şükela:  tümü | bugün
 • yeni abc dizisi. amerikan halkının ve şahsen benim çok sevdiğim maura tierney başrolde. geçen sezon, hastalığı yüzünden parenthood'a başlayamayan ve yerini herkeslerden çok sevdiğim lauren graham'a bırakan tierney şimdi kendi dizisiyle, sağlığına kavuşmuş bir şekilde karşımızda. kadınlarda kısa saçı hiç sevmem, belki o yüzden ama dizide ilk göründüğünde erkeksi saçları, güneş ışığından yansıyan sakalları ve yanındaki yüzeysel bir bakış açısıyla o tipte bir kadının asla birlikte olamayacağı kadar genç ve güzel adamla karakter daha en baştan dengesiz bir tahtaya ayak basıverdi.

  dizi çok ama çok hızlı başladı. öyle ki, ilk izlediğimiz davada öldürüldüğünü anladığımız maria'nın başına ne geldiğini çözmekte zorlandık. biz daha diziye ve yeni tanıştığımız ve belli ki dizide önemli yeri olan iki karaktere alışmaya çalışırken mahkeme salonundaki makineli tüfek modunda konuşmalar ve arka plandaki yorucu müzik diziye yabancılaşmamızı sağladı. ve sonra, savcılıkta davayı tartışan ekibi izlemeye başladık. tecavüzcünün iktidarsız olması ve kurbanın bakire olması üzerinden sarkastik ve biraz espri sınırlarında dolaşan bir muhabbet seyrettik. şahsen diziden ikinci kopuşu bu sahnede yaşadım, ve evet bu diziyi sevmeye artık bir adım daha uzaktım. sonra davayla ilgili önemli bir konuşmanın geçtiği sahneye en sağlam aksiyon dizilerine yakışır bir müzik eşliğinde geçtik. ve kahramanlarımız bir poligondaydılar. hukuki bir mesela konuşurken silah ateşleyen kadın... ne kadar heyecan verici ve seksi değil mi? daha önce hiç kimse bu seyirciyi kafesleme tuzağını kullanmamıştı zaten.

  sonra iş karakterler açısından sarpa sardı. erkeksi başrolümüz silah kullanıp erkeklerin aletinden söz eden bir cool kadın. rakibi jimmy'nin davayı almasında kendilerinin bilmediği bir bilginin rol oynadığını söylüyor. jimmy, kurbanın seks videosunu bulunca kathryn'i arıyor ve haber veriyor. kathryn telefonu kapattığında şöyle diyor "jimmy'nin bildiği ama bizim bilmediğimiz şeyi öğrendim." e kardeşim, jimmy sana videoyu az önce izlediğini söyledi. bu bilgi yeni bir bilgi. bunu fark edemiyorsan nasıl başsavcı oldun sen? bölüm sonlarına doğru izlediğimiz duruşmada iyi bir savcının yapmaması gereken hatalar yaptığını görüyoruz. oysa kathryn herkesin korktuğu, başarılı bir savcı olmalıydı, olamamış. senaristler başaramamışlar. aynı şey jimmy için de geçerli. müvekkilinin birlikte olduğu hayat kadınını tanık sandalyesine, önceden onu hazırlamadan oturtan bir savunma avukatı olabilir mi? kendi tanığı, müvekkilinin genç bir hayat kadını istediğini yumurtlayıverdi yahu, olur mu öyle şey? kurbanın vücuduna kazınmış bir sembol. savunma avukatı kendi ağzıyla bu sembolü maria'nın katil zanlısı hocasına verildiğini ve aralarında böyle bir bağ olduğunu söylüyor. nasıl bir savunma avukatı kurbanın vücudundaki bir izle müvekkilinin bağlantısını tertemiz bir şekilde ortaya koyuverir ki?

  lafı daha fazla uzatmayayım. dizi, hele abc için, rezalet bir ratingle yayın hayatına başladı. haftaya toparlanmaya başlamazsa zaten ömrü uzun değil. zavallı jerry bruckheimer, sinemada bu yaz uğradığı başarısızlıklardan sonra chase ve bu dizisi de yayından kaldırılırsa epey üzülecektir. işin özü, izlediğim hukuk dizilerinin ciddi, ağır ve derinlikli olmasını isterim. bu dizide aradığımı bulamadım. evet, hem iddia hem de savunma makamının hikayesini izlemek ilginç. ilk defa müvekkilin kazanması ya da kaybetmesi seyirciyi bu kadar çok ilgilendiriyor. zira hem savunmayı hem de iddiayı eşit detayla izleyince her hafta bir tarafı tutma lüksü doğuyor. the practice'de olduğu gibi her hafta bobby ve ekibini desteklememiz içgüdüsel olarak gerekmiyor. ama işte, bize izlettirilen şey ilginç değil. bu diziyi bu kadar az sevdiysem, az sonra izleyeceğim the defenders'a hiç şans vermiyorum... göreceğiz. ah, the good wife bir başlasa.
 • abc tarafından 13.bölüm sonrası yayından kaldırılıcağı açıklanmış dizidir.
 • başrolünü daniel craig'in üstleneceği film.

  edit: daniel craig'in yerini keanu reeves alır.
 • renee zellweger'in uzun süreden sonra ilk defa ve yeni yüzüyle yer alacağı film.
 • bir carlos cipa parçası. içinizdeki huzurun farkına varmanızı sağlar. şuradan dinlenebilir.
 • bir avukatın, varlıklı babasını öldürmekle suçlanılan genç bir çocuğu savunmasını konu alan ve başrollerinde keanu reeves ile renee zellweger'ı izleyeceğimiz, bu sene vizyona girecek olan film. ayrıca renee zellweger'ın yıl aradan sonra oynadığı ilk film.
 • keanu reizi tekrar avukat rolüyle izleme şansı elde edeceğimiz filmdir. çekimlere birkaç gün kala bilinmeyen bir nedenden başrol için craig'le yollar ayrılmış ve yerine reizle anlaşılmış. haziran'da vizyona girecekmiş film, merakla bekliyoruz.
 • bugün itibariyle vizyona giren, başrolünde keanu reeves'ı gördüğümüz film.

  babasını öldürdüğünü itiraf eden bir ergenin mahkeme sürecini konu alan filmde keanu reeves savunma avukatı.

  zaman zaman sıkılsam da beğendim ben.

  --- spoiler ---

  başından beri adamı çocuğun öldürmediğini anlıyorsunuz evet. filmin istediği üzere, ben de anne kişisi öldürmüştür diye düşündüm. ters köşe yapmak istemişler sanki ama bekledikleri kadar etkili bulmadım açıkçası. "hmm oymuş demek.. iyi, hayırlısı.." gibi bi tepki verdim zihnimde, "ohaaaaaaa bu muymuş, yuuuuhh!!?" olmadım.
  --- spoiler ---
 • sevgilimle nice sinemalara gittik; ikimizin "çok iyi filmdi şimdi ama!" kısmında mutabık olduğu tek film bu oldu sanırım.

  "ben ne sevgilini ne de seni tanırım; size niye güveneyim ki şimdi dimi?" diyen kişi... bunu düşünen şüpheci insan... bu film senin filmin! vur kendini sinemalara!! (bkz: fazla gaza gelmek)