şükela:  tümü | bugün
 • miramax'ın da kurucuları olan bob ve harvey weinstein tarafından 2005 yılında kurulan film yapım şirketi. şirket, aynı zamanda hoş yapımlara imza atan dimension films'e de sahipmiş.
  http://www.weinsteinco.com/
 • yahudileri promote etmek amacıyla kurulmuş yahudi yapım şirketi. arada sırada güzel filmleri çıkar.
 • weinsten books diye bir de yayinlari var. http://weinsteinbooks.com/catalog/show/title
 • kuruluş ve logo müziği bilgileri için;
  (bkz: sinema ve tv stüdyoları tema müzikleri veritabanı)
 • cinsel taciz olayından sonra şirketin kurucularından biri olan harvey weinstein şirketten kovulmuştur.
 • kurucusu harvey weinstein'in tacizci, tecavüzcü bir pislik olduğu ortaya çıktıktan sonra dibi bulan dev şirket, bir zamanların en büyük oscar oyuncularından. kurucusuyla birlikte yok oldu. aslında taciz haberlerinden önce de finansal sıkıntılar yaşıyordu şirket. filmleri gişede iki seksen yatıyor, yatmayanlar fazla kâr etmiyordu. öte yandan oscar'da da eskisi gibi damgasını vuramıyordu. neticede filmleri teker teker batınca ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. harvey skandalı da şirketin bitişi oldu, bir ayağı çukurda olan şirketin toprağın dibini boylamasına neden oldu bu skandal. bugün çıkan haberlere göre 500 milyon dolar borcu varmış. harvey'nin hep arka planda kalan, doğru dürüst fotoğrafı bile olmayan kardeşi bob skandala rağmen şirketi ayakta tutmaya çalıştı (harvey'i şirketten kovdu, şirketin adını değiştirmeye karar verdi, twc'nin adını film ve dizilerden çıkardı, twc'nin son filmi wind river'ın oscar kampanyasını netflix ve paramount'a pasladı) ama bu dev skandaldan sonra kimse bu şirketin belini doğrultamazdı.

  nitekim herkes şirketle ilişiğini kesti. sonuçta borçlar yüzünden şirket satışa çıkarıldı ama adı kirlenmiş bir şirketi kimse almak istemedi. peki ne olacak? alacaklılar şirketin iflasını açıklamasını istemişler. şirkete bir talip çıkmazsa bob iflası açıklayacak ve şirket resmen yok olacak. ha harvey'i bilemem de bu bob (parası kaldıysa) birkaç yıl sonra başka bir şirket açar. daha önce de miramax'ı açmış, şirketi disney'e satmışlardı. sonra dimension'ı açmışlardı. en sonunda twc açılmıştı. thr'nin bir yazısında birisi "eskiden olsa twc'nin bitişi sektöre zarar verirdi. şimdi o kadar çok şirket ve yapımcı var ki twc'nin bitişi önemsiz oluyor," demişti. şirketin batması, harvey'nin dönemeyecek kadar dibi bulması bunlar güzel şeyler aslında. zira harvey yönetmenlerin filmlerini kurguda oscar açlığıyla saçma sapan hale getiriyor, satın aldığı filmleri yıllarca vizyona sokmuyor (tulip fever), gücü sayesinde vasat performansları oscar'a kadar taşıyabiliyordu. iyi oldu yani...
 • cem yılmaz'ın marka konferansı 2017'de esprili bir dille bahsettiği şirket. 'esprili bir dil' demek ne kadar doğru bilmiyorum fakat bu taciz olayına gönderme yaptı desem daha yerinde olur.

  ülkemizde pek haberi yapılmadı bu konunun, bende o güne kadar bilmiyordum.son zamanlarda hollywood güzel yardırıyor.house of cards olayları falan formdalar gördüğüm kadarıyla.
 • yakın zamanda iflasını açıklayacak şirket. çok değil 5 ay içinde bütün prestijini kaybederek iflas etti. harvey bu saatten sonra sittin sene geri dönemez.

  http://variety.com/…stein-co-bankruptcy-1202710156/