61 entry daha
  • --- spoiler ---

türkçesiyle "özgürlük rüzgarı", ken loach’un yönettiği ve 2006 cannes film festivali altın palmiye ödülünü kazanan birleşik krallık-irlanda ortak yapımı film. cannes film festivali’nden daha önce de iki kez jüri büyük ödülü kazanmış olan usta yönetmen ken loach, land and freedom’dan sonra bir kez daha tarihin derinliklerine iniyor. bu sefer daha önce hidden agenda filminde değindiği irlanda bağımsızlık savaşı’na derinlemesine eğiliyor. ken loach yaşanmış olaylar konusunda mükemmel bir gözlemci olarak anılıyor ve bu filmde bizi 1916 yılında irlanda bağımsızlık savaşı olarak başlamış olan ve 1920’de iç savaşa dönüşen olayların kalbine taşıyor. savaş sırasında geçen filmin hikayesi iki kardeş olan damien ve teddy üzerine yoğunlaşıyor. damien vatan sevgisi için doktorluk kariyerini henüz başından mahveder, teddy ise kendisini tüm kalbiyle ingiliz işgalcilere karşı verilen özgürlük mücadelesine adar. bu mücadelelerin kardeşlerin kendi hayatlarında da derin izleri olacaktır. son olarak, filmin imdb.com puanı 7,5/10.

filmin öyküsü
    1920'lerde irlanda... köy ve şehirlerden işçiler irlanda’nın bağımsızlık mücadelesini bastırmak için ingiltere’den yollanan acımasız “black and tan - bu grubun lakabı olan çift renkli bir bira” grubuna karşı gönüllü gerilla orduları oluşturmak için biraraya gelirler. damien vatan sevgisi ve görev bilinciyle doktor olarak yeni başladığı kariyerini bırakıp kardeşi teddy’yi de çok tehlikeli ve şiddet dolu bir özgürlük savaşına sokar. özgürlük savaşçılarının kararlı taktikleri ingiliz ordusunu yenilme noktasına getirince iki taraf arasında bir anlaşma yapılır. ama bu açık zafere rağmen iç savaş patlak verir ve yan yana savaşan aileler kendilerini birbirlerine karşı savaşan düşmanlar olarak buluverirler, bu savaş bağlılıklarını sınadıkları bir sınav halini alacaktır.

ken loach’tan, filmi hakkında
    ben bu filmi ingiliz karşıtı bir film olarak nitelendirmezdim. ben insanların bağlılıklarını milletler üstü bir düzlemde değerlendirmelerini isterdim, bu ingilizlerin irlandalılara darbe indirdikleri bir film değil. yüksek standartlarda yaşayan insanların başka ülkelerde aynı yaşam standardında olanlarla kendi ülkelerindeki birçok insana göre daha çok ortak noktası var. ben mevcut ve geçmiş liderlerin hataları ve vahşetlerini su yüzüne çıkarma sorumluluğu taşıdığımızı düşünüyorum. bunun vatanı sevmemekle ilgisi yok, bu vazgeçemeyeceğimiz bir görev. “bu konunun gündeme getirilmesi için doğru zaman mıydı?” konusunda şunu düşünüyorum, bağımsızlık mücadelesi hikayesi sürekli ve sürekli tekrar eden bir hikaye. böyle bir hikayeden bahsetmek için her zaman doğru zamandır aslında. dünyanın herhangi bir yerinde her zaman orayı işgal edenler direnen ordular vardır. maalesef herkes biliyor ki, ingilizler şu anda zor kullanarak ve yasa dışı olarak hala bir işgal ordusu var. bu aynı zamanda olağanüstü bir dostluk ve kahramanlık hikayesi ve aynı zamanda trajik bir mücadeleyle ilgili. bize göre bu sonuca varması engellenemeyecek bir hikaye. eğer adalet, bağımsızlık ve özgürlük ideallerinin peşinde koşuyorsanız ve bazıları buna engel olmaya çalışıyorsa tabii ki şiddet ortamı oluşuyor, problem de burada başlıyor. bu düşüncelere engel olunmasıdır asıl şiddete yol açan, o düşüncelerin peşinde koşmak değil. bu filmde şiddeti işaret eden şeyler insanlarda ortaya çıkıyor. damien değişen bir adam ve bu yaşadıklarını sonuna kadar içinde taşıyor, aynı şekilde teddy de hep korkuyor. sonunda onların bir araya gelebileceğini sanmıyorum. maalesef adil duruma ulaşabilmek için bazı şiddetli değişimler yaşamak gerekiyor.

