şükela:  tümü | bugün
 • ünlü bilim kurgu yazarı cixin liu'nun kısa öyküsünden uyarlanan çin yapımı bilim kurgu filmi

  deniyor ki; cixin liu’s the wandering earth could be china’s first breakout science fiction film

  üç cisim problemi adlı kitabı 2015 yılında en iyi hugo roman ödülünü alan kitaptır.

  sipariş verildi, okuyalım.
 • sinema çevrelerinde “çin’in ınterstellar’ı” diye anılmaya başlanmış dev bütçeli çin filmi. üç cisim problemi, karanlık orman gibi romanların yazarı cixin liu‘nun aynı adlı kısa öyküsünden uyarlanmıştır. yönetmenliğini ise frant gwo üstlenmiş. konusu ve incelemesi için buraya göz atılabilir.
 • net alemine düşmesini (türkçe en kötü ingilizce altyazı) beklediğim film. malum bizim ülkemizde böyle kaliteli filmler salonlara gelmez, nerede iq seviyesi 70ler için film var onlar yayınlanır genelde. izleyince editleme gelecek.

  edit: film haklarını netflix almış.

  https://www.businessinsider.com/…ce-hit-2019-2?utm_

  edit 2: film görsel olarak oldukça iyiydi. bu konuda sağlam görsel şölen olmuş. ancak ben senaryoyu çok vasat buldum. ya şu dünya mevzusunu artık bir iki insan üzerinden yapmayın artık. elin ergeni dünyayı kurtarmaya çalışıyor. film 7/10.
 • izlemeyin vakit kaybı, liseliler 3d effectle film yapmışlar. böyle berbat bir film olamaz.
 • bok gibi videyo...
 • bir kıyamet filmi. beğendim. klişelere sahip ama bir hollywood yapımı kadar değil. bünyede farklı ve hoş bir tat bırakıyor.

  başlıklar halinde aklımda kalanlar:

  --- spoiler ---

  parlak fikir
  güneş kaynaklı bir felaket öncesinde tası tarağı toplayıp uzay gemisi inşa etmek yerine dünya'yı taşımak. oldukça cüretkar ve güzel bir fikir. milyonlarca insanı barındırabilecek büyüklükte gemiler inşa etmektense atmosfer kaybı, dönüşün durması nedeniyle oluşabilecek yer altı ve yer üstü felaketleri gibi sorunlarla uğraşmak daha mantıklı olabilir.

  dünya'yı kurtaran ekip
  klasik bir hollywood kıyamet filminde birkaç milyar insandan yalnızca bir ülke (tabi ki büyük ulu koruyucu kutsayıcı kapsayıcı ey abd) ve o ülkenin seçilmiş çapulcu takımı yegane kurtarıcıdır. koca dünya bu çapulcu takımının işi kotarmasını bekler. bu filmde de çapulcu sayılabilecek bir takıma muhtaç kaldık ancak asla "tek kurtarıcı" algısını hissetmedim. yerküre motorlarının çalıştırılması sırasında başka ekiplerin başarılı olması, jupiter'in tutuşturulması fikrinin saatler öncesinde başkalarının da aklına gelmiş olması gibi noktalar keyif vericiydi.

  2001 a space odyssey'den hal ve wall-e'den autopilot
  hatta moon'daki gerty. oldukça rahatsız edici benzerlikler. başka türlü otonom sistem gelmiyor mu akıllarına? bu kadar göze parmak hoş olmamış.

