şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünyanın en önemli müsteşriklerinden amerikalı marshall g. hodgson'un, orijinal ismi 'the venture of islam: conscience and history in a world civilization', ilk basım tarihi 1958 olan ve türkçeye bir heyet tarafından ve ne yazık ki daha isminden başlamak üzere hatalarla çevrilerek ülkemizde ancak 1993'de iz yayınları tarafından yayınlanan şaheseri. the venture of islam, özellikle siyasî ve medeniyet tarihini koşut olarak ve islam toplulukları ile aynı dönemde var olan diğer toplumların tarihini de göz önünde tutarak ağ gibi örmesi ve tamamen kendine özgü dönemlendirme tarzı ile temayüz eder. bu dönemlendirme daha sonra ahmet t. karamustafa gibi başka tarihçiler tarafından da kullanılacaktır.
  • kitap 18. yüzyılın quaker vaizi john woolman'dan yapılan harika bir atıfla başlar:
    "to consider mankind otherwise than brethren, to think favours are peculiar to one nation and exclude others, plainly supposes a darkness in the understanding."
  • 2018 yılının başında phoenix yayınları “islam’ın serüveni” adı ile yeniden yayınlamış. phoenix yayınlarını tebrik etmek gerek. önce john rawls’ın bir adalet teorisi’ni şimdi de bu kitabı görünce bi mutlu oldum. fiyatlar biraz uçuk ama o kadar da olur bence. en kısa zamanda sahip olmayı hayal ediyorum.

    http://www.kitapyurdu.com/…3-cilt-takim/448309.html
  • hakkında yapılan program için:

    https://www.youtube.com/watch?v=pw0f2fk0gai