şükela:  tümü | bugün
 • 25 eylül 2014'te ps4 ve pc için çıkacak olan yeni gerilim-korku adventure oyunu. tanıtım videosu ağız sulandırıyor.

  http://www.youtube.com/watch?v=2q_anw4ptqc
 • muhteşem grafikleriyle ve dokunaklı hikayesiyle "olmuş" oyundur.

  bitirilmeyi kesinlikle hak ediyor.

  8/10
 • dedektiflik işinin sherlock benzeri uçuşan yazılarla yapıldığı, sağlam grafik ve atmosferi olan bir oyun. manzara seyretmekten olayı çözemeyeceksiniz.
 • 2014 çıkışlı, dağıtımcılığını nordic games, yapımcılığını the astronauts'un üstlendiği yer yer adventure, yer yer horror tarzı oyun.

  gerek mükemmel ve farklı biçimlerde yorumlanmaya sonuna kadar açık hikayesi, gerek müthiş grafikleri* ve türün standart mekaniklerine getirdiği yaratıcı yaklaşımıyla oynanmayı sonuna kadar hak eden bir oyun.

  sevenlerin bir de kentucky route zero'ya göz atması şiddetle önerilir.*
 • bradatv oynamaya başlamış, grafikler on numara, müzikler süper, atmosfer etkileyici. merakla devamını bekliyoruz.

  http://www.youtube.com/watch?v=iscx9kynkkk
 • twin peaks atmosferli güzel oyun-interaktif film. technogame sitesi de güzel bir altyazı yayınlamış. oynamak yerine izlemeyi tercih edenler için hazırladığım türkçe altyazılı walkthrough'a beklerim.

  http://www.youtube.com/…rq2xu5ubbhv29pyg0zosqw51zkw
 • oynadıktan sonra eğer bu oyunsa diğer oynadıklarımız neydi sorusu sorduracak cinsten bir oyun. benden önce sadece 9 entry girilmesine şaşırdım açıkçası. konusu vs. anlatılmış zaten ufak tefek eleştiri-güzellememizi yapalım gidelim;

  -grafikler 10 üzerinden 10. hatta oha dedirtecek kadar 10. dünya modellemesi müthiş olmuş. ancak karakter modellemeleri o kadar başarılı değil. oyun oynarken resmen oturup manzara izlediğiniz bir oyuna 2. sınıf karakter modellemeleri yetmemiş.
  -puzzle zorlukları tam kıvamında. ne zor ne kolay. lakin yerleri biraz daha kolay bulunsaymış iyiymiş. öyle yerler var ki orada bir puzzle olduğunu farketmeniz için şahin gözlü olmanız gerekiyor. oyunu bitirdiğim halde puzzlelardan bir tanesi kalmış sanırım. hiç farketmemişim.
  -cinayet çözme sekansı çok başarılı. inanılmaz yaratıcı bir şey olmuş. lakin yaratıcılığı puzzle zorlaştıkça arttırsalarmış biraz daha tam olacakmış.
  -hikaye, kurgu ve tabi ki final muhteşem. oyunu piç etmemek için gece karanlıkta oynamanızı tavsiye ederim. film tadında bir senaryo ve hakikaten beklenmedik bir son. son yıllarda gördüğüm en iyi finale sahip oyun bile diyebilirim.
  -open world gibi olan ama aslında olmayan oyun tarzı benim çok hoşuma gitti. geniş bir alanda oynuyorsunuz, oyunda turu geçtin artık şuradasın gibi bir olay yok. bir kasabada geçirilen 1 günü anlatıyor oyunda ve tamamen götümüzün keyfine nereye istersek oraya gidiyoruz, lakin haritanın zekice yerleşimi bizi genelde senaryo sırasında ilerletiyor.
  -puzzleların sırası karışık da çözülebiliyor. bunu yapmadan şunu yapamazsın gibi bir senaryosu yok. oyunun beni en çok zorlayan kısmı bu oldu. bir puzzle'ın ortasın gerekli cevabı bulamadığında insan daha geniş bir alanı tarıyor ve dolayısıyla başka bir puzzle'a ait bir şeyler keşfedebiliyor. ulan bunun orayla alakası var mıydı acabalara girdiniz mi baya uğraşıyorsunuz.
  -oyun biraz kısa. senaryo oldukça iyi aslında ve canavar gibi ek puzzlelar yerleştirmeye müsait. denk getirmişken vursalarmış iyiymiş. tadı damağımda kaldı böyle.

