şükela:  tümü | bugün
 • shakespeare'in kendi damgasını vuracağı romantik komedi türünün ilginç bir habercisi olan oyun, sanki oyun yazarı sonraki komedilerinin içinde yer alacağı sınırları çiziyormuş gibi bağlılık, yiğitlik ve hüzün gibi akla gelebilecek her türlü uç noktayı sergiler. arkadaşları rekabete dönüşen valentine ve proteus adlı iki centilmenle onların kız arkadaşları silvia ve julia tiplemeleriyle shakespeare, karşıtlıklara dayalı karakter çizme yöntemini geliştirmeye başlamıştır. aferim shakespeare'e...
 • franz schubert'in bir sarkisina da esin kaynagi olmus eser.

  (bkz: an silvia)
 • --- spoiler ---

  iki genç gentilmen valentin ve proteus'dur. oyunun başlangıcında valetin hayat tecrübelerini artırmak için veronadan ayrılıp milanoya gitmeye hazırlanmaktadır. en iyi arkadaşı olan proteus'a birlikte gelmesi için yalvarmaktadır. ancak proteus juliya adlı bir kıza aşık olduğu için verona'dan ayrılmak istemez. valentin önce proteus'a akla değil aşka daha önem verdiği için serzenişlerde bulunur ama proteus'un juliya'ya aşkının çok ciddi olduğunu anlayıp milano'ya yalnız gider.
  --- spoiler ---
  ve olaylar gelişir. tiyatro sahnesine ilk ciddi adımımı bu oyunla atmış olmaksa en büyük gururumdur.
 • william shakespeare in tam olarak ne zaman yazıldığı bilinmeyen komedi tiyatro eseridir. ilk eserlerinden olduğu düşünülür. anlamlı ve düzenli ilk baskısı oyunun sergilenmesinden yaklaşık 30 yıl sonra 1623 yılında yapılmıştır.
 • william shakespeare tarafından yazılan, dostluk, ihanet, ikiyüzlülük ve tutukluluk derecesinde yaşanan aşk temaları üzerine kurulu komedi türündeki eser. oyunun kaynağının portekizli yazar jorge de montemayor'un "diana enamorada" isimli romanı olduğu ileri sürülür. oyun, ingiltere'de ilk kez 1762'de sahnelenmiştir. oyunda komedi unsurlarına yer verilmemesine rağmen shakespeare'in bu oyunu, komedi türündeki eserleri arasında gösterilir. bunun sebebi yazarın kendi çağındaki "komedi" kavramıyla günümüzdeki komedi anlayışının farklı olmasıdır. buna rağmen oyundaki uşakların hazırcevaplıkları, karakterleri ve davranışları seyirciyi güldürür. valentine'in uşağı speed, antonio'nun uşağı panthino, proteus'un uşağı launce, oyuna muziplikleriyle neşe katar. oyuncular arasında bir köpek de vardır. dün akşam duru tiyatro'da seyretme şansı yakaladığım oyundaki crab isimli köpek dostumuz da diğer oyunculardan eksik kalmamış, kendisine biçilen rolü başarıyla yerine getirmiştir.
 • istanbulluların bu sezon duru tiyatroda izleyebileceği shakespeare oyunu. moda sahnenin hamleti ile beraber son dönemlerde özel tiyatrolarda sahnelenen en iyi uyarlamalardan biri. müzikli, renkli, akıcı ve ekip her dakikanın hakkını veriyor. bu kadroyu ilerleyen zamanlarda başka oyunlarda da sahnede görebiliriz umarım.