şükela:  tümü | bugün
 • 25 mart 2011 tarihinde çıkacak olan yeni within temptation albümü. ilk single da where is the edge olacakmış.
 • sharon den adel'in izahatine gore daha az sinematik/orkestral ve popumtrak catchy besteler uzerine bol heavy metal-gitar sololu olacakmi$. bu albume dek muzikal tarzimizi degi$tirmedik pek yeni bir $eyler katmami$tik, bu sefer bayagi farkli bir $ey dinleyeceksiniz diyor kendilerü.
 • konu aldığı çizgi romanla alakalı 3 kısa film ve her kısa filmin sonunda da bir şarkıları olucakmış.

  ilk kısa film mother maiden ve sonundaki şarkı faster için tıklayınız
 • within temptation film muziklerini/soundtrack'lerini andiran orkestral tarzinda hafiften pilini tuketmeye ba$lami$ti, bir onceki albumleri the heart of everything zayif denebilecek bir albumdu. herhalde avrupa muzik dinleyicisi de blind guardian'dan beri 15 senedir bu muhabbetten sikilmi$ olacak wt kalkip bu albumde ilginc bir hamleye imza atarak grubun tum tarzini oturttugu gothic ogeleri epey geri plana cekip bildigimiz metallica-skid row cizgisinde catchy vokallere sahip bir album cikarmi$. yine hayvan gibi sinematik ogeler var evet ancak on planin klasik heavy metal'e kaldigi gercek.

  konsept albüm olan the unforgiving, öldükten sonra dunyaya super guclerle donmu$, psikopatin itin kopugun korkulu ruyasi olan sinead isimli bir kizi konu aliyor.

  tek tek $arkilara bakacak olursak,

  why not me - 45 saniyelik acili$ muhabbeti, ici gecmi$ ya$li bi teyze giy giy konu$uyor.
  shot in the dark - ozzy babanin efsane $arkisiyla ayni isme sahip. uygun bir acili$ parcasi, orta tempolu, sinead'in vuruldugu geceyi anlatiyor gibi.
  in the middle of the night - tam anlamiyla power metal ogelerine sahip. grubun tarihindeki en hizli $arki sanirim. eskilerden bir helloween-stratovarius tarzinda. albumun en dikkate deger $arkilarindan biri, wt dinleyicisi de $imdiden cok sevdi.
  faster - ticari nitelikli, kolay dinlenebilir basit parca. pek uzerinde durmaya gerek yok.
  fire and ice - piyano agirlikli kisa bir ballad. albumde bahsedilen konuyu baglamasi bakimindan muthi$ olmu$. $arkinin ortalarindan sonra yukselen cok sesli orkestra ve koro nefis. tek ba$ina dinlenildiginde gitmeyebilir. konsept album dedigin de biraz boyle olur zaten.
  - iron hizli ve akilda kalici, evde koridorda yururken dimdim diye mirildanilasi, catchy'nin doruklarinda, albumun kaliteli i$lerinden biri. defalarca dinlenir, gideri var.
  - where is the edge, bu da diger klip $arkisi, ticari nitelikli bir $arkiya gore epey iyi. hollanda'da yayinlanan alakasiz bir filmin muzigi olarak yapildigindan albumun geri kalanindan farkli bir sound'a sahip.
  - siniad eskilerin roxette ya da ace of base falan parcalarini andiran cok sesli ilginc bir pop cali$masi olmu$. klavyeler, duzenleme o yonde. degi$ik bir lezzet. bu da tek ba$ina pek bir numarasi olmayan ancak albumde anlatilan hikayedeki yerine yuzde yuz oturan $arkilardan biri.
  - lost manyak bir ballad. soylecek soz bulamiyorum, gunlerdir dinliyorum. sozleri ayri guzel, orkestral duzenlemesi ve bestesi ayri guzel.. help me i'm buried alive!
  - murder eski albumleri andiran, cok sesli, gerilimi tirmandiran bir geci$ $arkisi. gorevini iyi yapiyor ve bizi arka arkaya gelen albumun en iyi iki $arkisina hazirliyor.
  - a demon's fate within temptation tarihinin en iyi $arkilarindan biri. the silent force albumunden ali$ik oldugumuz eski tarzlarinda kotarilmi$, hayvan gibi guzel bir vocal line'i devam ederken 5 dakika 30 saniyeye giren sayisiz orkestral oge, eski albumlerden ali$ik olmadigimiz gitarlarla cok sesligin dibine vuran manyak bir $olen olmu$. cok cok begendim.
  - stairway to the skies ise i$ini bitirmi$ sinead'in gokyuzune yukseli$iyle albumu kapatan efsanevi ve gorkemli bir $arki. a demon's fate'te olu$turulan karmakari$ik orgunun melekler diyarina yukseli$le son buldugu kapani$a bagliyor. (bkz: a question of heaven)

  velhasil ilac gibi geldi bu album, 10 uzerinden sana puanım 9 kankam diyorum. nasil olsa millet dinliyo abi demeden teknik kapasitelerini surekli arttiran wt kadrosunu kutlamak gerek.
 • hiç bir zaman enter yada the dance hatta slient force albümü bile olamayacak albümdür. eski albümlerine bakıldığında daha pop- rock bir tarza doğru yöneldikleri apaçık ortada bu albümde. özellikle ilk albümde brutal vokal ile sharon ablanın o güzelim sesini dinlerken şimdi eurovizyonluk parçalarla karşımıza çıkıyorlar. özellikle siniad ve where is the edge öheh dedirten parçaları. where is the edge single'ında zaten kendini üç aşağı beş yukarı belli etmişti albüm.
  (bkz: #21341280)
  a demon' fate parçasında dikkat çeken bir nokta, angels have faith diye sözleri başlayan bir iki dizelik kısmı barış manço'nun aynalı kemer parçasının nakaratına acayip benziyor.

  albümün tesellileri ise in the middle of the night ve lost. özellikle in the middle of the night gerçekten güzel bir deneme olmuş. lostda güzel bir parça ama bir memories yada jillian olamaz. ayrıca kısa videoları kesinlikle atlamamak gerekiyor.
  sonuç olarak kötü yada vasat bir albümdür özeti çıkartılmamalı. üzerinde ciddi bir emek harcandığı 100 km den anlaşılıyor. bu albümün tek sıkıntısı ilk albümlerinden beri within temptation dinleyen insanların gözünün önünde ** ciddi bir değişim geçirmeleri.
 • yersiz beklentiler bir kenara kondugunda gayet tatminkar bir albumdur kendisi.
 • within temptation'ın eski günlerini aratan ama yine de vasat üstü albüm. çok kötü değil ama kabul edelim bir mother earth de değil.
 • ilk kez az önce dinlemeye başladığım ve çok beğendiğim within temptation albümü. olmuş bu.
 • mother earth ve the silent force ile birlikte en iyi within temptation albümü. boş şarkısı yok.
 • underrated sıfatının cuk oturduğu within temptation albümü.

  gelin itiraf edelim. evanescence, nightwish, wt, epica (hatta lacuna coil) gibi grupların hristiyan, gotik ve fantastik edebiyat eksenli tarzları 2000'lerin başına damgasını vurmuş olsa da artık bir duraklama dönemine girmiş olması inkar edilemez.

  dolayısıyla bu gruplar çağa ayak uydurmak için müzikal anlamda çeşitli değişiklikler yaşıyor. within temptation bunu köklerine çok da ihanet etmeden yapabildi.

  bir mother earth değil, evet, ama belirttiğim gibi değiştikten sonra başarılı kalmak da kolay iş değil. the unforgiven bunu başarıyor.