şükela:  tümü | bugün
 • hbo'da yayınlanacak olan bernie madoff filmi. robert de niro, bernie madoff'u canlandıracak. michelle pfeiffer, kristen connolly, lily rabe, hank azaria, alessandro nivola, marko caka, göreceğimiz diğer isimler.
 • newyork'ta bütün billboardlarda robert de niro'yu görmemizi sağlayan film. buralar değerlenirse diye ilk sayfadan yerimizi alalım:)
  20 mayıs'ta hbo'da.

  edit: değerlenmedi sanırım:)
 • yalanlar büyücüsü

  bernie madoff’un yükseliş ve düşüşünü konu alan film.
 • sanırım bunu billions'u yapan ekip yapıoyr. zira billions'dan 3 oyuncu filmin içinde...
  altyazısı gelse de izlesek.
 • robert de niro ve michelle pfeiffer'ın şahane bir uyum yakaladıkları film. gerçek bir karı koca gibi çekişe çekişe filmi sürüklüyorlar.

  catch me if you can gibi eğlendirici bir dolandırıcılık hikayesi bekleyenler hayal kırıklığına uğrar. tersine olayın farklı taraflarından mahvolan hayatlar anlatıldığı için son derece dokunaklı bir hikayesi var.
 • madoff trajedisini hiç allayup pullamadan, olduğu gibi anlatan, başrollerini robert de niro ve michelle pfeiffer'ın paylaştığı hbo yapımı.

  aslında hiç var olmayan kazanımları, yeni yatırımcıların parasını eski yatırımcılara kazanç olarak dağıtarak tarihin en büyük finansal skandalına imza atan madoff'un hikayesi bu.

  bu çarkın işlemesi için iki şey gerekiyor:

  1. eski yatırımcıların anaparaya dokunmaması.
  2. yeni yatırımcıların sisteme dahil edilmesi.

  ekonomik ortam sakin durumdayken sorun yok. ta ki 2008 ekonomik krizi patlayana kadar... krizle birlikte ilk önce yatırımcılar paralarını yüksek riskli yatırımlardan çekmeye başlıyorlar. madoff giderek artan anapara çekimine kaynak yetiştiremez hale geliyor. olmayan yatırımları sübvansiye eden yeni para musluğu da kapanınca... madoff'un artık başka çaresi kalmıyor ve çocuklarına açılıyor.

  sonrası malum...

  madoff'un iki oğlu suça ortak olmamak için babalarını fbi'a şikayet ediyorlar. madoff suçlandığı her kalemi onaylıyor ve 150 sene ağır hapis cezasına çarptırılyor.

  filmin en ilginç diyaloglarından biri mahkemesiz verilen bu ceza ile ilgili.

  madoff'un büyük oğlu mark aslında mahkeme istiyor. mahkeme olursa, kendi adının aklanacağını düşünüyor. küçük kardeş andy ise mark'a dünyanın nasıl işlediğini hatırlatıyor...

  jp morgan'ın, chase'in, isviçre bankalarının, sec'in, ve daha nice yüksek profilli finans kuruluşunun müdahil olacağı bir davaya sistem izin vermez. bu düşünülemez bile... mark da bunun farkında aslında, ama o duygularını andy kadar kontrol edemiyor.

  burada durup düşünmek lazım...

  milyarlarca doları, olmayan yatırımları sanki varmış gibi göstererek eriten madoff'un yıllarca bu durumu sürdürmesine nasıl izin verildi? madoff'un da bahsettiği bir "kurumsal açgözlülük" var mıydı? bütün piyasaların tepetaklak olduğu bir dönemde madoff nasıl oluyor da sürekli pozitif dönüş sağlıyordu? 8 yaşındaki çocuğun (madoff'un torunu) sorabildiği soruları koskoca yatırım bankacıları neden sormamıştı? belki de ödülü o kadar sevmişlerdi ki, soruyu sormaya cesaret edemiyorlardı.

