aynı isimde "the walking dead (oyun)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • bu dizinin başından beri aktarmakta olduğu metin 5x11'de çok net özetlendi. zaten her bölüm veriliyordu ama bu sahnede nefis:

  --- spoiler ---
  çalıların arasından ses gelir. herkes panik yapar korkuyla silahlarına sarılır. bir zombi hızla üstlerine doğru yürümeye başlar. bunun üzerine herkes rahat bir nefes alır.
  --- spoiler ---
 • daryl okuyla her zombi öldürüşünde, okunu zombinin kafasında unutup gidecek diye gerim gerim gerildiğim dizi.

  çok dert ettim bu konuyu.
 • bu dizinin en güzel yanı, apokaliptik bir dünyadaki insanların kurabileceği komünleri işlemeleri. yani gerçekten "ortam böyle olsa, insanlar hayatta kalmak için nasıl toplumsal yapılar kurarlardı" diye düşünüp üretmeleri.

  --- hafiften spoiler ---

  bizim ekibimizin grubu dizideki en insancıl gruplardan biri.insanlar birbirine sevgi ve sadakatle bağlı. birlikte hareket ediyor ve eski dünyadaki ahlaki değerlerini korumaya çalışıyorlar. bunun dışında governor'ın komünü en akla geleni. kurallar geleneksel toplumsal yapı ile başındaki iki yüzlü siyasetçileri canlandırıyor. ülkelerin sınırları gibi sınırları var. içinde geleneksel olarak pek bir şeyden haberi olmayan bir halkları var. profesyonel askerleri ve gerçekleri halkından gizleyen iki yüzlü bir lider var.

  daha sonra hatırladığım daryl'ın dahil olduğu bir yol grubu vardı. görece daha vahşi, ancak kendi içinde kuralları olan bir yapıydı. misal bir şeye kim önce "benimdir" derse onun oluyordu. bu tam olarak çıkar amaçlı bir birlikteliği simgeler gibiydi.

  diğer bir grup terminus. malum kasap-koyun kuralı.kasaplara dokunulmayan, koyun gibi görülenlerin kesilip yenildiği enteresan bir düzen. insan öldürmenin en mantıklı hali aslında. insanları cinayet işlemek için değil beslenmek için öldürüyorlar. insan yeme fikri ne kadar vahşice görünse de, böyle bir ortamda olağan bir şey olarak görünüyor.

  son olarak da beth'in dahil olduğu grup.bir şekilde insanların borçlandırılıp çalıştırıldığı klasik kapitalist düzen.

  --- spoiler ---

  dizinin güzel yanı da bu bence. resident evil tarzında doyasıya zombi katletme, über yetenekli savaşçıların becerilerinin sergilenmesine yönelik bir yaklaşım yok. mevcut şartlar altındaki insan ve topluluk psikolojilerini iyi işlemeye çalışan bir senaryo ekibi bulunmakta.
 • ben bu diziye bir türlü ısınamadım.
  çok denedim, halen devam ediyorum izlemeye fakat bu grubun aptallıkları beni benden alıyor.
  şimdi yazacaklarım aslında spoiler değil, son bölümle ilgili hiç değil, bu yüzden bence okuyabilirsiniz ama siz bilirsiniz tabii.

  --- spoiler ---
  yahu dünya neredeyse yok olmuş, bir avuç insan var. hadi etrafta bir kaç avuç daha insan olsun, bu kadar yani, hayat bitmiş.
  e babacım her şey elinin altında, nedir sizin çektiğiniz bu çile?

  arabalardan bahsedeyim önce.
  nuh nebiden kalma karavan kullanıyorsunuz, keza kullandığınız arabalar da öyle tırt.
  ulan bak, al sana karavan; http://tinyurl.com/8xjj686
  amerika elinin altında lan senin, çadır kurup uyumalar falan, mızmızlanmalar. gidip alsana bir kaç şahane karavan.
  e al sana araba hacı; http://tinyurl.com/6oluwsl al bunu, bağla buna bir çekme karavan.
  etraf zırlı araba dolu biraderlerim. gidip alın birer tane, yemişim zombisini o zaman. camdan giren zombi var lan, arabanın camından giren zombi var. zihninizi sikeyim, git al bir tane zırhlı araç, değil zombi - kurşun geçirmiyor babacım camları.

