şükela:  tümü | bugün
 • 1965'de bbc tarafından hazırlanmış ve aynı yıl en iyi belgesel oscarını kazanmış olan belgesel... belgeselde 2. dünya savaşı sırasında dresden, hiroshima, nagazaki, darmstadt ve hamburg'da yaşananlar örnek alınarak, ingiltere'ye yapılacak olası bir termonükleer saldırının etkileri canlandırma yoluyla anlatılıyor.

  izleyin ve izlettirin. savaşın ne kadar iğrenç bir şey olduğunu bu kadar kısa ve net anlatan başka bir belgesel göremezsiniz.

  --- spoiler ---

  ailelerden biri bomba atıldıktan sonra çocuklarını aramaktadırlar. ne yazık ki çocuk patlayan bombanın güneşten elli kat fazla olan ışığından retinası yanmış ve olduğu yerde kalmıştır. anne ve baba çocuğu bulduktan sonra hemen birlikte evlerine dönerler ve masanın altına saklanırlar. tam bu sırada bombanın basınç etkisi bulundukları yere ulaşır. ev sarsılmaya başlar. masanın altında saklanan anne ve baba korku içinde kameraya bakarlar. oyuncular o kadar iyidirler ki, o korkuyu az da olsa hissedersiniz.

  --- spoiler ---

  imdb linki: http://www.imdb.com/title/tt0059894/
  youtube link: http://www.youtube.com/watch?v=geva0llp-zs
 • termonükleer savaşın mirasına hiçbir insanın konmak istemeyeceğini gösteren belgeseldir.
 • 1966 yılı nükleer savaş korkusu sebebiyle çekilmiştir zannımca.daha güzel olabilir miydi evet fakat sinematografik açıdan değilde içerik açısından gayet güzel bir belgesel.

  günümüz devlet başkanlarına izlettirilmelidir.