  ne diyorduk? oyun muhteşem. harika ve çok güzel, hatta anbilivıbıl. kesinlikle ölmeden önce mutlaka gereken oyunlardan.

  son olarak optimizasyon sıkıntıları çok fazla. oyunun bana kalırsa elle tutulur tek eksiği de buydu zaten. oldukça iyi bir sisteme sahip olmama rağmen yer yer takılmalar, fps değişimleri yaşadım neredeyse hiç bir aksiyon sahnesi olmamasına rağmen.

  oynayın, oynattırın.

  not: türkçe altyazı paketi de var. onu da indirin öyle yardırın.
 • görüntüleri mükemmel, auto save olayı berbat oyun. uçuşan yazı olayı da güzel ama ah o kaydetme problemi.
 • az önce bitirdiğim şaheser niteliğindeki oyun,
  grafikler mükemmel, müzikler harika, senaryoda idare eder,
  oyunun en beğendiğim kısmı ise olay döngüsünü biz sıraya koyarak çözüyoruz, basit bir şey gibi gözükse de benim hoşuma gitti beğendim,
  sanatsal oyun sevenler kesinlikle denemeli,
  benzer oyunlar için, (bkz: dear esther).
 • müthiş bir atmosfer ve hikayenin yanında ortalama bir oynanış sunan oyun. 7-8 bulmaca var. bir oturuşta bitirilebilecek bir oyun. 2-3 saat sürer en fazla. ancak oyunun başındaki bulmacayı çözmeden en sondakinin parçalarına kadar ulaşabiliyorsunuz. oyunla ilgili hoşuma gitmeyen tek şey buydu. oyunu ilk açtığımda tek bir puzzle bile çözmeden biraz yardırdım. sonra baştan başladım. meğer dönrdüncü kısma kadar gelmişim. çözerek gitmek en mantıklısı.

  işleyiş: sağdan soldan parçalar toplayıp, onları ait oldukları yerlere bırakarak puzzleı tamamlıyoruz. ipuçlarını sıraya diziyoruz. böylece tüm hikayeyi de parça parça öğrenmeye başlıyoruz.

  --- spoiler ---

  1- tünelden çıktıktan sonra 4-5 tane tuzak var. onları bularak ilk puzzle'ı çözüyoruz. alkolik bir dayının işleri hep.
  2- yıkık tahta köprünün sonunda lokomotif ile ikinci puzzle başlıyor. burada bir cinayeti aydınlatıyoruz.
  3- ikinci puzzledan sonra köprüyü geçmeden ormanda biraz dolaşın. trafik lambası gibi bir şey var. ordan da astronot bölümünü çözüyoruz.
  4- sonra taş köprüyü geçiyoruz. solumuzda kalan eve giriyoruz. bu ev aslında bir puzzle. odaları doğru şekilde konumlandırırmanız gerekiyor. sıkıştığınızda güneş ve evin duvar mı merkez odası mı olduğuna bakmanız işinizi kolaylaştırır. burdan çıkınca yol üstündeki evin de tüm odalarını gezin. her odada fonda farklı diyaloglar geçiyor.
  5- kilise ile mezarlığın olduğu yere geliyoruz sonra. burada bir cinayet daha aydınlatıyoruz.
  6- madene giriyoruz. önce bir ölüm daha çözüp trenimsi araçla ilerliyoruz. o araçla çok yardırmadan arada soldan bir tünele giriyoruz. bu bölüm biraz tırstırıcı yalan yok. yaratığa yakalanmadan koşun paso yer altı kulesini bulana kadar. ordan çıkıp tekrar araca binip dümdüz yardırıyoruz.
  7- arada bir baltalı ölüm daha çözüyoruz. sonra nehrin karşısından yardırıp hikayedeki yanan eve geliyoruz. evin içinde yerdeki dalgada corvus yazıp alt kata iniyoruz. son puzzleı da çözüyoruz ve oyun bitiyor.

  --- spoiler ---