senarist paul laverty britanya imparatorluğu’na dair şunları söylüyor: “bence imparatorlukların tarihi nasıl yeniden yazdığı çok ilginç bir konu. mesela bundan 500 yıl önce colombus büyük bir denizci olarak bir yer keşfediyor ve tarih ona büyük bir saygı duyuyor ama tarihin yazmadığı unutturduğu bir şey var ki yerli halka saldırdığından, kendi bölgesinden çıkarmaya çalıştığından kimse bahsetmiyor. eğer biz de daha objektif bir ingiliz tarihi öğrenmiş olsaydık, imparatorluğumuzun medenileştirme görevini üstlenmiş olmasının altında yatanın ne olduğunu bilseydik, mesela hindistan’da, kenya’da 1950’lerin sonlarına kadar neler olduğuna dair daha objektif bilgimiz olabilseydi, ingilizler aynı yalanları bu olaylarda yutmazlardı.” konuyla ilgili oyuncuların kişisel hatıraları: cillian murphy: “filmin çekildiği cork benim memleketim. bende hem politik hem de bölünmeler konusunda çok derin izler var, her aile bireyi az ya da çok mücadeleye dahil olmuştur. bazıları için çok acı olduğu için bu konudan bahsetmezler ama çok ciddi etkileri vardır. ”

liam cunningham: “irlanda’daki bu olaylar tabii ki çok acı anılar, çünkü filmde de anlatıldığı gibi ortada bir kardeş kavgası var. ve bu durum politik ideallere karşı kişisel çıkarların çatıştığı bir durum. ve bence o zaman olan olayların aslında ne olduğunu anlatabilmek çok büyük bir fırsat.”

orla fitzgerald: “bu konu hakkında çok konuşuldu ve tartışıldı, yaralar da hala taze.”

pádraic delaney: “ben irlanda’nın çiftçilikle uğraşan batısından geliyorum. hala babamın tarlalarına gittiğimde polisin vurup hendeklerde bıraktığı insanların isimsiz mezarlarını görüyorum. insanların korku ve tehditler yüzünden taşınmak zorunda bırakıldığı evlerin harabelerini görmek hala mümkün. hayaletler hala irlanda’da dolaşıyorlar. bu konu hakkında bazı insanlar konuşuyor bazılarıysa hiç konuşmuyorlar çünkü acılar çok derin.”

filmin künyesi: yönetmen: ken loach
    senaryo: paul laverty
    görüntü yönetmeni: barry ackroyd
    yapımcı: rebecca o’brien
    yapım: 2006, fransa, irlanda, ingiltere
    dil: ingilizce tür: dram, savaş
    oyuncular: cillian murphy (damien) padraic delaney (teddy) liam cunningham (dan) gerard kearney (donnacha) william ruane (gogan) roger allam (john hamilton) frank bourke (leo) fergus burke (theatre goer) antony byrne (sorgucu) john crean (chris) máirtín de cógáin (sean) orla fitzgerald (sinead) myles horgan (rory) bill hurst (ingiliz binbaşı) damien kearney (finbar)

kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/388679.asp

imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt0460989/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/…_shakes_the_barley_(film)

vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/özgürlük_rüzgarı

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=xhn5_guco5e

--- spoiler ---
43 entry daha
hesabın var mı? giriş yap