  gelelim şimdi silahlara.
  neymiş efendim, ses çıkarıyormuş, aylaklar toplanıyormuş, olabildiğince az ateş etmek lazımmış.
  dana.
  susturucu nedir hafız sen hiç mi duymadın? ulan şerif olmuşsun, hiç mi duymadın?
  yine diyorum bak, amerika elinin altında. her evde en az 5 silah çıkar o ülkede. keza silah dükkanları öyle. lan yemişim onu; ordu elinin altında lan. amerikan ordusu terhis olmuş komple silahları falan bırakıp. sen ne yapıyorsun? sen tutup 357 magnum kullanıyorsun. hay canım benim. e hani sese toplanıyorlardı? iftar topu gibi ses çıkaran silah kullanıyorsun. gidip alın lan susturuculu bir kaç silah. eczaneye hamilelik testi almaya gideceğinize silah dükkanlarına gidin. herif eline almış oku dolanıyor. neymiş, ses çıkarmıyormuş. be hey dürzü, o okları yaparken harcadığın zamanla 50 tane susturucu yaparsın ya, crossbow ile ne işin olur senin?
  hummer falan alsana, bu hastalık merkezine girerken siz etraf hummer doluydu, binsene birine.
  sen amerika gibi bir yerde kışlanın içine girip silah aramıyorsan ben aklından şüphe ederim senin. sırf balına yaşıyorsunuz amına koyim, sırf senarist torpiliyle yaşıyorsunuz.

  son olarak yaşadığınız yerler.
  hala sik sazanı gibi zombiler yüzünden ölüyorsunuz.
  neden?
  salaksınız çünkü.
  bak abi, bu zombiler yüzebiliyor mu?
  zor yürüyorlar amına koyim, ne yüzmesi.
  aç önüne bir harita, al eline bir coğrafya kitabı, bir ada beğen lan kendine. ekin falan yetişen, yeterli yağmur alan bir ada beğen.
  yığınla ada var lan dünya üzerinde. uçakla gidilebilecek olanları ayır bir köşeye, bilmiyorsun uçak kullanmayı. git yaşa tekneyle gidebileceklerinden birinde.
  al eline bir kaç tane taramalı tüfek, adaya gidince 3 - 5 gün amına koy ortalığın, zaten kaç kişi yaşıyor bu adada. sonra yaşa lan işte orada.
  ya abicim git bi yat al kendine ya. roman abramoviç falan hep zombi olmadı mı hafız, git al lan onun yatını işte. koordinatları girsen o kendi kendine zaten gider.
  çadırda yaşıyorlar ya lan, salaklara bak, sikim sikim karavanlarda yaşıyorlar.

  bas git lan maldivlere.
  al bir yat, şöyle kıyıdan kıyıdan, ağır ağır git ya.
  --- spoiler ---

  şu zombi hikayelerinde sığır gibi yaşayan elemanlara deli oluyorum sözlük.
  siktir git susturucu al kendine lan, sinir etme adamı.
 • --- spoiler ---

  demek ki zombi istilası olunca toma'ları kullanabileceğiz.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  kebob

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  rick reyiz 80 kiloysa 79 u taşşak amınakoyim.

  --- spoiler ---
 • dizide yer alan karakterlere şöyle bir göz gezdirelim.

  uyarı: yazı öznel anlatımlarla yazılmıştır. kesinlik bildirmez.

  ek not: bunları okuyan, şunlara da göz atsın bir değil mi? (bkz: #49072367) (bkz: #49151798)

  --- spoiler ---

  rick grimes:

  artıları: klişe olarak liderlik vasıflarını içinde barındırması diyebiliriz. zorlu anlarda karar alırken, soğuk kanlı ve dikkatli bir şekilde kararları alabiliyor. insanları etkileme türü ise daha dikkat çekici. boş vaatler verip insanları kandırmıyor. bazı özelliklerini insanlara sabırla gösterip kendi üzerinde saygı uyandırıyor. bunların yanı sıra, bireysel baz'da gruptaki insanlarla ilişkileri çok ileri seviyede değil ama grup hakimiyeti konusunda kendisi bir ekoldür. bunun yanında silahları çok iyi tanıması, müthiş nişancılığı, melee weapons türündeki silahları çok etkili kullanabilmesi, cesareti, grup arkadaşlarını son ana kadar arkada bırakmaması ve stratejik hamleleri etkili kullanabilmesi, bu karakteri reis sınıfına sokuyor. bunun yanı sıra, kendi grup arkadaşları da zamanla rick tarzı hareketler yapmaya başlıyor ve birbirlerini son ana kadar kolluyorlar.