  ıssız istasyon
  dev istasyonda herkes mışıl mışıl uyuyor. dünya'nın yok olmasına saatler kala millet buzdolabında. uyumak için biraz daha beklenemez miydi? ayrıca gizli gündemli uzay istasyonunda bu gündemden haberdar olan ekip illa ki olmalı çünkü o kadar embriyoyu ve diğer materyalleri gizlemeliler. bu kişilerin de uyumamış olmalarını beklerdim. her şey bir yana, onlarca yıl önce çekilmiş 2001'i de mi seyreden olmadı? şu robota birkaç kol bacak ekleseydiniz de kaçan göçeni tutabilseydi.

  görüntü yönetimi
  filmin göreceli olarak başarısız bulduğum tarafı. sallanan kameralar ve motorların ululuğunu yansıtamayan kamera açıları hoş değildi.

  açıklanmayan noktalar
  filmin eksik yanı demek haksızlık olur ancak dünya'nın atmosferinin yarısından fazlasını jupiter'e kaptırmanın bedelinin ne olacağını merak ederek bitirdim filmi. bunun gibi irili ufaklı sorunlar açıklanmadan film bitti.

  motorların yerleşimi
  motor inşasının zorunluluğu nedeniyle büyük okyanusu ve dolayısıyla amerika kıtasını karanlık tarafa denk getirme detayı güzeldi.

  tadında komedi
  araçların her başlatılışında duyulan uyarı metninin tekdüzeliği ve yan oyuncuların aralarında geçen esprili diyaloglar güzel bir renk katmış.

  --- spoiler ---

  bu film hollywood filmi olsa çok daha güçlü duyulur ve izlenirdi.
 • 30 nisanda netflix'de.
 • bu çinliler ne zaman doğru dürüst film yapacak dedirten bir film.
  senaryo yazmayı bir türlü beceremiyorlar. sahneleri peş peşe sıraladılar mı ortaya çıkan şeyin senaryo olduğunu düşünüyorlar. ciddi anlamda anlatım sıkıntıları var. her sahne aynı tempoda ilerliyor duygusal ya da aksiyon olması fark etmiyor. filmin ilk bir saatinden sonra gerçekten de yoruldum, herkes bir yerlere koşuyor ama kimin ne amaca hizmet ettiği belli değil.
 • çinlilerin hayal gücünden yoksun bir ulus olduğunu gösteren film.

  senaryo çocuksu seviyede. insanlığı yok edecek bir cisim dünyaya yaklaşıyor. devasa bir meteor değil, jüpiter. sanki "solar sistemde olan en büyük gezegen ha bu, o zaman bunu çarptıralım daha havalı olur" demişler. sanki futbol sahası kadar meteor çarpsa bir şey olmazmış gibi. bu kıyamet senaryosu yetmiyor ki güneşimiz yakıtını tüketiyor ve genişleyerek 100 yıl içinde dünyayı yutacak. vay anasını bu iki olay kozmik ölçekli zamanda aynı anda dünyanın başına geliyor. insanlık olarak lut kavmi pozisyonundayız filmde. evren tanrıları bizim kalemimizi kırmış.

  bakın güneşin yaklaşık 4 milyar yıl kadar daha yakıtının tükenmeyeceğini veya jüpiteri milyarlarca yıllık yörüngesinden neyin çıkarttığını falan söylemiyorum. "gemicilik" zihniyetiyle film izlenmez ama seyirciyi bu olanlara ikna etmesi lazım. kendi içerisinde bir mantığı olmadıktan sonra son söyleyeceğim saçmalığı da kolaylıkla ekleyebiliyorsunuz filme.

  abi adamlar insanlığı kurtarmak yerine dünyayı kurtarmak için dünyanın kıçına 10.000 (on bin) tane motor takarak gezegeni yan galaksiye çekmeyi düşünmüş. fikre bakar mısınız? sanayi zehirlenmesinden olsa gerek böyle abuk subuk fikirler hep uzak doğululardan çıkıyor. bunun aynısını hint bilim kurgu filmlerinde de görürüz.

  edit: biri söyledi, jüpiter dünyaya değil; dünya jüpiter'e çarpıyormuş. hakkını yemişim çok iyi film.
 • filmi kaba etiyle izleyenlerin yorumladığı çin gişe rekortmeni film. dünyaya jüpiter çarpacakmış da koca gezegen nasıl yörüngeden çıkmışmış..
  (bkz: ufak at civcivler yesin)