şükela:  tümü | bugün
 • 2015 yapımı the witch filminin asıl adıdır. sözlükte bu filmle ilgili bilgilerin yanlış yere yazılmış olmasına şaşırmadım zira rottentomatoes bile vvitch olarak değil witch olarak girmiş ismi.
 • (bkz: bravo)
 • sağlam korku filmidir bence. bence diyorum, çünkü korku türü sinema'da diğer türlerden ayrılan bir yerdedir. izleyicinin film hakkındaki ilk yargısı genelde kendisini korkutabilme seviyesi ile doğru orantılıdır. bu noktada da kişiden kişiye değişen fobiler, korkular, travmalar, bilinçaltı korku filmleri hakkında farklı ve uç görüşlerin oluşmasına yol açar. mesela paranormal activity'e bakın; aşırı beğeneni de var, nefret edeni de var. tabi buraya kadar konuştuğumuz şey korku filmlerinin 'böh!' tarafı ile ilgili. aslında çoğu korku filmi de bundan ibarettir zaten. ama tabi ki derinliği olan sağlam korku filmleri de vardır. işte the vvitch bunlardan biridir. şimdilerde bizdeki 'herkes fetöcü' paranoyası gibi orta çağın sonlarında avrupa'da da cadı paranoyası varmış. ve aynen bizde şimdi işine geldikleri kişileri fetöcü diye damgalama ve infaz etme manyaklığının benzeri de avrupa'da kadınlara karşı yapılmış. bu arada fetö'ye de, onu yaratanlara da bacağım girsin. filme dönersek, işte bu paranoyanın etkilerini incelemede çok büyük bir başarı koymuş film ortaya. bir aile içindeki bireyler birbirlerini cadılıkla suçluyor ve çıldırma noktasına geliyor. hatta bence film dini tamamen reddeden bir pencereden işlense ve supernatural'ı filme hiç dahil etmese çok daha başarılı olabilirdi bence.

  --- spoiler ---

  aslında black philip'in konuşması ve sonda cadıların ateş etrafında havaya yükselmelerini çıkarırsak çok da fazla supernatural bir tarafı kalmazdı filmin. ve eğer bu şekilde yapılsaydı filmi daha ciddi bir din ve dinin zararlı etkilerinin eleştirisi şeklinde değerlendirebilirdik. cadıların yaptıkları ritüeller, aile bireylerinin yaşadıkları tamamen delilik olarak değerlendirilirdi. caleb'ın ölürkenki konuşmalarını halüsinasyon olarak yorumlardık. gerçi hem philip'in konuştuğu yerde hem caleb'in ölürkenki hareketlerinde bir ''hassskttiiirr'' dedirtti film.
  --- spoiler ---

  yani film cadılık ve toplumla ilgili bir eleştiri niteliği taşısa da, supernatural'ı açıkça filme dahil ederek hem dinin hem cadılığın gerçekliğini kabul eden bir yaklaşım da göstermiş oluyor. ben bunun tamamen filmi izleyici için daha cazip kılmak adına, korku öğesini güçlendirmek adına yapılmış bir şey olduğunu düşünüyorum. her şeye rağmen başarılı bir filmdir. son bir not olarak görselliğini de çok başarılı bulduğumu eklemek istiyorum.
 • geriyor mu? genellikle hayır. sıradan bi film izler gibi izliyorsunuz. bütün film boyunca 3-4 yerde hassiktir dedirtiyor o kadar.

  akıcı mı? evet. kesinlikle filmdeki hikaye, karakterler, atmosfer sizi içine çekiyor ve sıkmıyor.

  ne için izlenmeli? bunu da gördüm diyebilmek için izlenebilir. dediğim gibi film pek germiyor. genel tonu çok rahatsız edici, izlerken koltukta rahatsız hissediyosunuz hepsi bu kadar. buna rağmen içine çekmeyi başarıyor. bu da bu tarz bi filme göre başarı. bi izlenmesi gerekir.

  bi de cadı filmi fanteziniz varsa kaçırmayın. en temizlerinden.
 • (bkz: #66679185)

  yalnızca rottentomatoes değil, imdb'nin android uygulaması da filmi the witch adıyla uygulamaya gömmüş, web sitesi orijinal adı ile göstermekte, criticker da the witch hatasını yapan saygın film sitelerinden. bir bizim filimadamı doğrudan filmi gerçek adıyla kaydetmiş, hatta filimadamı'nda filmi the witch adıyla aratıp da bulamayınca duruma ayıldım, imdb'nin mobil uygulamasına güvenmiştim, güvendiğim dağlara kar yağdı. resmen yerli malımız dünya çapındaki sitelere fark atmış, brava.
 • korku filmlerinden pek hazzetmeyen biri olarak sıfır beklentiyle başladığım ama bitince tadı damağımda kalan güzel bir yapım. ama keşke o final öyle olmasaydı.

  --- finalle alakalı spoiler ---
  thomasin'in annesini öldürdüğü sahnede bitseydi iyiydi.
  --- spoiler ---
 • yeni çağda ingiltere'den amerika'ya göç eden dindar bir ailenin, bir ormanın yanına inşaa ettikleri ev ve yakınında gelişen olayları anlatan korku filmi. korku dozu düşük olsa da başarılı ve rahatsız edici atmosferiyle ve de ne olacak merakıyla kendini izletmeyi başarıyor. farklı ve durağan filmleri seven, dini ögelerden rahatsız olmayanlar göz atabilirler.