  eksileri: gruptaki kişilerle bireysel bazda ilişkileri çok sağlam tutamaması denilebilir. böyle zamanlarda rick bir konunun üstüne eğildiğinde çok fazla hizipleşme yaşanılıp, bizim reyiz yalnız kalabiliyor. bunların yanı sıra dönemsel olarak gerçekleşen psikolojik durumu eksi hanesine yazılabilir. grubu idare şeklini devamlı değiştiriyor ve çok sert olması gereken yerlerde yumuşak, çok yumuşak olması gereken yerlerde çok sert kararlar alabiliyor. tabii bir de inat konusu var. rick reyizin kafası bir konuya takıldıysa, bütün grubun hayatı tehlikeye girse dahi, o konunun peşinden son sürat gitmektedir. bir nevi obsesif özellikler gösterebilmektedir. bu da insanların hayatını tehlikeye sokacak süreçleri tetiklemektedir. bir de ekleyebileceğimiz karar alma mekanizmasında bir sıkıntı var. çok hızlı karar alınması gereken zamanlarda, rick çok yavaş kalabiliyor. burada grup üyelerinin de dır dır etkisi yüksek tabii ama belirtilmesi lazım.

  daryl dixon:

  artıları: daryl'ın artılarını yaz desek insanlara, öncelikle herkesin üstünde durması gereken bir konuyu belirtmeleri gerekir o da bu karakterin, apokaliptik döneme her daim hazır olmasıdır. daryl için zombilerden öncesi ve sonrası arasında çok fark gözükmemektedir, o yüzden bu hayata alışkındır, bir nevi. en başından beri korkusuz olması, orman yaşamını hatim etmesi, iz sürebilmesi, avcılığı, avları çiğ yiyebilmesi, hiç bir şeyden iğrenmemesi, bütün yaşam formlarını takip edebilmesi, ok kullanabilmesi, melee tarzı silahları çok iyi kullanabilmesi, her daim savaşa hazır bir halde olması, sağdık bir kişiliğe sahip olması ve insanları arkada bırakmaması gibi özellikler onu ikinci bir reyiz statüsüne sokmaktadır. tabii daha çok sağ kol görevini görmektedir. yani bu özelliklerin ışığında şöyle bir tablo çıkar ortaya. zombiler mi geliyor? daryl'ın arkasına saklan ve hayatın tadını çıkar. bunların yanı sıra insanların, daryl'ın önemini gayet iyi bilmesi büyük bir artıdır. şu son sezonda herkes psikopata bağlamış bir vaziyet'de ama ilk sezonlara dikkat edin, daryl olmasa, gruptaki herkes iyi kötü gebermişti. hayati öneme sahip bir karakter. olmazsa olmazlardan.

  eksileri: aşırı duygusal bir karakter olması ve bu duygusallığını devamlı suretle saklaması. bunların sonucunda daryl'ın yaşantısı içerisinde birikintiler başlıyor ve bu karakter günden güne daha ağlamaklı bir hale geliyor. bunların yanı sıra stratejik bir karakter değil, bu yüzden liderlik vasıfları pek gösterememektedir ama müthiş bir sağ kol'dur orası ayrı bir konu. bunun dışında daryl'ın eksisi olarak sayabileceğim pek bir şey yok.

  glenn rhee:

  artıları: bu karaktere devinimsel olarak bakmak mecburiyetindeyiz. ilk olarak glenn karakteri, devamlı itilip kakılan, zor görevlere verilen ve pek sallanmayan bir kişilik olarak karşımıza çıkmaktadır. tabii artı olarak sayabileceğimiz özellik, karakterin hızlı ve çevik olmasıdır, bunun yanında minyonluğu da eklenince karakter en zorlu görevleri çok kolay bir şekilde yapabilmektedir. insanlarla olan ilişkisi genel itibariyle, iyi ya da iyiye yakındır. ilk sezonlarda, genel olarak saftrik elmar ve biraz da tırsak bir karakter edasındayken, ilerleyen sezonlarda anasının gözü olmuştur. neyse şimdiki glenn'e bakarsak, alternatif lider konumundadır kendisi. glenn'in özelliği de budur. insanlardan bir şeyleri çok hızlı kapabilmesi yani bu karakter her anlamda hız üzerine kuruludur. rick'den liderlik vasıflarını az buçuk kapmıştır, maggie'den ezilmemeyi ve dik durmayı, daryl'dan korkusuzluğu ve arama taramayı, dale'dan aletleri kullanabilmeyi ve bir şeyleri tamir edebilmeyi kapmıştır. bu karakter gelişime açık bir karakterdir ve her özellikten az buçuk bulunur. az buçuk silah kullanma, kavga etme, iz sürme, tamirat, sorumluluk alma, korkusuzluk, melee silahları kullanma, liderlik bunların yanı sıra kendi özellikleri olan çeviklik, hız ve zeka özelliği barındırmaktadır. ne kadar bazı zamanlar ayar olsam da grup için vazgeçilmez karakterlerden bir tanesidir.

