şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkçe ismiyle üniversite-bir dekan anlatıyor, harvard üniversitesi'nin efsane dekanı henry rosovsky'nin anılarını ve üniversite yönetmek konusundaki tecrübelerini anlattığı otobiyografik eseri. tübitak yayınları'nın yayımladığı kitabın türkçe tanıtımı şu şekilde yapılmış; "henry rosovsky, dünyanın en nitelikli üniversitelerinden biri sayılan harvard üniversitesi'nin en büyük fakültesi olan fen-edebiyat fakültesi'nde onbir yıl dekanlık yapmış, konusunda yetkin bir kişi. amerikan üniversitelerinin gizli iç kimliği, eğitimin niteliği, gerek öğrenci gerekse öğretim görevlisi olarak sivrilmenin koşulları, kitapta açık ve nükteli bir dille anlatılmış. öğrenci, öğretim üyesi ya da yönetici olarak üniversiteyle ilişkisi olmuş herkes, kendi yaşantıları ile bu kitapta anlatılanlar arasında benzerlikler bulacak... anlatılanların çoğu, yalnızca amerikan üniversitelerine özgü değil. genelleme yapılacak olursa, tüm üniversitelerin birbirlerine oldukça benzer yönleri olduğu söylenebilir; ancak sorunlar temelde aynı da olsa, çözümler ve yaklaşımlar farklı olabiliyor."

    amazon.com - https://www.amazon.com/…enry-rosovsky/dp/0393307832

    d&r - https://www.dr.com.tr/…tch0rfw5aeaqyaiabegkyz_d_bwe
  • üniversiteye başladığım ilk yıl okuduğum, şu an sahip olduğumu düşündüğüm idealist kimliğin oluşmasında önemli bir payı olduğunu düşündüğüm güzel kitap. amerikan üniversite sistemi üzerine kurulu bir kitap genel itibariyle, fakat kendi eğitim hayatınız ve akademik kariyer düşünüyorsanız geleceğiniz hakkında güzel tüyolar bulup faydalı çıkarımlar yapabileceğiniz bir eser aynı zamanda.

    işini severek yapan, işini ciddiye alan, idealleri uğruna çabalayan akademi ile ilgilenen kişilerin okuması gereken bir kitap.