şükela:  tümü | bugün
 • "eğer siz de eşeklerin dünyasına dalıp küçük adımlar atar ve derin nefesler alırsanız, huzur hüküm sürmeye başlar. her şey kesinlik, sadelik içinde vuku bulur -tıpkı hindiba yemek gibi." andy merrifield
  'finding tranquility in a chaotic world (kaotik bir dünyada sükunet arayışı)' şeklinde devam eden ismiyle bu tatlış romanı yakınlarda kaybettiğimiz john berger'in de beğendiğini bilmeyen kalmasın.

  inzivalarda tefekkür severler, bresson, walter benjamin, my dinner with andre, henri bosco, john fowles, anne sexton, don quijote, sancho panza ve arthur janov'la rastlaşmayı isteyenler uğrayabilir.
 • yazarın, gribouille adlı bir eşekle yaptığı yolculuğu ve yolculuk sırasındaki içsel hesaplaşmalarını birinci ağızdan anlattığı bir kitap.

  --- spoiler ---

  spinoza olsaydı, eşeğimizle beraber sonsuza yolculuk ettiğimizi, onunla beraber sonsuzluğu keşfettiğimizi, sonsuz bir an -etrafımızdaki her şeyin, bütün fiziksel ve doğal hayatın içimizden akıp geçtiği, elle tutabileceğimiz kadar bize yakın olduğu bir an- bulduğumuzu söylerdi. sonsuzlukta ne zaman diye, önce ya da sonra diye bir kavram yoktur; sadece şimdi vardır. sonsuzluk zaman ile tanımlanan bir şey değildir, zamanla hiçbir alakası yoktur. zaman zihnimiz aracılığıyla, yani tasavvur ettiği şeyleri hissedebilen, özgürlüğünü mesafeli ve yavaş olmakta, tutkulu içe bakışta bulan zihnimiz aracılığıyla girer içimize. gelgelelim sonsuzluğun en ilginç yanı, aynı zamanda hayatın faniliğini, sonsuzluğun da aslında fani bir sonsuzluk olduğunu, günü gelince yaşlanıp öleceğinizi ve sonsuz şimdiyi o kadar değerli ve anlamlı, o kadar vazgeçilmez kılan şeyin tam da bu olduğunu ortaya koymasıdır. biraz sonra çok geç olabilir, sonsuza dek şimdi olmalıdır.

  bu kitaba, bu yolculuğa başlamadan önceki insan değilim artık. bu yolculuk hayatımı düşünmem, ruhumu teslim etmem, geçmişe mazi demem için bana zaman, yeşil ve beyaz bir mekan sağladı. artık bugün var sadece. belki de yarın da var. eğer gerçekten talihliysem belki bir de yarından sonraki gün var. daha sonrasını düşünmem mümkün değil. mücadele hiç bitmez elbette. spinoza'nın bizleri uyardığı gibi, sonsuz anı bulmak, onu korumak, bağrına basmak zor iştir. "hem güçtür, hem de nadiren yaşanır". mücadele başka bir yerde değil tam burada, kendimle, kendi içimde ebedi bir diyalog adeta. umarım artık hep şimdi olur; umarım hep sonsuz anı yaşar, hep bu an için mücadele ederim.

  --- spoiler ---
 • "finding tranquility in a chaotic world" (kaotik bir dünyada sukunet arayışı) alt başlıklı ve 2008 tarihli bu andy merrifield kitabı, türkçe'ye 2014'te akın terzi tarafından "eşeklerin bilgeliği" adıyla çevrilmiş ve aylak kitap'tan çıkmış.