aynı isimde "the witcher (dizi)" başlığı da var
 • bir kaç aya kadar çıkması beklenen rpg oyunu. bioware in aurora motorunu kullanıyormuş. oyunun yapımcıları çok emek harcadık valla bak kılıç haraketleri için bile hoca tuttuk gerçekçi yaptık diyorlardı en son izlediğim oyunun yapım videolarında . umulan gibi çıkarsa güzel olur artık kisfmet.
 • ilk defa klasik rpg klişelerinin dışına çıkılmış, kör gözüne parmak yapması zeka gerektirmeyen sadece doğru kişiyle konuşmanın yettiği görevler yerine, karşımızındakini dinlememiz gereken derin bir oynayış gelmiş. herşeyi çözdüm derken yinede şaşırtıyor insanı. olgun oyunculara hitap etmesiyle (oldukça fazla seks, şiddet, alkol ve küfürlü dil mevcut) bir çoklarından farklı duruyor zaten.

  grafikler çok tatmin edici, en yaşam dolu şehirler oblivion'da dersek en az onun kadar güzel olmuş, her npcnin ismi yok vede etkileşime geçebilecekleriniz sınırlı ama bu demek değildir ki boş geziyorsunuz yada ruhları yok, yağmur yağdımı elfi cücesi herkes saçak altına kaçıp kendisine göre yağmura küfürler sallıyor, ama çocuklar yağmur altında dans etmeye oynamaya devam ediyor.

  dövüş sistemi söylenildiği kadar devrimsel değil, ama izlemesi oldukça keyifli.

  oyun arası yüklemeler gerçekten uzun, şehir içinde gir-çık yaparken ne aradığını unutuyor insan, oynarken bir çay demleyin bir kahve koyun yoksa aralarda sıkılırsınız. yada en kısasından ramleri dizin.

  oyun kesinlikle çizgisel ilerliyor ama yan görevler oldukça bol. her konuşmayı dinleyim derseniz gerçekten oyun süresinin oldukça uzun olduğunu görürsünüz.

  eğer oblivionda kimseyle gerçekten konuşamadan dağ bayır gitmekten zırhınız silahınız ne bileyim kendi yarattığınız büyüler hoşunuza gidiyorsa oyun size göre değil. ama benim rpg oyunum adventure gibi olmalı atmosfer herşeydir diyorsanız yıllardır beklediğiniz oyun geldi diyebilirim. nightwish imzalı müzikler, koleksiyonunu yaptığınız öhm ilişkiye girdiğiniz kadınlar, karanlık atmosfer ve keyifli oyun tarzıyla şimdilik bioware daha iyisini yapana kadar en iyisi bu!

  edit: müziklerini nightwish yapmış falan demişim nasıl da kulaktan dolma bilgiyle yazmışım bunu be, şaşırdım, yok öyle bir şey vesselam.
 • polonya'da meşhur olan andrzej sapkowski'nin yarattığı dünyada geçen oyundur. ayrıca bioware'in aurora motorunu kullanmaktadır.
 • polonyalı yazar andrzej aapkowski'nin the witcher serisinden uyarlanmış rpg oyunu. oyunun ana karakteri geralt elf, insan ve beyaz kurt kırması bir yaratık avcısı.
 • her area değiştirdiğimde kilitlenen, oyuncuyu siyah ekranlarla baş başa bırakan, beta bile olamayacak versiyonu release edilmiş, ama hakkını yememek lazım güzel oyun. atari son dönemde yayınladığı oyunlardaki buglar nedeniyle zar zor toparladığı kanını da kaybedecek gibime geliyor.
 • demosunda bile sorun yaşadığım için almayı düşünmediğim ama fena halde içinde kalan oyundur. şansını denemek isteyenler web sitesinden belirli bir ücret karşılığında (35-40 avro civarı birşeydi yanılmıyorsam) indirerek edinebilirler. kendi hesabıma bir kaç yama çıkmasını bekleyeceğim sanırım (bir yama çıkmış ancak atari forumları halen şikayetlerle dolu). ayrıca oyun pek de güzel kırılabiliyor, hem cracked exe, hem de mini image mevcut (sadece eğitimsel amaçlı).
 • kopyasını çalıştırmak için bir saniye bile fazladan uğraşmadığım pek güzel oyundur. hele hele hellgate london'dan sonra ilaç gibi gelmiştir. gerçi oblivion gibi her kapıdan girince ve çıkınca load etmesi biraz iç bayıyor ama her şeye değer diyebilirim. lakin bir çift lafım var kapışma sistemine... hocam iyi güzel hoş da az bi zoom out yapılabilseymiş daha iyi olacakmış herifler sıkıştırıyor illa oyunu durdur kamerayı çevir diğerine tıkla... olmamış bu bence belki alışırım ama şu haliyle bile düşmanı doğramak ayrı zevkli. büyüleri kullanmak da ayrıca kolay olmuş biraz ui'ye alışmayı gerektiriyor o kadar. kesinlikle şahane bir oyun.
 • vize final ödev unutturmuş mükemmel oyun.

  daha en başında vuruyor insanı. bir rpg oyununda en önemli unsur olan atmosfer witcher'da hakkıyla kullanılmış.
  geralt kesinlikle tek boyutlu bir karakter değil. witcher mesleği ve konsepti, mutantlık çok iyi düşünülmüş şeyler. oyunun dünyası çok hoşuma gitti. andrzej sapkowski'nin kitapları umarım bir an önce türkçe'ye çevrilir. oyunun atmosferinden kitaplar için bir çıkarım yapacak olursam, kitapların kesinlikle bebe fantazisi olmadığını söyleyebilirim. michael moorcock, fiest, zelazyn tadında bir şeyler var. en çok da moorcock, geralt'ın elric'e olan benzerliği gözlerden kaçmamıştır sanırım...

  gavurlar klasik story driven rpg demiş oyun için. oblivion ya da gothic tarzında bir oyun beklemeyin yani. paşa paşa senaryoyu takip edeceğiz, gayet linear bir oyun. bundan hiç şikayetçi olmadım gerçi, çünkü senaryo çok sağlam. tek kıllandığım nokta daha yoğun işlenebilecekken biraz hafif kalması oldu. mesela chapter 4...

  oyunu bitirince ciddi ciddi tekrar arıyor insan. devamı tez gelir inşallah. söylendiği gibi sorunlu ya da siyah ekran veren bir oyun değil ayrıca. toplam bitirme süresince bir kere windows'a attı o kadar. oynamadan önce patch'i kurun yeter, ki kurulmasa da teknik sorunla karşılaşmayacaksınız. sadece loading'ler sık ve uzun. o kadarına da alışıyor insan...

  --- spoiler ---

  alvin "ben büyünce withcer olacam!" dediği vakit ne diyoruz çocuğa, "witcherlık zor iş, sen knight ol vs vs..."

  sonra karşımıza order of the flaming rose şovalyelerin başı jacques çıkıyor, mutant saplantısıyla...

  muhteşem, muhteşem...

  --- spoiler ---
 • vista ya kurmayı bir türlü beceremediğim oyun*

  daemon tools pro gerektiriyormuş sanırım lakin kurulmamaktadır kendisi bir türlü vistaya, 7 gb lik dosya ile öyle bakıp duruyoruz birbirimize.
hesabın var mı? giriş yap