şükela:  tümü | bugün
 • janet jackson'ın var boyle bir albumu.. icinde yine rhythm nation 1814 gibi bol bol interlude'lar vb.. niyeyse..
 • janet jackson'ın* 1997 tarihli efsanevi albümü.
 • 1997 çıkışlı janet jackson albümü. çok dolu ve kâliteli bir albüm olup sosyâl konulardan, tabulardan bahseden janet'ı son kez gördüğümüz albüm olmuştur. bunda düşük satışlarının etkisi büyüktür sanıyorum. gerçi son albümleri de satmıyor ama bundan ders almaya pek niyeti varmış gibi de görünmüyor. rahatlıkla "r&b nedir?" sorusuna yanıt verebilecek niteliktedir.

  şarkı listesi:

  1. interlude: twisted elegance
  2. velvet rope
  3. you
  4. got 'til it's gone
  5. interlude: speaker phone
  6. my need
  7. interlude: fasten your seatbelts
  8. go deep
  9. free xone
  10. interlude: memory
  11. together again
  12. interlude: online
  13. empty
  14. interlude: full
  15. what about?
  16. every time
  17. tonight's the night
  18. i get lonely
  19. rope burn
  20. anything
  21. interlude: sad
  22. special/can't be stopped
 • janet jackson'ın ustalık eseri, magnum opusu. mutsuzluk, yalnızlık hissi bastırdığında; depresyon anlarında dinlenesi, yardım eli uzatan bir arkadaş gibi görüyorum bu albümü. aslında albümün temasını intro'sunda çok güzel açıklamış janet;

  "it is my belief that we all have the need to feel special. it is this need that can bring out the best in us, yet the worst in us."

  yine aynı tema albümün isim şarkısı velvet rope'un sözlerinde de hakim. tabi bunun dışında birçok temaya değiniyor albüm. tonight's the night'da eşcinsellik, together again'de ölüme farklı bir açıdan bakış var. veya what about'ta aile içi şiddetten bahsetmiş. sözlerin geneline bakıldığında da albümün yazım aşamasında jackson'ın iyi bir ruh halinde olmadığını söylemek yanlış olmaz sanırım.

  sözler belki de janet'ın hiçbir albümünde olmadığı kadar kişisel ve derinlikli; fakat sadece sözler bir albümü iyi yapmaya yetmiyor tabi ki. kelimeler, gayet güçlü melodiler ve modern altyapılarla desteklenerek çok güzel bir uyum yakalanmış. biraz moody bir albüm.

  1997 yılında yayınlanmış bu güzel koleksiyon. bir de dikkatimi şöyle bir şey çekti; 1997-1998 yılları o dönemin divalarının coştuğu bir dönem olmuş nedense. janet jackson, the velvet rope ile; mariah carey, butterfly ile kariyerlerinde kilometre taşı olan albümler yayınlamışlar; kylie minogue, impossible princess ile daha önce yüzmediği sulara dalmış; ardından madonna ray of light'ı patlatmış falan. bunların hepsi söz konusu kişilerin diskografisinde oldukça önemli albümler. pop müzik açısından önemli bir dönemmiş kesinlikle.
 • zamanının ötesinde olan janet jackson albümü. bu kadar popüler bir ismin oldukça kişisel bir albüm yapması, o yıllarda yeni yeni ortaya çıkan trip-hop soundunu r&b ile başarılı bir şekilde birleştirmesi albümü ilginç kılan detaylar.

  ekim 97 çıkışlı olan albüm, tıpkı kendisi kadar sancılı bir süreç geçirmiş ve kayıtlara sürekli ara verilmesinden dolayı 2 yılda tamamlanabilmiştir. albüm bir de üzerine fazlasıyla cinsellikle ilgili olduğu gerekçesiyle eleştirilere maruz kalmıştır. bense fazlasıyla melankolik olduğunu düşündüğüm albümün tıpkı çıkış mevsiminde olduğu gibi, kışın özellikle dinlenilmesini salık veririm. son olarak bu kadar iyi bir sound'a sahip, konsept bir albümü şuan bile piyasada bulamamak, bazı sanatçıların ve albümlerin doksanlara has olduğunu ve belki de o dönemde kalmaları gerektiğini hatırlatmakta... doksanlar gerçekten ayrı bir güzelmiş. gel de efkarlanma.
 • 1997 çıkışlı janet jacksonalbümü. zamanının çok çok ötesinde ve sanatsal açıdan müthis bir eser. depresif hissettiğimde elimi ilk attığım, interlude'larına bile doyamadığım albüm. bakış açısı, hırçınlığı, erotizmi, özgür kafasını çok iyi yaşadığı sözleriyle ruhuma her zaman dokunacak ve bende farklı bir yere sahip albüm.