şükela:  tümü | bugün
 • üremeyi durdurup insan soyunun cogalmasini onleyerek dünyanın daha saglikli ve muhtesem bir yer olmasi icin faaliyetlerde bulunan hareket. "may we live long and die out" sloganiyla http://www.vhemt.org/ adresinde.
 • erkeklerin gönüllü olarak tüplerini bağlattığı, kurucusunun bir ortaokul öğretmeni olduğu, insanlığın neslinin gönüllü olarak yok olmasının doğaya en büyük hediye olacağını savunan grup.. onların yalancısıyım ama milyonlarca destekçileri varmış.. orada çin,hindistan ve daha bir dünya ülke sürekli ürerken, 3-5 kişinin kendini kısırlaştırması bir işe yararmı bilmiyorum ama uzaktan destekliyorum.. ha kendimi kısırlaştırmam o ayrı, daha çoluğa çocuğa karışçam ben.. (bkz: kendiyle çelişme)(bkz: paradoks)
 • (bkz: #28816674)
 • dinsizleşme ile birlikte en hayranlık uyandırıcı ve heyecan verici aydınlanma süreci. üremeyerek bir parçası olacağım hareket. tabi ki insanoğlunun genelinde görülen megalomanlık, narsistlik ve kendini herşeyin merkezinde görme hezeyanları, bu hareketin hep bir ütopya olarak kalacağının garantisidir gözümde. ancak insanlığın kendi kendini yok etmesi ihtimalinin mümkünlüğünün, tanrının işini elinden alıp kendisi yapan insanoğlunun aslında tanrının kendisi olduğu, yani kendi akıl ürünü olan tanrıyı dışsallaştırıp bir konsept haline getirdiği bir tablo oluşturmasıyla da başlı başına kusursuz bir tanrı/kader inkarıdır. son zamanların nazarımda en daşşaglı felsefi hareketidir ancak ne yazık ki izleyicisini aynı saatte oynamakta olan muhteşem yüzyıl'a kaptırmıştır.
 • enteresan bir proje olmakla birlikte oldukça sakıncalıdır.

  şimdi dostum; zaten böyle bir işe kalkışan birey aydınlanmış bir bireydir, mütemadiyen günlük hayatında doğayı daha az yoracak şekilde yaşamaya gönül veren insandır. şimdi bu arkadaş soyunu tüketmeye karar verdiği anda ve bunun gibi niceleri tek tek yok olmaya, ürememeye başladığında; 7 milyarlık dünya nüfusunda en iyimser şekilde 100 milyon doğa aşığı insan üremeyecek ve zamanla fikirleriyle birlikte yok olacak. geriye kalan 6,9 milyar amına kodumun canavarı, denetimsiz, bilinçsiz, muhalefetsiz ve dizginsiz kalıp hepten dünyanın ebesine atlamaz mı? bence atlar.

  yani bu güzel insanlar, bu ince görüleriyle dünyanın ömrüne azami 10.000 yıl katarken, aslında yokoluşlarıyla 1.000.000 yıl çalmazlar mı? bence çalarlar.

  bu projedeki ana fikri alıp, hiç uygulamaya geçirmemek en doğrusu. görüldüğü üzere pratikte hep birlikte cortlarız.

  bu bilinçli insanlar üresin, herkesten çok üresin, bilinçli bireyler yetiştirsin, sesleri daha çok çıksın, azınlık değil çoğunluk olsun. varsın popülasyon fazla olsun. zaten dünyaya zarar veren olgu; insanların fazlalığından ziyade, akıl ve kalplerini parayla değiştirenler, aslında çoğu zaten bu ikisinden muaf.

  neyse üreyin olum, en çok siz üreyin, en az 3 çocuk yapın. zira, bu temenninin en çok yakıştığı kesim sizlersiniz.
 • gönüllü insan yok oluş hareketi olarak çevirebileceğimiz pek kıymetli bir oluşumdur. sitelerinde türkçe olarak da kendilerini tanıtmışlardır. bir okumalı ve harekete dahil olmalı!

  http://www.vhemt.org/taboutvhemt.htm
 • --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  (bkz: utopia)

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---