*

şükela:  tümü | bugün
 • suzanne collins'in yeni kitap dizisidir.

  cocuk/ergen edebiyati icin iyi bir fantastik eser sayilabilecek seri 3 kitaptan olusmaktadir:

  - gregor ve gri kehanet
  - gregor ve felaket kehaneti
  - gregor ve kan kehaneti

  isimden de anlasilacagi gibi, gregor basrolde. yerlati dunyasinda hamambocekleri, yarasalar, sicanlar ve insanlar arasindaki maceralar eglenceli.

  dikkat: bocek sevmeyen eline bile almasin, hamamboceklerinin sevimli anten titretmelerinden hoslanmayabilirsiniz.
 • sadece cocuklar veya gencler için değil yetişkinlerinde zevkle okuyabilecegi süper atraksiyonlu kitap serisi. ayrıca toplu tasıma araçlarında rahatça okunabilir.
 • - gregor ve gri kehanet
  - gregor ve felaket kehaneti
  - gregor ve kan kehaneti
  - gregor ve sır kehaneti
  - gregor ve zaman kehaneti

  şeklinde 5 kitaptan oluşan, daha çok 10-14 yaş aralığındaki gençlerimize hitap etmekte olan seri. açlık oyunlarını okuyup, beğenip aa aynı yazarın başka kitabı çıkmış diye hemen atlanılmaması gerekir.
 • suzanne collins'in zevkle okuduğum başarılı fantastik kurgu serisi. hatta bilimkurguyla harmanladığı diğer fantastik serisi açlık oyunları'ndan da güzel. 5 kitabı 3 günde bitiren biri olarak, gayet akıcı bir dile ve güzel bir kurguya sahip olduğunu söyleyebilirim. vakti zamanında yeraltında yaşamaya başlayan yeraltlı insanlar ile bizim yerüstlü gregor ve ailesinin kaderi bir şekilde kesişir. insanların geleceği kehanette söz edilen gregor'a bağlıdır. dev fareler, yarasalar, hamam böcekleri, örümcekler, sıçanlar, ateş böcekleri, köstebekler... heyecanlı bir serüven...

  1-gregor ve gri kehanet
  2-gregor ve felaket kehaneti
  3-gregor ve kan kehaneti
  4-gregor ve sır kehaneti
  5-gregor ve zaman kehaneti
 • özellikle kısa sürede bitirildiyse insanı "ben yeraltı'na gideceğiiim! yeraltı'na atın beni, yarasa bineceğim ben. temp'i besleyeceğim. howard'la evleneceğim. bırakın, gideceğim diyorum!" diye sayıklatan seri. hem kurgusu, hem dili son derece akıcı fakat çeviride bazı hatalar var. aynı hatalar açlık oyunları serisinde de vardı. ama insan olaylara kaptırmışken o kadar da umursamıyor. açlık oyunları'ndan biraz daha çocuksu olduğu doğru ama daha bile heyecanlı bence.

  --- spoiler ---

  bot her ölümcül tehlike atlattığında nefesimi tuttum, aynı şekilde ares öldüğünde de öyle. hatta ağladım ne yalan söyleyeyim, severdim kendisini. ama asıl iyi ki temp'e bir şey olmadı. akıllı kadın suzanne collins. zira temp'i öldürse kundaklardım evini, çok net. ayrıca solovet, lafım sana, gram üzülmedim ölmene, oh olsun.

  --- spoiler ---
 • 5 kitaplık susanne colins imzalı fantastik çocuk kitabı serisi. baş kahraman gregor ve 2 yaşındaki kardeşi boot ile ailesi.

  ana tema yer altında var olan insan krallığının yer altında yaşayan sıçanlara karşı korunması.

  her kitapta yer altına inerken bu ikiliye aileden birisi eşlik ediyor.

  --- spoiler ---

  kitap kurgusu dünya üzerinde sıradan fakirlik edebiyatı ile başlayıp. bir kehanet yüzünden aşağı inmeleri ve gregorun savaşçı lakaplı seçilen kişi olması üzerine kuruluyor. kehanet yorumlanıyor. bu yorum üzerine hamleler yapılıyor. konu ilerliyor. kitabın bitimine yakın son anda yazar ters köşe yapmak ister gibi kitap boyu yaptığı açıklamaları boşa çıkaracak şekilde kehaneti saçma kısacık çözüveriyor.tamamen yanlış anlaşılmış bir kehanet oluveriyor.işte ben de buna uyuz oluyorum.
  --- spoiler ---

  her kitapta da olmaz ki arkadaş. satılıyor mu satılıyor. yaz gitsin anasını satayım

  bu arada kehanetler yıllar öncesinden yapılmış. yeraltı şehrini ilk kuran adamlar bunları duvarlara yazmış.

  kitapta başka neler var diye baktığımızda
  --- spoiler ---

  yer üstündeki sevimsiz canlıların devasa boyutta olanları var. konuşuyorlar. örümcek *, hamamböceği, sıçanlar ** kemirgenler *, yarasalar * * *.

  yer altında denizler, savaşlar, dev köstebekler, felaket isimli beyaz bir fare, luxa isimli kraliçe çocuk ve ailesi tebaası
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  bu arada kitapta ripred adı verilen huysuz bir sıçan var. bu savaşçıya ekolokasyon denilen, karanlıkta yön bulmayı savaşmayı öğretmeye uğraşıyor. ama aynı harry poterin zihinbendi öğrenmemesi gibi gregor denilen bebe de bu metodu bir türlü öğrenemiyor. ama yaman öfkeci olduğundan dellendiğinde kırıp geçiriyor. kılıcının elinden hi bir şey kurtulamıyor.
  --- spoiler ---

  hakkını yemeyim yani söz edilmeye değer bir husus bu.

  kitabı kim okusun derseniz 10-15 yaş arasında ki okumayı sevmeye çalışan fantastik kitap meraklıları okusun. gerisi vakit kaybetmesin. sabun köpüğü tarzı bir seri ne ölüyor ne onuyor.
 • serinin ilk kitabı olan gri kehaneti bitirdim.sürükleyici ve basit bir dille anlatılmış fakat açlık oyunlarıyla kıyaslarsak bayağ basit kalmış bu seri.önyargımı bir köşeye atıp 2.yi de okuyacağım.