• filmi çok beğenip yönetmenine mesaj atmıştım. cevap verdi, konuşmaya başladık. bu arada, tekrar izleyip kendi çapımda analiz yapıp telefonuma notlar aldım, ertesi gün de bunları kendisine yolladım. kafamız uymuş olacak ki güzel bir muhabbet ettik.
    film yüzlerce minik detay barındırıyor, bunları bulmak size kalmış. hatta kendisi küçük küçük bir sürü hazine var demişti. filmi dört kez izledim, hala yeni ufak hazineler buluyorum :)

bu filmi bilim kurgu vs. şeklinde nitelendirmiyorum ben artık, çünkü kafamda ne yapmaya çalıştıkları oturdu diyebilirim. çok kısıtlı bütçelerle, bu kadar öğe barındırıp, bunu görsel olarak en iyi şekilde verdiği için bu film benim için çok özel bir hal aldı. ne yazık ki türkçe alt yazısı yok, buna da şaşırdım açıkçası. ingilizcesi iyi olanlar için konuşuyorum, her diyalog bir şeye hizmet ediyor filmde. baştan sona kadar size aslında birileri ne olduğunu söylüyor, fakat ilk, siz de tıpkı frank (justin long) gibi fark edemiyorsunuz, veya onun durumunda kabullenmeme var aslında.

neyin neden olduğunu merak eden varsa yeşillendirebilir.
  • 2015 yili norvec yapimi felaket filmi... norveç'in dağlarının eteklerine kurulu turistik kasabasi geiranger sakinlerinin basindan gecen bir cig ve sonrasinda gelen tsunami felaketini konu ediniyor... muhtesem ve duygu yuklu bir aile hikayesi de barindiriyor... 2012 filmi gibi sacma sapan bir oyku degil, olaylar cok gercekci... doga kanunlarina aykiri tek bir sahne yok...

bunun sebebini de gercekten geiranger kasabasinda iki catlak olmasina ve her sene 15 cm genislemesine baglayabiliriz... gercek hayatta da cigin dusmesi bekleniyor ama, ne zaman olacagi bilinemiyor... kasaba yillardir bilim adamlarinin gozlemi altinda... adamlar bu gerceklikten esinlenip onceden filmini cekmisler iste... vakit gecirmek adina izlenebilecek bir yapim... duygu ve gerilimi tadinda yasatiyor
  • birkaç tane aynı isimli film var. ben 2019 yapımı olanından bahsedeceğim. normalde zamanlar arasında gelip giderek en son yapbozun tamamlandığı filmlerden pek hoşlanmam ama bu filmi sevdim. sevme sebebim ise o ince ayarı iyi tutturmaları sanırım. çünkü çoğu zaman ya film bitince bile anlaşılamayan gereksiz sahneler oluyor ya da film daha yarıdayken "adam kesin uyuyor" veya "adam kesin burada dayak yiyecek. önceki sahnede kafası ondan yarıktı" gibi tahminler yapabiliyoruz. bu da filme dalmayı imkansızlaştırıyor. filmde biraz saçmalık sosu, biraz gündelik hayat stresi, birazcık da gerilim var. beğendiğimi söylemeliyim. yeşilaycılar, ben sırf belgesel izlerimciler, animeci ve polyannalar sevmezler. hatta saçma bulup yarıda kapatabilirler. biraz çılgın ve hippi zihniyetli birisi için güzel film. filmden birkaç spoiler de verecektim ama uykum geldi.
  • 2019 amerikan yapımı olanınının içinde kaybolduğum.bir bilim-kurgu sever olarak bitene kadar beni hayattan soyutladı ve harika bir tat bıraktı. beklentiyi aşırı yüksek tutmayın ve keyfini çıkarın.
  • ekranlarda doksanlar havasi estiren, 2019 a.b.d. cikisli, carl w. lucas'in yazip gille klabin'in yonettigi bagimsiz film.

baslica rollerde justin long, donald faison, sheila vand, katia winter, sarah minnich, ronnie gene blevins, bill sage, tommy flanagan var.

elestirmenlerce nerede durdugunu ne soyledigini pek kestiremedigi ifade edilen yapimin gise hasilati sekiz bin kusur dolarda kalmis (kaynak: wikipedia).

turun meraklilarina hosca vakit gecirmelik, akici, surukleyici, renkli.
    oyku donnie darko, butterfly effect, pulp fiction, american beauty arasinda saliniyor. lakin ki cagi kacirmis, pek ozgun olamamis.
    bundan oturu, klabin'in ihtimal ki kan ter icinde emegine, hic de zayif olmayan oyuculuklara karsin filmin yankisi gorece sonuk kalmis.
    yine de keyifli.
  • 2015 norveç yapımı felaket filmi için orijinal başlık:

(bkz: bolgen/@karinca beli)
  • todd strasser'in, california'da bir lisede, tarih öğretmeninin yaptığı deneyi anlattığı romanı.
    üniversitedeyken okumuş, unutamamıştım. yıllar sonra, oğlum dünyaya geldikten sonra, onun okuması gereken kitaplardan biri diyerek almak istedim. uzun süre aramama rağmen hiçbir yerde bulamadım. sadece ikinci el olarak buldum ve o da kendinden geçmiş haldeydi. yine yıllar sonra, oğlum lise çağına geldiğinde, okulun tiyatro kulübüne katıldı. oynayacakları oyunu anlatmaya başladığında, "dalga" mı yoksa, dedim. nereden biliyorsun? dedi. sonuç olarak, kitabını okutmayı istediğim romanı, oynadı. sıradan yaşamın güzel sürprizlerinden biri oldu.
  • (bkz: die welle)
  • geçmişte yaşanmış olayları değiştiremezsin ama geçmişe yolculuk yaparak kişilerin ileride alacakları kararları değiştirebilirsin temalı film. beğendim.
  • 1981 yapimi 44 dakikalik kisa film. gercek hikayeden alinma izlenesi ogretmen filmlerinden biri.
    http://www.imdb.com/title/tt0083316/
    (bkz: en iyi ogretmen filmleri/#49366468)

ayrica
    sonraki yillarda cekilen benzer senaryolu diger film icin
    (bkz: die welle)
hesabın var mı? giriş yap