3640 entry daha
  • hayır cidden bu oyunsa, diğerleri ne?

açık dünyası ve inanılmaz keyifli görevleri ile herkesin sevebileceği rpg oyunudur.
  • 800 saat witcher oynadım, oyunu (ek paketlerle birlikte) alırken verdiğim 17 lira dışında 5 kuruş bir kaybim olmadı. nasıl her sene fanboy parası tokatladigini anlamadığım oyun.
  • yıl 2022 olmasına rağmen halen daha sözlüğün en değerli ve bilinen troll simalarından olan güzide yazar owencan'ın yazılarına düşen insanları gösteren başlık. bu gibi arkadaşların kıs kıs bir şekilde zuhur eden sinsi gülüşlerine maruz kalmamak için yazıları yazan nicklere, herhangi bir karşı cevap vermeden önce dikkat etmek elzem bir durum. adam yıllardır bariz troll yazılar yazmasına rağmen mutlaka birilerini düşürüyor ağına. gerçekten çok başarılı biri. helal olsun.

tanım: iki gün önce 7 yaşına basan tüm zamanların en iyi oyunu.
  • her sene sanki daha da güzel olan oyun.

görsel

görsel
  • şuan için oyunların tartışmasız goatı benim için

bazılarına göre daha iyileri tabi ki vardır ama benim gibi hem hikaye hem de onu yönlendirmeyi seven hem de geniş haritada sürprizlerle takılınan biri icin bicilmiş kaftan kesinlikle.
  • öncelikle witcher 3 iyi bir oyun mu? evet. mükemmel mi? hayır.

witcher'ı 115 saatte mapteki soru işaretleri ve panolardaki görevler dahil bulabildiğim her şeyi yaparak bitirdim. bunu yaparken sıkıldım mı dersek sıkıntıdan ölüyordum ancak bu benim takıntım gibi bir şey olduğundan katlandım. özellikle skellige'deki soru işaretlerini yapması işkence ve ödül olarak da çöpten ibaret.

witcher 3'ün herkesin dediği gibi iyi bir rpg olduğıunu düşünmüyorum. en fazla iyi bir rpg soslu macera oyunu denebilir. ilk olarak karakterimizin cinsiyetini bile seçememizi hiç sevmiyorum. 100 saat erkek götü görmek bana anlamsız geliyor. hikaye de ise bir kaç çatallanma dışından en fazla iyi geralt ya da kötü geralt olabiliyoruz.

witcher'da öyle 2 özellik var ki beni neredeyse oyundan soğutuyordu. birinci olarak karakterimize istediğimiz kadar mutasyon takamıyor oluşumuz. bu da yan görev yapma amacını ve isteiğini öldürüyor. en fazla build değiştiriyorsunuz ki bu da bir yerden sonra anlamını yitiriyor.

ikinci ve en büyük sorun xp kazanma. level sistemi/bölgeleri sizin her yan görevi ve soru işaretini yapacağınızı öngörerek tasarlanmamış.örnekle anlatmam gerekirse mesela 30 lw olmuşuz. quest logumuzda ise 15-20 lwlık görevler var. bu görevler over-level olduğunuz için size 1 xp veriyor. bundan dolayı da overpower olamıyorsunuz. sen ne hakla benim power fantasy oynayışıma karışıyorsun anlamıyorum. oynadığın her rpg de overlevel olup öyle ana görevleri yaparım ancak witcher buna izin vermiyor. bu da rpg olmadığının bir diğer önemli kanıtı.

gelelim oynanışa. witcher 3 oyun oynamayı değil de hikaye izlemeyi daha doğrusu deneyim etmeyi sevenler için harika bir oyun ancaj benim gibi hikayeyi 2. hatta 3. plana atan oyuncular için bir yerden sonra aşırı sıkıcılaşıyor. combat sistemi ise ilk 10-20 saat farklı yaratıklarla karşılaştığın için idare etse de daha sonra hep aynı şeyleri yaptığın bir rutine dönüyor. her yaratığın zayıf olduğu işareti kullanıp duruma göre kılıç ya da arbeletle dalmaktan ibaret. silah çeşitliliğide yok. sadece kılıcına pasif özellikler ekleyip hasarını arttırıyorsun. zırh olarak da witcher okulu zırharında o kadar bonus stat var ki başka zırha gerek kalmıyor. oynanış stiline göre istediğin okul zırhını seçip bütün oyun onunla devam ediyorsun çünkü diğerlerine gerek kalmıyor.

açık dünya. dünya tasarımı her ne kadar iyi olsa da onu gezdiğimiz at ve yürüme mekanikleri o kadar kötü. yokuşlarda, zıplamalarda ve düşmelerde fizik hak getire. bu da keşif zevkini oldukça azaltıyor. ana görevlerde ilerlemediğimiz taktirde haritaların açılmaması da bir eksi.

başka bir oyunla karşılaştıracak olursam bence ac oddyssey benim gibi bir oyuncu için daha iyi bir oyun. yukarda belirttiğim eksikliklerin çoğu yok ve hikaye daha kötü olsa da o kadar önemsemediğimden benim için o kadar da bir eksiklik yaratmıyor.
    bu oyunu skyrim ya da dark soulsla karşılaştırmak haksızlık olur çünkü onlarda hikaye ikinci planda, oynanış elementleri daha önde.

ama en başta dediğim gibi iyi bir oyun sadece "oyun" olarak bir masterpiece değil.
  • oyun dünyasından çok anlamamakla birlikte sanki 2. oyundaki vuruş hissi wild hunt'tan daha iyi gibi.
    tanım: gelmiş geçmiş en iyi oyun.
720 entry daha
hesabın var mı? giriş yap