır. hakikatle aralarındaki perde büsbütün kalınlaşır. iç gerilimleri daha da artar. bu gerilim onları ifrat davranışlara ve saldırganlığa iter, istikametten uzaklaştırır.

  hûd sûresinde istikamet emredilmiştir. istikamet çetinlerin çetini bir iştir. zira istikamet, bütün fiiller, hâller, sözler ve ahlâkta orta yeri tutmak ve onda sabit kalmaktır. o şekilde ki, bütün fiillerde zaruret dışına taşılmasın ve ifrat (fazlalık) ile tefrit (eksiklikten) korunulabilsin... onun içindir ki tasavvuf büyükleri "keramet ve harikalarda iş yoktur, iş istikamettedir" demişlerdir.

  bir kesin inançlının ise en uzak olduğu değerdir istikamet. mutedil düşünceler, fiiller, davranışlar onu tatmin etmez. hep kutuplara kayar. ömrü ifrat ile tefrit arasında gidip gelmek ve bir hiç uğruna çile çekmekle geçer.

  (bkz: vahdet ve elem-i firak/#39453815)