  madoff soysuzun teki olabilir, ama o çarkın dönmesine göz yuman yüksek ölçekli yatırımcıların kriminal açgözlülüğü de görmezden gelinemez... ama geliniyor işte. aynı yıllarda dünya ekonomisinin içine eden mortgage + sigorta şirketi + yatırım fonu üçgenini kuran, hatta bunu yüksek riskli mortgage fonlarına yüksek notlar vererek bence kriminal bir şekilde destekleyen insanlar hayatlarının en yüksek ikramiyelerini alarak yollarına devam ettiler. hepsi ödüllendirildi.

  demek ki suçun bir ismi olması lazım.

  suçun ismi madoff olunca hedefi bulmak kolay.

  suçun ismi kolayca telaffuz edilemeyince "sistemde hata oluştu" diyerek sıyrılıyorlar işin içinden.

  madoff bence yaptıklarının cezasını hapis cezası ile değil, ailesini kaybederek ödedi ve ödüyor.. iki oğlunu kaybetti. biri kendini astı, diğer de ondan dört sene sonra kanserden öldü.

  karısı ile olan ilişkisi zaten sonlandı.

  etrafında kimse kalmadı.

  "iyi olmuş" demeden önce biraz durup düşünmek lazım... eğer suç bireysel ise ceza da bireysel olmalıdır.

  madoff'un çocukları bu olay yüzünden öldü.

  suçlu oldukları için değil, haksız yere suçlandıkları, linç edildikleri için öldüler.

  ben burada yine 2008 krizinden daha da semirerek çıkan bankacılara değinmeden geçemiyorum. bir kişi ceza aldı mı? hayır. madoff 50 milyarı batırırken, trilyon dolarları batıran bankacıların kılına zarar geldi mi? hayır.

  aksine, hepsi ödüllendirildiler.

  peki suçsuz iki insanın hayatına mal olan madoff skandalı ile kriminal manipulasyonlar ile bağıra bağıra gelen mortgage krizi arasında ne fark var?

  isim farkı var.

  ikincisinin adı yok.

  o yüzden o krizden nemalanan suçlular da, onların çocukları da gayet huzur içinde yaşıyor.

  her neyse...

  madoff kendi şahsı çerçevesinde başına gelen her şeyi hak etmiş olmasına rağmen, çocuklarına büyük haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

  film olanı, biteni hiç duygu katmadan (mark'ın asılma sahnesi dışında) anlatıyor. çok başarılı bir yapım. oyuncular zaten birinci sınıf. konuya merak duymayanlara biraz sıkıcı hatta boğucu gelebilir, ama olayın özü zaten o.

  tavsiye edilir.
 • bernard madoff isimli wall street'in bilinen, son dönemdeki en büyük düzenbazlarından birini anlatan güzel bir film olmuş.

  aslında bu adamın yıllar boyu sürdürdüğü her şey, bir çoğunuzun bildiği gibi ponziden ibaret. e geçmişten kaynaklı çok geniş bir çevren ve insan ağın olunca da, ister istemez güzel şekilde at koşturabiliyorsun. bu adam nasdaq'ın kurucularından ve eski başkanlarından. bu derecede bir adamın milyar dolarlık hedge fundlar oluşturması, o güveni insanlardan alması, çok kolay bir durum bana göre. bu kadar üst düzey çevreye karşılık da muhasebe kayıtlarında hileler yapmak, çok da zor bir şey değil. ponzi'yi üst düzey insanların varlıklarına uygulayan biri, yaşadığı keyifli günlerin, bir gün negatife dönmesini de illaki bilir diye düşünüyorum. tıpkı bernard'da olduğu gibi. fakat her şeye rağmen bu adam uzun senelerce bu oyunu çok iyi götürdü, ve oğulları şikayet etmese bernard bu çıkmazdan kurtulabilir miydi sadece bunu merak edeceğim hep.

  ne demişler etme bulma dünyası, hayatının son yıllarını kabus gibi geçirip bütün ailesini kaybettiği, yalnızlaştığı da es geçilmemiş.

