şükela:  tümü | bugün soru sor
  • oyunu zor bitirdim. tamam hiçbir sezon ilki kadar yeni, özel ve duygusal olmayacak. clementine hiçbir zaman küçüklüğündeki gibi şirin olmayacak ama hikayeyi alakasız yeni bir karakter üzerinden anlatıp clementine'a ''konuk oyuncu'' rolü vermek nedir lan?

--- spoiler ---

sikeyim javier'i de david'i de ailesini de, dizideki carl'ın ilk sezonlardaki sinir bozucu halinin kopyası olan gabe'i de.

hiçbirini önemseyemedim. clementine'ın tüm sezon boyunca aklındaki tek şeyin bebek aj olması da sinirimi bozdu.

--- spoiler ---

son sezon seneye çıkıyormuş sırf bitirmiş olmak için oynar onu da bitirim o kadar.

5/10
  • üç sezon içinde en az beğendiğim oyun.

--- spoiler ---

aj ve clem’in ayrıldıkları sahne inanılmaz üzücüydü, özellikle aj’in “clem!” diye bağırdığı yerde resmen içim acıdı.

bir diğer üzücü sahne ise javi ve david’in babalarının kanser olduğunu öğrendiği yerdi. kanserle ilgili kendi tecrübelerim olduğundan olsa gerek, fazlasıyla vurucu oldu benim için.
    daha sonra david javi’ye saldırdığında ve javi karşılık vermediğinde üst köşede görünen “you kept your promise to your father” yazısı da çok dokunaklıydı.

oyun boyunca doğru seçimler yaptığımdan olsa gerek, ölen tek kişi david oldu. onu da çok fazla umursamadım açıkçası.
    gabe ölse onu da umursamazdım; etraf zombi kaynıyor, insanlar birbirini öldürüyor bu gelmiş ergenlik yapıyor yok conrad’i vurdun yok bilmem ne diye. bu salağı kurtarmak içindi ama anlayana işte, canım clementine’ım bu sümsükte ne buldu hiç bilmiyorum gerçekten.

--- spoiler ---

umarım dördüncü sezon new frontier gibi değil de ilk iki sezon tadında olur, heyecanla beklemekteyim.
  • oyunu bitirdikten sonra bir şeyler yazayım.

--- spoiler ---

öncelikle son bölüm hariç episodeların genelini beğenmedim bu sezon. hikaye boyunca kate'e sürekli ret çektim oyunun sonuna kadar peşimi bırakmadı hatta sonda "beni biraz yalnız bırak olur mu ?" dedi "olur" dedim, "bu çok hızlı bir cevap oldu" dedi ya la ? tam kezban. hayır ben eleanor'a yanaşmak istedim, oyun buna bir türlü izin vermiyor ilk 2 bölümden sonra. bir noktada ava mı, tripp mi seçimi önümüze geliyor tripp artık yolumdan çekilsin diye "ava yaşasın" dedim, karı gitti ava'yı vurdu. bu da yetmedi tripp geldi "gel barışalım, dünya bozuk anlamak istemesem de seni anlayabiliyorum" dedi elini uzattı, clem'e ve gabe'e yanlış örnek olmayayım diye "peki" dedim herif bir de benim için pervaneden karşıya geçiş sahnesinde kendisini en sona bırakarak öldü. ulan ??? eleanor duysa garanti vurmuştu beni ki son bölümde zaten gözükmüyor allah'tan.

ayrıca bu sezon karakter yeni birisi olunca biraz paldır küldür oynadım seçimlerde. bir clem değil sonuçta, bu yüzden sunu seçeyim bu seçimi hiç beğenmedim diye geri döndüğüm save noktası nerdeyse hiç olmadı. clem'e silah çeken lavuğu tak öldürdüm, joan'ı tak öldürdüm... bunların hepsi sanırım biraz da mariana'nın ölümünden sonra oldu. oyunda en etkileyici kısımlardan birisi bence. o noktadan sonra içinizde insanlık namına pek bir şey kalmıyor. kana kan dişe dişe oynuyorsunuz. mariana'yı öldüren lavukların birisinin kafasını parçalayıp, berelinin ise kafasına sıktım tek seferde misal.

gabe salağını sevmiyordum başta ama seçimlerden ötürü gabe'in bok yoluna gittiği senaryo derinden üzüyor ve etkiliyor bariz. gabe'in karakter gelişimi fena olmamış o sona göre oynarsanız. çocuğu kendi elimle öldürdüm ama herkesin yaşadığı senaryo da mevcut. yine de bence çocuklardan kurtulmak iyi oldu sonraki sezon için, her ne kadar clem üzerinden dönecek olsa da javier in yanında daha çok mariana'yı görmek isterdim 4. sezonda. onu da kurtarmak mümkün değil kati bir şekilde ölüyor kızcağız.

son olarak oyunun sonunda javier clem'in saçını niye beğenmedi anlamadım. gayet de güzel kesim oldu, kıza genç kız havası geldi. bir sonraki sezonda clem'i daha uzun boylu bekliyorum
    --- spoiler ---
  • telltale walking dead oyunları arasındaki favorim. çok fazla karakter varmış gibi görünüyor ama ben hepsini o kadar benimsedim ki herkesle ilişkimi onların kişiliklerine göre yönetmeye çalışmak çok hoşuma gitti. özellikle 4. ve 5. bölümler çok çok iyidi.

--- spoiler ---

babamın kanser olduğunu öğrendiğim akşam ona abimle iyi geçineceğime dair söz vermiştim. sonrasında abimden dayak yerken karşılık vermeyip onu sevdiğimi söylediğimde ekranın üst köşesinde "babana verdiğin sözü tuttun" yazdı. gerçekten etkileyici bir andı. o sahnede çalan müzik de çok güzeldi.

