şükela:  tümü | bugün
 • mark millar'ın yazdığı en başarılı ultimate serilerinden biri.. the avengers'in ultimate senaryosu.. ilk 10 sayısı anormal kalitedir, hayatımda okuduğum en iyi hikayelere sahip aşmış bir çizgiromandır.. avengers'taki karakterlere muhteşem bir yorum getirmiş, elemanlardan tiksinen adamları bile hizaya sokmuş, yeni captain america fanatikleri yaratmıştır..
 • ilk cildi arkabahçe yayıncılık'tan türkçe olarak çıkmış, ikinci cildinin de hazırlıkları süren çizgi roman. özellikle baş karakterlerin film uyarlamasında kendilerini kimin oynayacağı konusundaki geyikleri inanılmazdır.
 • orijinalde on üç sayı yayınlanmış ve 2005 başı itibarı ile kapağında 1. sayı ibaresinin bulunduğu yeni bir öyküye başlamış, popüler kültür ve politika konusunda göndermelerle dolu eğlenceli çizgi roman.
 • orjinal karakterlere en sadakatsiz ultimate serisidir. degismedigi farzedilebilecek tek karakter tony stark'tir.
  basli basina bir çizgi roman fenomeni olan hulk, juggernaut haline gelmistir.
 • ultimate evreninin cizim kalitesi en yuksek serisidir. iron man o kadar inanilmaz bir bicimde gorsellestirilmistir ki insanin gozleri acik kalir. thor gorkemli, wasp ise tek kelimeyle cekicidir.
  yalniz iron man- tony straks karakteri orijinaline mukemmel bir sadaktle betimlenmisken, thor tam anlamiyla rezil edilmistir. acikcasi biraz daha tutarlilik istemekteyim.
  dusundum de captain america zaten bir guncellestirme ve yenileme istemekteydi, iyi olmus. yalniz butun hikayedeki shield ve fury etkisini tasvip etmiyorum, yildirim tanrisi ile dunyanin en zengin bilmemkacinci adami kel kafali bir subaydan emir almamali.
 • gerçekten anormal eğlenceli bir çizgiromandır.. 4.sayısında aralarında yaptıkları bir "şu an filmimiz çekilse bizi kim oynardı acaba?" muhabbeti vardır ki resmen okuyanı yarar, yapılan benzetmelerle yerlerde süründürür.. zaten tpb olarak ilk hikayedeki hadiselerin nedeni de bu süper komik tartışma sonucu çıkar.. kendisiyle dalga geçildiğini gören bruce banner'ın hulk'a dönüşüp bütün avengers grubunu bir hacamat edişi vardır ki ne siz sorun, ne ben söyleyeyim..
 • mart 2002'de start almıştır. yani 11 eylül saldırılarından yaklaşık 6 ay sonra.

  girizgah niteliğindeki ilk sayıda, captain america'nın ikinci dünya savaşı sırasında naziler'le çarpışmasını seyrederiz. okuruz demiyorum, seyrediyoruz resmen. feci sinematik.

  ikinci sayıda ise karşımıza bruce banner ve afro-amerikan nick fury gelir.
  tam da en iyi kadın* ve erkek oyuncu* oscar'larının, ilk kez zenci oyunculara pay edildiği zaman dilimine denk düşer bizim nick fury'nin de samuel l jackson'dan devşirme, cool bir zenciye dönüşmesi. üf yani, o biçim politically correct'dir.
  lüks bir lokantada, yıkılmış, harap olmuş bir manhattan manzarasına karşı, yemek ısmarlamaktadır bu ikili. gördüğümüz yıkıntılar world trade center'a ait değil, hulk'un küçük çaplı sinir krizi geçirmesinin sonucudur nitekim ama olsundur, göndermeler cuk diye oturur yerine.
  aynı sayının son sayfasına geldiğimizde de, 1940'lardan beri buzlar altında olan captain america'nın, başkan bush'un emriyle defrost edilmesine şahit oluruz. ilk defa kendi topraklarında vurulan bir milletin, panik ve korku haliyle, amerikan milliyetçiliğini ve vatanseverliğini buzlar altından çıkarıp hayata döndürmesinden başka bir şey değildir bu.

  2000 senesinde, ultimate spider-man ile doğan ultimate marvel universe, henüz proje halindeyken, ground zero olarak anılmaktaymış. working title der buna ecnebiler.
  sanki bir kaç sene öncesinden malum olmuştur marvel'a 11 eylül saldırıları.
 • çizimleriyle, hikayeleriyle çok başarılı bir seri.

  --- spoiler ---

  v2 olanında koskoca şimşek tanrısı, odin'in oğlu thor'un düştüğü halleri görünce üzülürsünüz, sinirlenirsiniz. bir yandan loki ve yazar-çizer ekibine küfrederken diğer yandan "acaba gerçekten bir iskandinav tanrısı değil de ruh hastası mı?" diye düşünürsünüz. ancak sonlara doğru öyle bir dönüşü var ki için için sevinir, gaza gelirsiniz. okurken bir yandan da o meşhur şarkıyı mırıldandığınızı bile fark edebilirsiniz:

  thor the mighty, thor the brave
  crush the infidels in your way

  ...god of thunder, god of rain
  earth shaker who feels no pain

  --- spoiler ---
 • ilk iki serisinin çizeri bryan hitch'tir.
 • ultimate marvel evreninin en iyisi.üçüncü bölmü ile kalplerde taht kurmuştur.inanılmaz hikayesi ve bunu yapan insan olamaz diyeceğiniz çizimlere sahiptir.

  --- v3 spoiler ---

  2. bölmde +15 karizma alan thor valkyrie ile mükemmel bir çift olmuştur.tony stark ın sex dvd si ise bütün ultimate alemine alay konusu olmuştur.diğer serilerin esas oğlanı captain america bile abi ben işimi yaparım modunda gezmiştir.hikaye magneto ve ailesi üzerinedir yuh artık sende mi burdasın denen bir sonu vardır.

  --- v3 spoiler ---