  eksileri: rick gibi değişken ruh halleri barındırmaktadır. bir dönem kendi halinde ezik bir kişilik taşırken, bir dönem kız arkadaşının verdiği gazla, artistlik, bir dönem yeni lider olucam lan havası, şimdi ise ununu elemiş eleğini asmış ruh halini içinde taşır. bunun yanı sıra hızlı bir şekilde gaza gelmesi ve cevval olması, böyle dönemde tehlikeli bir durum ortaya koyar.

  carol peletier:

  artıları: beni en çok şaşırtan karakter budur, sevgili izleyenler. bu karakter de devinimsel olarak yaklaşılması gereken karakterlerden biridir. şimdi ki artılarına bakarsak, manipülatif özelliği, hayatta kalabilme becerileri ve güçlü kişiliği ortaya çıkar. bunların yanı sıra da dizinin en acımasız karakterlerinden biridir. belki de en acımasızıdır kim bilir?

  eksileri: artılara gelene kadar eksileri çok fazladır. kocasından devamlı dayak yemek ve kızına olan tacizler yüzünden karakter son derece ezik kalmıştır. bunların yanı sıra bu dünyaya adapte olabilmesi çok uzun zaman almıştır. korkak ve ezik karakterinin altında inanılmaz derecede acımasızlık ve soğukluk birikintileri dikkat çeker. zaman içerisinde kendini bulan bu karakter, o hale gelene kadar bastırılmışlık düsturuyla hayatına devam etmektedir ve açıkçası ne yalan söyleyeyim, pek bir boka yaramamaktadır. şimdi ise anasının gözü olmuştur.

  maggie greene:

  artıları: valla güzel karı olması dışında ne boka yaradığını çözemediğim karakterlerden bir tanesi de budur. işte az buçuk hepsinden var. silah iyi kötü kullanır, bıçak iyi kötü kullanır, zaman içerisinde korkularından arınmış bir hale gelmiştir. glenn'le sevişir falan, yani çok ayırıcı bir özelliğini şu ana kadar görememekteyiz. sadece bu dünyaya zaman içerisinde uyum sağlamıştır. ekstra olarak, glenn'i adam etmeye çalışmıştır. o kadar.

  eksileri: saydıklarımdan pek farksız değil. güzel kız, seksi kız, iyi sevişir, kadraj doldurur. glenn'i gaza getirir, o kadar.

  carl grimes:

  artıları: bir zamana kadar sadece adamı uyuz eden bir karakter iken, şimdilerde kanımızın inceden ısınmaya başladığı bir karakter haline gelmeye başlamıştır. bu sezonda belli etmiştir ki kendisi ilerde kısmet olursa, babasından daha iyi bir lider haline gelecektir. zombilerin içinde ergenliğini yaşıyor olması, insanlara daha dikkat etmesine, bu duruma daha çok alışmasına ve zekasını bu yönde geliştirmesine yardımcı olmaktadır. bu yüzden bu karakter sezonlar ilerledikçe daha sağlam temeller üzerine oturmaya başlamış ve daha iyi bir hale gelmeye başlamıştır. şimdilik o kadar belli etmese de, iki üç sezon sonra çok daha güçlü ve lider vasıfları olan bir çocuk karşımıza gelecektir. şimdiden söyleyeyim.

  eksileri: ergenlik. illa ki post apokaliptik dönem olmasına gerek yok, ergenlik her zaman eksidir. bu çocukta ergenliğin verdiği bütün eksileri üstüne taşır, bitti.

  michonne:

  artıları: savaşçı ve zombiler karşısında müthiş stratejik olması. kontrol altında tutulabilirse, aslında her grupta olması gereken bir karakter. melee tarzı silahları müthiş bir ustalıkla kullanabilmektedir.(katana) zombilerin içinde farklı stratejiler kullanarak, ilerleyebilmektedir. kaybedecek hiç bir şeyim yok tarzında hareket ettiği için müthiş korkusuzdur ve sadık bir karakterdir. yani zombi avlamak istiyorsanız, bu karakteri grubunda tutacaksınız arkadaş daha da ötesi yok. insanlarla olan ilişkisi günden güne gelişmektedir ve daha konuşkan bir hale gelmektedir.

  eksileri: daryl gibi duygusallığını içinde yaşaması. bir zaman sonra patlama yapabilecek bir nitelikte. vakti zamanında inanılmaz kuşkucu bir karakterken şimdi kendileri inanılmaz derecede inançlı bir karakter haline gelmiştir. bunun dışında rick gibi inançları ekseninde hayatını yaşamaktadır. bunun dışında da eksi olarak sayabileceğim pek bir şey yok.

