şükela:  tümü | bugün
 • 2015 yapimi moda (fashion) konulu bir belgesel.

  oyuncular:
  vandana shiva, safia minney, orsola de castro, stella mccartney

  (bkz: ukteydim doldum)
 • izleyicide modern hayata lanet edip mağaraya yerleşme ihtiyacı yaratan filmdir.

  fast fashion'un sebep olduğu trajediler filmin ana konusudur.

  daha fazla kâr için daha fazla satış,
  daha fazla satış için daha ucuz ürünler,
  daha ucuz ürünler için daha düşük maliyetler
  daha düşük maliyetler için daha da ucuz iş gücü ve çevrenin kirletilmesi

  yani firmalar rekabet ederken bize yansıtmadıkları maliyetleri işçiler ve çevreden çıkartmaktalar. bizler de bu sayede ucuza(!) ürün sahibi oluyoruz. bizim ödemediğimiz bu fark modern zamanın ürünlerini üreten insanların düşük maaşlarıyla, büyük emekleriyle, uzun zamanlarıyla yani 'yaşayamadıkları hayatlarıyla' ve çevrenin kirletilmesiyle ödeniyor. bu açıdan da belgeselin ismi çok anlamlıdır diyebiliriz.

  belgeselde pamuk tohumundan, çok ucuz olduğu için kıyafetleri alan ergenlere kadar moda endüstrisinin her alanından bir kesit var. öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler için mutlaka izlenmelidir efenim.
 • 9,90 yazili yuzu isil isil parlayan madalyonun ters tarafini cevirip; pakistan, kambocya, haiti gibi ulkelerdeki tekstil iscilerinin duydugumuz, bildigimizi sandigimiz hayatlarini daha yakin mercekten gosteren belgesel. multimilyon dolar cirolu firmalarin isgucu somurusunu kendiliginden birakmasi ihtimal dahilinde bile olmadigindan, bir tuketicinin bile bilinc duzeyinin artmasinin etkisinden medet umarak izlenmeli derim.
 • tam önümüzde duran gerçekleri alıp izleyicisini sağlı sollu tokatlayan belgesel. bir tarafta sefil hindistan bir tarafta bencil amerika gibi görünse de taraflar aslında göründüğünden oldukça kalabalık. bir tarafta günlüğü 2dolara çalışan insanlar diğer tarafta 20dolara aldığı t-shirt'ü kullanıp atan insanlar. işin sadece tarım ve çevre boyutundan bile bir bu kadar 8 belgesel çıkardı diye düşünüyorum. anlatığı sorunla kıyaslandığında oldukça konsantre ve kısa olmuş.