şükela:  tümü | bugün
 • 1965'de bbc tarafından hazırlanmış ve aynı yıl en iyi belgesel oscarını kazanmış olan belgesel... belgeselde 2. dünya savaşı sırasında dresden, hiroshima, nagazaki, darmstadt ve hamburg'da yaşananlar örnek alınarak, ingiltere'ye yapılacak olası bir termonükleer saldırının etkileri canlandırma yoluyla anlatılıyor.

  izleyin ve izlettirin. savaşın ne kadar iğrenç bir şey olduğunu bu kadar kısa ve net anlatan başka bir belgesel göremezsiniz.

  --- spoiler ---

  ailelerden biri bomba atıldıktan sonra çocuklarını aramaktadırlar. ne yazık ki çocuk patlayan bombanın güneşten elli kat fazla olan ışığından retinası yanmış ve olduğu yerde kalmıştır. anne ve baba çocuğu bulduktan sonra hemen birlikte evlerine dönerler ve masanın altına saklanırlar. tam bu sırada bombanın basınç etkisi bulundukları yere ulaşır. ev sarsılmaya başlar. masanın altında saklanan anne ve baba korku içinde kameraya bakarlar. oyuncular o kadar iyidirler ki, o korkuyu az da olsa hissedersiniz.

  --- spoiler ---

  imdb linki: http://www.imdb.com/title/tt0059894/
  youtube link: http://www.youtube.com/watch?v=geva0llp-zs
 • termonükleer savaşın mirasına hiçbir insanın konmak istemeyeceğini gösteren belgeseldir.
 • 1966 yılı nükleer savaş korkusu sebebiyle çekilmiştir zannımca.daha güzel olabilir miydi evet fakat sinematografik açıdan değilde içerik açısından gayet güzel bir belgesel.

  günümüz devlet başkanlarına izlettirilmelidir.
 • bu savaş draması filmi, nükleer savaş sırasında olabilecek senaryoları işleyen bir "war never changes" temalı yapım. nükleer savaşın sonuçlarının ne olduğunu biliyoruz ama görmek istediğimiz kadarı veya görebildiğimiz kadarını düşünüyorken göz ardı edilenleri film büyük bir ciddiyetle tamamlıyor. insanlığın geçirdiği en yorucu yüzyıllardan olan 20. yüzyılda her iki dünya savaşında elinde silahlar ile cepheye koşan gençlerin yıkıntılar getirdiği perspektif ile varoluşu sorgulamaya uzun bir aradan sonra tekrardan başladık. bu yüzyılın insan medeniyeti üzerindeki etkilerini göz ardı edemeyecek gibiyiz. hedigger'e göre iyi ve kötü tarhisel bir kronoloji ile incelendiğinde aslında aynı şeye hizmet ettikleri görünür: tecrübeye. bu tecrübeler iki büyük savaş ile insan-savaş bağlamına çok farklı bakış açıları getirdi.
hesabın var mı? giriş yap