  abraham ford:

  artıları:liderlik vasıfları taşımasının yanında, karşısında daha iyi bir lider bulduğu zaman ona sadık bir şekilde bağlanabilmektedir. asker olmasının verdiği avantajla kendisi çok güçlü bir karakterdir. ateşli silahları çok iyi tanır ve onları mükemmel kullanır. bunların yanı sıra, melee tarzı silahları da müthiş kullanabilmektedir. ekstra olarak kendisi self defensive konularında da gayet iyidir. çıplak el ile zombilerin arasına dalıp dövüşebilir. korkusuzdur ve hiç kimseyi arkasında bırakmak istemez. bu özellikler kendisini grup için değişilmez bir havaya sokmaktadır ama şimdilik. sonrasını allah bilir.

  eksileri: karısını ve çocuklarını kaybetmenin verdiği üzüntüyü bir türlü atlatamamaktadır ve bu yüzden devamlı geçmişi düşünür. kendi tersine gittiği bir durum yaşandığında, çok hızlı bir şekilde sinirlenebilmektedir. ne kadar kontrollü bir karakter olarak gözükse de kendisi, ileride sinir problemleri yaşayacağı çok açık bir şekilde gözükmektedir.

  tara chambler:

  artıları: iyi silah kullanır, iyi dövüşür bu çağa kendini hazırlamıştır ve insanlarla konuşmayı, muhabbet etmeyi seven bir karakterdir. bitti.

  eksileri: ne gördük ki eksisini söyleyelim.

  rosita espinosa:

  artıları:iyi sevişir, taş gibi hatundur. genel olarak abrahamı sakinleştirmeye çalışır. inceden de yönetmeye de çalışır. bu kadar

  eksileri:iyi sevişir, taş gibi hatundur.

  eugene:

  artıları: çok zeki ve manipülatif bir karakterdir. elektronik eşyalarla arası iyidir.

  eksileri: ödlektir. hiç bir şekilde silah kullanmayı ve dövüşmeyi beceremez. zamanla kendisini geliştireceğine inanıyoruz.

  gabriel:

  artıları: yok

  eksileri: saf bir orospu çocuğudur. ödlektir. silah kullanamaz, dövüşmeyi beceremez. zombi gördü mü eli götünde kaçar. yeri gelince arkadaşlarını satar. katıksız orospu çocuğudur. adam her yönüyle eksi lan.
  --- spoiler ---

  bunlar yaşayan karakterlerdi. sonraki yazı da ölmüş olan önemli karakterlerden ve yan karakterlerden bahsedilecektir.
 • 7. sezon 2. bölümünü utorrent'imle indirip hd televizyonumla bu akşam 21:30'dan çok daha önce full hd ve altyazılı ayrıca ek olarak sansürsüz ve reklamsız olarak izleyeceğim dizidir.

  geberin pis enayiler.

  cevap editi :yukarıda ki arkadaşa istinaden (#63794654)

  zoruna gider tabi arkadaşım,haklısın paranı gömüyorsun.
  ama kardesim sırf para verdin diye bizleri fakir olarak görüyorsun.onu da es geçtim hadi.

  bu arada zoruna da gitsin haklısın;

  *para vereceksin, üstüne reklam izleyip 45 dk lık diziyi 60-70 dk da bitireceksin.

  *24 saat önce yayınlanan içeriği anca izleyip spoiler yemekten kurtulamayacaksın.

  *ve en önemlisi senin parayla yapabildiğini biz bedava ve zahmetsiz bir şekilde ultra kalitede
  yapıyoruz.

  *ve tabii ki en zevklisi bazı çakallara para kazandırmayıp bu çakalların kuyruk acısını sizin gibi para zengini olan ve aynı zamanda verdiği parayı sorgulamayan bazı beyin fakiri zenginleri domaltmasını zevkle takip ediyoruz.

  not : işbu entry nitelikli ve sorgulayıcı zenginleri kapsamamaktadır.onlara burdan selam yollayıp

  (bkz: gençlere tam destek hep destek) dileklerimle girimi sonlandırıyorum.
 • --- 13. bölüm ---

  13. bölüm rick'in abazalığının artık yüzüne yansıdığı bir finalle bitmiştir. resmen ''o götü ne sikerim ha'' der gibi baktı herif.

  bu arada rick'in yavşadığı hatun american horror story 1. sezondaki seksi kızıl hizmetçiymiş.

  --- 13. bölüm ---