--- spoiler ---

bu sefer tamamen clem odaklı bir sezon değildi ama bildiğim kadarıyla bir sonraki sezonu ile telltale walking dead serisi final yapacak. finali de tamamen clem üzerinden yürüyecek bir sezonla yapacaklar. umarım dizinin bir bölümünü bile izlememiş olan beni kendine bu kadar bağlayan bu mükemmel macera harika bir final ile son bulur.
  • sezon finalini de bitirmiş bulunmaktayım. ayrıca (bkz: the walking dead the game season 4)
    --- spoiler ---
    not: bu yazdıklarım benim seçimlerime göre gerçekleşmiş şeyler, sizin seçimlerinizde bu şeyler farklılık göstermiş olabilir.

güzel bir sezon finali oldu diye düşünüyorum. her ne kadar sezonun geneli çok iyi olmasada final bölümlerini hep güzel yaptı telltale. gerçi bu sezonu 2.sezona göre daha çok sevdiğimi söylemeliyim. dave'ye ne çok sert ne de çok yumuşak yaklaştım (ayrıca kendisi kenny'i aratmıyordu, birebir aynılar) , kimin peşinden gideceksin sorusu gelince gabe ve david'in peşinden gitmeyi seçtim. bu sezon öleceği tahmin edilen kişiler öldü zaten (kate, david ve ava fakat hepsinin hayatta kalma ihtimali varmış, nasıl becermişler bilmiyorum ama) clementine ise dr.lingard'dan bilgiyi alarak aj'nin peşinden gitti, oyunun sonunda da "clementine's story will continue" diyerek 4.sezonun mesajı verildi.

eleanor'un bir diyalogda bağırıp diğerinde af dilemesi saçma olmuş. ayrıca baya sinirlendim buna, hem haltı kendi yiyor hem de tripp'in ölümünden bizi sorumlu tutuyor.
    ayrıca dr.lingard'ı öldürseydik clementine aj'nin yerini kimden öğrenecekti onu da merak ediyorum.
    jesus'un er ya da geç döneceğini biliyordum.
    ölüm seçimi yapılan kişilerin er ya da geç ölümünün geçiştirilerek gösterildiğini biliyoruz bu sezonda aynısı oldu. hem conrad hem de ava için.
    joan'a ne olduğu muallakta, yeni sezon gelirse onunla ilgili bir şeyler olabilir. ayrıca kate'nin başına ne geldiği de belli değil, öldü dediler ama onun da ucu açık.
    4.sezonda artık eski karakterlerden birini görmek istediğimi de belirtmek isterim.

--- spoiler ---
  • 4.bölümünü beğendiğim oyundur. bol aksiyonlu fakat yine kararlarımızın etkisinin olmadığını gördük.
    --- spoiler ---
    oyunun sonunda kate bize telsizden çağrı yapıyor: " ne oluyor orada" gibisinden. bize yapacağımız konuşma hakkında seçim veriyor eğer biz sana geleceğiz sen olduğun yerde kal dersek, bizi duymadığını söylüyor fakat çabuk buraya gel dersek: " tamam, yolumdayım." diyor ve bariyerlere çarparak araçla beraber patlıyor (tabi araç zırhlıydı yaşama ihtimali hala var) böylelikle seçimlerimizin oyuna bir etkisi olmadığını tekrar görüyoruz. ayrıca clint'in teklifi ile joan'ı vurmak aynı yola çıkıyor neredeyse. tripp ve ava konusunda ters köşe yaptılar, o kısmı beğendim. ayrıca önceden ölümü için seçim verilen kişinin her türlü öldüğünü de görüyoruz. ulan conrad'ın 3 tane ölüm şekli var la ya, adamı her türlü öldürüyonuz.
    eğer olursa diğer sezonda aj, gabe, clementine ve javier'i görebiliriz diye düşünüyorum ben.
    --- spoiler ---
  • 5.bölümü (sezon finali) 30 mayıs'ta çıkıyormuş.
  • büyük bir heyecanla beklediğim telltale games'in the walking dead the game serisinin 3. oyunu.

--- spoiler ---

ilk oyunda lee'yi kaybettikten sonra yakın bir akrabam ölmüş kadar üzülmüştüm. yaptığı fedakarlıklar, hayatta kalmamız için bize öğrettikleri, verdiğimiz kararlarda olgunlaşmamızı sağlaması ve insanları daha iyi tanımamızı sağladığı için oyunu oynayan tüm oyuncuların üzerinde lee'nin emeği çok büyük. ölmesine rağmen hala bir gün ortaya çıkacağına inanıyorum garip bir şekilde. ah hoca yürekli adam.

ikinci oyunda lee'den sonra ayaklarımızın üstünde daha çok durmamız gerektiğini ve dış dünya ile daha çok mücadele etmemiz gerektiğini çok iyi yansıtmıştı bizlere.

üçüncü oyunun tanıtım fragmanında clem'in biraz daha büyüdüğünü ve olgunlaştığını hissettim. artık bir an önce yayınlansada zombi dünyasında clem ile bütünleşsek diye sabırsızlıkla bekliyorum.
    --- spoiler ---

1. ve 2. oyunun arasında köprü görevi gören 400 days dlc'si ile 2. ve 3. oyunun arasında çıkan michonne dlc'si biraz olsun oynanışa ve hikayeye olan açlığımızı dindirmiş olsa da hala sabırsızlıkla bekliyoruz 3. oyunu.
  • the walking dead oyunun 3.sezonuna verilen isim. ekim ayı içerisinde sezonun ilk bölümünün gelmesi bekleniyor. bu arada bu sezonda birden fazla karakter yönetebilirmişiz.
  • 20 aralıkta çıkıyormuş.