şükela:  tümü | bugün
 • a: who are you listening to?
  b: who.
  a: you. who are you listening to?
  b: who.
  a: you bitch, who are you listening to?
  b: who bitch!
  ...
 • temelleri batı londra'da atılmıştır. roger daltrey ve john entwistle ortaokuldan kankadır ve daltrey entwistle'a o dönem takıldığı grubu the detours'ta çalmasını teklif eder. bir süre sonra da aralarına aynı okuldan gitarist pete townshend'i de alıp isimlerini the high numbers olarak değiştirirler ve davulcu arayışına girerler. bu arayış keith moon'u bulmalarıyla sonuçlanır ve bir süre daha the high numbers olarak takılıp daha sonra the who olurlar. bir pete townshend eseri olan ilk 45'likleri i can't explain 1964'de kaydedilip 1965'de yayınlanır ve daha bu ilk 45'likten 60'lı yılların the who'sunda çağdaşlarına kıyaslandığı zaman sertliğin ve dinamizmin farklı bir boyutlarda yaşandığı bir sound görülür. 1965'de tarz olarak nedense the beatles'a benzeyen ama elbette ki kendi soundlarından da birçok şey barındıran hit şarkıları the kids are alright'ı yaparlar. grubun en takdir edilesi özelliği 1967'de psychedelia muhabbetleri doruktayken ve the beatles, rolling stones, the pretty things ve pink floyd (floyd'un ilk albümü zaten 67'dedir ve bu yüzden the who çağdaşları kategorisine pek sokulmamalıdır ama olsun) gibi grupların hepsi söz konusu sene içinde birbirlerinden psychedelic çalışmalar yapmışken bu delikanlı abilerimiz "ben iyi bildiğim müziği yaparım, popülariteyi siklemem" demişler ve aynı sene the who sell out isimli albümü yapmışlardır. işte 60'larda popüler olmuş the who böyle bir şeydir. 70'li yıllarda da rock opera gibi kendi soundlarına oldukça iyi giden bir seçimle gündeme gelmiştir bu grup. 1978'de who are you'yu yapıp hemen sonra efsanevi elemanları keith moon'u yitirmişlerdir ne yazık ki ve kadroya kenney jones dahil olmuştur. 80'lerde iki tane daha albüm yapan bu grup 2002'de basçıları john entwistle'ı da kaybetmişlerdir. son albümleri then and now 2004'de yayınlanmıştır. bu kadar biyografi içinde unutulmuş önemli hatta çok önemli bir olay daha vardır: bu adamlar moddur. en azından çıkış noktaları bu şekildedir.
 • rolling stones seks ise, led zeppelin rock'n'roll ise, the who uyusturucudur..

  baby dont you do it.... (bu da boyle bir klas entry olarak kalsin istedim ama beceremedim lan.. ne geven agzim var benim)
 • (bkz: i can see for miles)
  (bkz: disguises)
  (bkz: odorono)
  (bkz: dreaming from the waist)

  her zaman, her durumda dinlenebilecek ingiliz rock grubu. led zeppelin, styx, kinks, thin lizzy, cream, rolling stones, pink floyd, yardbirds, abba, genesis, clash, zz top, bazen de deep purple dinleyenlerin deneyebileceği grup. last fm sinerjisi: on
 • birbirinden çirkin adamlardan kurulmuş efsanevi grup. açık konuşuyorum, bu kadar tipsiz adamı arasan biraraya getiremezsin.

  john entwistle'ı birazcık ayrı tutuyorum, zira karizması yeter.
 • quadrophenia'nın 40'ıncı senesi turnesi kapsamında istanbul'a geldikleri halde asla kaçırmayacağım mod grup. benim için her ne kadar 1969-1982 dönemiyle her zaman içimde yer etse de erken dönemlerini, tavsiye edenlerin de ışığında, yabana atmamak lazım. zaten herhangi bir grubu dinlemeye başlayacaksınız kronolojik olarak albümlerini dinlemenizi tavsiye ederim, öncelikle bir best of/ greatest hits'ini bulun, şarkı sıralamasının kronolojik olmasına da özellikle dikkat edin albümün, beğendiğiniz takdirde de sonrasında ilk albümden başlayarak kronolojik olarak dinleyin. mesela the who'da who are you albümünü ilk olarak dinleyip the who sell out'a geçmeyin. kronolojik olarak albümlere sırasıyla şans verin ki, grup da size şans versin onu sevmenize. the who'nun da aslında 65-67'sine kanınız kaynamadan zaten 69-78'ini pek kavrayamazsınız açıkçası her ne kadar türde, sound'larında değişime gitmiş olsalar da 65-67'nin üzerine kuruludur sonraki dönemi de temelde.

  bu arada it's hard'ın kapağına hep hasta olmuşumdur, pete ne kadar da genç gösteriyor, kenney jones zaten tam 82 model bir tip, roger 20'lik delikanlı misali, upuzun altın sarısı saçlar oldukça modern kesimli, john sakallarla ayrı bir karizma, atari salonu, video oyunları... oh so 82...
 • şeytan rıdvan saçı ve sakalı ile arz-ı endam eden bas gitarist abinin muhteşem soloları, tecavüzcü coşkun benzerliği ile dikkati çeken diğer gitarist abinin muhteşem performansı ile uçurduğu gurup. bunlara bir de aşmış bir baterist dahil olunca tadından yenmiyor.
  ayrıca gurup üyelerinin tavan yapmış hiperaktiviteleri ile coştukları canlı performans olayına, bas gitarist abinin ayakla tempo tutarak iştirak edebilmesi de ne derecede bir kafa ve kulak yapısına sahip olduğunu göstermesi bakımından taktir edilecek bir davranış bence.
 • grupla ilgili en fazla ve detaylı bilgiye ulaşılabilinecek site:
  http://www.thewho.net/
 • geçen gün akmar zihni'den aldığım plağının içinden siyah beyaz grup resimleri ve birtakık konser sözleşmeleri, bir de poster çıkan grup. 1970 tarihli albüm londra'da bir barda canlı olarak kaydedilmiş. içinde my generation dahil pek çok parçanın uzun konser versiyonları var. meraklısına adı: live at leeds.
 • live 8 de döktürmüş olan efsanevi rock grubu
hesabın var mı? giriş yap