  bu arada ek bilgi: 2008 krizinde trilyon dolarlar batırıp o işten sıyrılan sayılı insanlar vardır, onlar da genelde jp morgan, chase, goldman sachs vb gibi yahudi altyapılı bankalarla ilişkili insanlardır. wall street'teki milyoner fon yöneticilerinin çoğu sokakta çöpçü oldular bilginize.

  kısaca borsayla ilgilenen ve gözünü kolay paraya dikmiş ya da kendini "kurt, çakal" diye tanımlanmayı seven bütün potansiyel borsacıların izlemesini özellikle tavsiye ederim.
 • underrated bir robert de niro filmi. butun amerikan finans piyasalarinin ne kadar da yolsuz oldugunu ve olaylar patlayincaya kadar herkesin nasil da uc maymunu oynadigini cok guzel anlatmis wizard of lies. sistem o kadar carpik ki, hirsizlar oyun kurucu, kural koyucu olmus. iste oyle bir sey...

  spoiler'li kisimlar asagida ancak madoff'un karisinin gercek goruntulerini izleyince michelle pfeiffer 'in cikardigi isteki kaliteyi bir kez daha anliyorsunuz filmde. hollywood bu metod aktorlugu isini iyi becerdi son yillarda. (bkz: method acting)

  --- spoiler ---

  insan filmin basinda, ortasisnda ve sonlarinda farkli farkli duygulara burunuyor surekli.

  mesela basta aileyi de suclarken film ilerledikce cocuklarin sucsuzlugu iyice ortaya cikiyor. zaten biri kanserden oluyor, digeri kendini asiyor. acayip bi trajedi ailenin basina gelenler.

  ote yandan sonra cocuklara kiziyorsunuz annenizi neden yalniz biraktiniz diye. ama sonra dusununce anne de cocuklar da kendince hakli.

  madoff denen adam bildigin butun akrabalari dair herkesi batirmis ve gitmis biri olarak ortaya cikiyor gunun sonunda. ancak madoff 'a new york borsasi cevrelerinde cok saygi duyuldugu icin olay en yakin aile fertleri dahil, herkes icin buyuk bir sok olarak ortaya cikiyor. film de bunu ve ailesinin dagilisini bize cok guzel anlatiyor.

  --- spoiler ---
 • r. de niro&michelle pfeiffer ikilisi dışında, abc'nin 2 bölümlük mini serisi madoff'dan çok da farklı değil.

  her iki yapım da amerikan finans piyasalarındaki açgözlülüğü, sec'nin bernie'yi yakalayamamasını anlattığı için güzel sistem eleştirisi olmuş.
 • gerçek bir sinemasever evladı altyazısını çevirsede izlesek ya... turkcealtyazı.org'da ingilizce altyazıları aylardır duruyor bir tane yakışıklı/güzel insan çevirmiyor :8

  sonradan gelen edit:

  türkçealtyazının güzel insanları çevirdiler :) izledik... tşk ediyoruz kendilerine, ellerine sağlık diyoruz...

  --- spoiler ---
  bernard madoff'un psikolojisini anlamak hiç mümkün değil... yani adam yaptığını biliyor ve 16 yıldır bu işi devam ettiriyor. şirkettekilerden hiçbiri abi biz nerden kazanıyoruz parayı demiyor. meğerse yükselmiş hisseleri 1 gün sonra "yükselmiş hisseleri" satın almış gibi gösteriyor ve böylece hisse senedinde kazanmış gibi yapıyor. 50 milyar doları böyle yürütüyor ve pişkince "açgözlü oldukları için bana sormadılar..." diyor. vay amk adamdaki gneişliğe bak.

  en çok çocuklarna acıdım. biri kanserden diğeri de intihardan hayatını kaybetti. çocuklar her ne kadar bizim babamız değil, kurtarmayacağız diyip uzak dursalarda oklar kendilerine dönüyordu. kolay değil 50 milyar doolar. bernard'ın sikinde değil çocukları...

  adam ağır şerefsiz evladıymış...

  --- spoiler ---