şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingiltere'de alkol tüketimi ile ilgili araştırmalar yapan bir doktorun ilginç bilgiler verdiği netflix belgeseli.

  ingiltere yasalarına göre haftalık sağlıklı alkol tüketimi 14 birim olarak belirlenmiş. eğer bu sınırın 3-4 katına çıkıyorsanız ciddi sorunlar var demektir.

  50 cl bira : 2 birim
  bir kadeh şarap : 3 birim
  bir kadeh viski : 1 birim

  deney 1 : alkol eşiği en düşük olan insanla en çok olan insanların olduğu 5 kişilik bir grup oluşturuluyor. çevremizde vardır, örneğin herif 8 bira içer normalmiş gibi hayatına devam eder, sen aynısını içersin dağılırsın. gruptakilerin vücutlarındaki su miktarı ölçülerek bu olayın insanlardaki su miktarıyla doğru orantılı olduğu gözleniyor.

  deney 2 : bir futbol takımını iki gruba ayırıp alkollü bira ve alkolsüz bira servis ediyorlar. alkollü bira içenlerin daha fazla meze tükettiği farkediliyor. yani alkol gerçekten kilo alma aracı, yemeye teşvik ediyor.

  deney 3 : evli bir çiftin kırmızı şarapla olan akşam yemeği baz alınıyor. erkek içmeden önce bir şeyler atıştırıyor. kadın ise aç karnına direk şarap içiyor sonradan atıştırıyor ve dışarı çıkıyorlar. aç karnına tüketilen alkolün iki katı daha çok etki ettiği anlaşılıyor. yiyecekler alkolün emilim süresini uzatıyor ve size daha sağlıklı bir deneyim yaşatıyor.

  deney 4 : akşamdan kalma durumu. yine bir ekip oluşturup bir bira fabrikasında hunharca içiriyorlar. sabah yaşadıkları tecrübeleri herkes bildiriyor. bu durum için kesin bir sonuca varılamıyor. alca seltzer benzeri ilaçların %100 çözüm olmadığına vurgu yapılıyor. mikroskop yardımıyla içkiler inceleniyor ve açık renkli içkilerin tüketilmesi akşamdan kalma durumunu minimuma indiriyor.
 • 1 saatlik (58 dk.) şahane bir belgesel. alkolün zararlarını anlatmak için çekildiği çok belli: hiç içmeyin demiyoruz, ingiltere sağlık bakanlığı'nın belirttiği ölçülerde için diyoruz. peki neden öyle diyoruz? demişler ve bu belgesel ortaya çıkmış. içki kadehlerinin bile blurlandığı ülkemizde tabi ki böyle bir yayın yapılması imkansız ama alkol tüketen herkesin izleyip bilgilenmesinde fayda var: nasıl daha az hangover oluruz? alkole dayanıklı olmak esasında neyle alakalı? alkol tepkilerimizi nasıl etkiliyor? alkol öncesi yemek yemeli mi yememeli mi? vs. her türlü soruya basit ve eğlenceli testlerle cevap veriyorlar. tek handikapı: değerlendirilen içkiler arasında rakı yok ama olsundu.
 • aksamdan kalma ilacı olarak sanirim kendini gelistiren en büyük ülke güney kore... belgeselde onların ilaçlarını görmek isterdim..

  oülkemizde cekilmesi nerdeyse imkansiz olan bir belgesel.

  bilinen şeyleri pekistirmek amaclı yine göz atılabilir..