şükela:  tümü | bugün
  • papers, please sevenlerin sevebileceği bir oyun. tasarım baya benziyor. bir gazete editörünü canlandırıyoruz. yayınlanacak haberleri seçip, bunu gazetecilere veriyoruz ve gazetenin hangi bölgelerde dağıtılacağını seçiyoruz. oyunda iki taraf var, baskıcı bir hükümet ve ona karşı koyan asiler. yapacağınız haberlere göre hükümeti ya da asileri arkanıza alabiliyorsunuz. alpha'sı indirilip oynanabiliyor, tam oyun çıkmış değil. kısacık alpha versiyonunu oynadım, baya keyif aldım. tam sürümü beklemeye itti beni.

alpha'sını kendi sitesinden indirip oynayabiliyoruz:
    http://www.doublezeroonezero.com/westport.html
  • bir gazetenin editörü rolüne büründüğünüz, video oyunudur.

oyun, baskıcı bir yönetimin hatta direkt diktatörlüğün hakim olduğu bir evrende geçiyor. biz de bu evrenin tek bağımsız gazetesinin editör koltuğunda oturuyoruz. amacımız ise önümüze gelen haberler arasından seçim yapmak ve bunları düzenlemek.

haberleri düzenlerken, istersek yandaş bir yayın yapabiliyoruz ya da isyancıların tarafında olan haberler çıkartabiliyorsunuz. her halükarda gazetenizin yayın politikası ve sizi okuyan okuyucuların siyasi görüşleri değişmeye başlıyor. sonucunda ise sizin savunduğunuz tarafa göre şekillenen bir gelecek görüyorsunuz.

burada asıl etkileyici olan, sanal bir oyun olmasına rağmen vicdanınız ile yaptığınız muhasebe. örneğin; karşımıza gelen haberlerden bir tanesinde, bir polisin suçsuz yere iki kişiyi tutukladığını görebiliyorsunuz. ancak bu haberi bu iki kişinin isyancı olduğu ve polise saldırdığı yönünde de yazabiliyorsunuz. işte tam burada gerçek bir gazeteci olarak mı hareket edeceksiniz, yoksa hükümetçe söylenen politikalara mı uyacaksınız problemi ortaya çıkıyor.

günümüz türkiye'sinde zaten sorguladığımız şeylerin, bir oyun olarak karşımıza çıkması sebebiyle dikkate değer yapımlardan bir tanesi.
  • loyalist hükümetin haberciliğin niteliğini arttırmak amacıyla bağımsız medya kuruluşlarının uyması gerekren esasları düzenlediği yeni yasa çerçevesinde gazetenizi çıkarmaya çalıştığınız fena halde günümüz türkiye'sini yansıtan oyun.

--- spoiler ---

şöyle ki yasaya uymayıp, gerçekleri haberleştirirseniz ilk olarak uyarı mektupları alıyorsunuz. duruşunuzu sürdürürseniz bu sefer haberleri yapan gazetecileriniz tutuklanıyor. bu sırada gizli mektuplarla tehditler alıyorsunuz. hala hükümetin işine gelmeyen gerçekleri haber vermeye devam ederseniz mahkeme kararı ile gazeteniz kapatılıveriyor ve vatana ihanetten yargılanıyorsunuz.
    --- spoiler ---
  • sansür simülasyonu.

oyun size birçok seçenek tanıyor; ister yandaş basın olun başınız ağrımasın, ister hem ona hem ona selam çakın kaypak olun, isterseniz de tutuklanın.

oyunda elinize bir takım haberler geçiyor ve bunları muhalif ya da yandaş şekilde haberleştirmek size kalmış. haberleri yazmaları için farklı siyasi görüşlere sahip 4 yazarınıza dağıtıyorsunuz. bazen siyasi görüşlerine uymuyor diye yazmayı reddedebiliyorlar. ama muhalif yazarınıza verdiğiniz haberlere dikkat edin ki partinin üzerindeki şüphesi artıp tutuklanmasın.

her basımdan sonra çalışanlarınız kendi aralarında tek cümleyle haberleri konuşuyorlar, bazen vicdan muhasebesi yaptıklarını görebilirsiniz.

oyunda 4 farklı kesime gazete satmaya çalışıyorsunuz ve her kesim farklı tarz haberlerle ilgileniyor. genelde her kesim 4 tür içinden 2 tür haberle ilgileniyor. yanlış hatırlamıyorsam zengin kesim ekonomi ve magazinle ilgili. ki magazin haberlerinde bile "boşanıyoruz. zaten kocam da fetöcü" haberleri çıkabiliyor.

gazete düzenlemesini de siz yapıyorsunuz, kimin ilgisini çekmek istiyorsanız ön sayfalara onları ilgilendiren haberleri koyuyorsunuz ve logo tasarımını da ona göre belirleyebiliyorsunuz ve hatta dağıtıma öncelik verebiliyorsunuz.

sonuç olarak parasını hak eden, basit, hoş bir oyun. ben android sürümünü oynuyorum.

edit: yandaş ya da muhalif olabildiğiniz haber örnekleri. genelde 2 başlık sunuluyor ve üzerine dokunarak bazı kısımları sansürleyebiliyorsunuz.

anlaşılacağı üzerine oyun biraz "kör göze parmak".

edit2: "daha fazla kazanıyorsunuz diye niye daha fazla ödeyesiniz? bu yüzden vergileri düşürdük" diyen propaganda posteri.
  • --- spoiler ---

eğer benim gibi, gerçekleri halka açıklama hırsıyla gözü dönmüş bir halde ve agresif hamlelerle oynarsanız hemencecik kaybedeceğiniz oyundur maalesef.

henüz oyunun açılış müziğinde bile kendini gösteren ümitsizlikten anlamalıydım, totaliterleşme yolundaki rejimlerde onurlu bir gazeteci olmanın zorluğunu.

ilk denememde dayanamayıp oldukça asi tavırlar sergiledim ve 12 haftanın tamamını göremeden gazetem kapatıldı. önceden de muhalif çalışma arkadaşım işten çıktı.

aslında tam olarak "günümüz türkiyesi gibi" diyemem; çünkü bu oyunda, "bir umut varsa proleterlerdedir" cümlesini doğrularcasına, kötü yönetime en güçlü tepkiyi en yoksul kesim verdi. zar zor koşullarda ayakta tutabildiğim gazeteme en büyük destekçilerim onlar oldu hep, sağolsunlar. orta ve üst sınıf çok duyarsızdı, onları bilinçlendirmek güçtü. ama türkiye'de durum öyle değil, bu ülkenin zengini de fakiri de orta hallisi de birbirinden vurdumduymaz ne yazık ki...

--- spoiler ---