şükela:  tümü | bugün
  • 17 eylul cuma - 22:00'de venue maslak'ta gerçekleşecek yonja gathering'de dinlemenin nihayet mumkun olacagi 9 kisilik, kizli erkekli punk/kabare orkestrasi.
  • muhtemelen new york'ta bir kulüpte iş yapabilecek şekilde eğlenceli* müzik yapan ama istanbul'a bence pek uygun kaçmayan, dün geceye ise hiç uygun kaçmayan grup.

basçılarını ve vurmalı çalgılardaki diğer hatunu ayrı tutmak istiyorum.
  • yonja gathering partisinde mor ve ötesinden önce sahne almış grubumsu (grup deyince az kalıyo sanki zira sahnede 11 kişiydiler)
    taa amerikalardan gelmişler saolsunlar da yırtık rahip misali her şarkı arasında şovu ve konuşmasıyla insanları gaza getirmeye çalışan solistleri, akıllılık edip sahneye koydukları üç çekici hatunu (saksafon, bass ve perküsyon) dışında her ne kadar renkli müzik yapsalar da, o renk ahengine mor ve ötesi için oraya gelmiş insanları pek sokamadılar. bittabii onların hiçbir suçu yok.. bir türk klasiği olarak suçu organizatörlere atmak ister deli gönlüm. bu adamların festivallerde sahne alması gerekir bu renklilikleriyle, yonja gibi bir komün toplaşmasında özellikle morlardan önce değil..
    güzel grup world inferno lakin "see you next time" dileği konusunda pek inşallah diyemedik biz, ortamdan olsa gerek..
  • bir gazetenin magazin ekinde (ben gazeteyi okumuyorum efenim, direk magazin kismiyla ilgileniyorum, kelebekti gunaydindi bana gonderiniz) suna benzer bir ifadeye muhattap edilmis grup: "grubun muzikal cizgisi funk, ska, punk, kabare muzigi ve caz'in bir sentezi."

bu ifadeden hareketle hakikaten muziklerini merak ettigim grup. boyle bir sentezden ya maymunluk cikar, ya saheser. ortasi yok.
  • world inferno friendship society adlı grup. showmen bir solist, güzel ve başarılı bir basçı, kendinden geçen bir vurmalı çalgıcı ve eski holywood filmlerinden fırlamış saksafoncularıyla akıllarda yer etmişlerdir.
  • şık takım elbisesi içinde kol düğmelerine kadar züppe erkek solisti, derin yırtmaçlı dişi basçısı, şopar takım elbiseli erkek akordeoncusu, kırmızı tayyörlü dişi davulcusu ile sahneyi süper doldurup arkasından mor ve ötesi çıktığında sahneyi boş görmeme sebep olan, yonca gedıring vasitasi ile nail olduğum grup.

solistin yaşam felsefesi çok hoşuma gitti ama. "bunu neden mi yapıyorum? inat için!".
  • "illa birini örnek aldığımızı yazmanız gerekiyorsa o zaman kurt weill deyin, kurt weill. dünya zaten daha three penny operanın dehasını anlamaya hazır bile değil" diye demeç veren kabaremsi cümbüş hali. nüfusu 9 mu 13 mü kestirilemiyor. lokal new york olaylarından biri daha. benzeri ve daha punkı için gogol bordello var.

http://www.worldinferno.com/ adresinden de istemediğiniz kadar çok bilginin yanısıra bazı müziklerini indirebilirsiniz. all the world is a stage (dive) ve i wouldn't want to live in a world without grudges ile başlanabilir. bir de dante alighieriyi başkanlığa önerdikleri our candidate diye bir şeyleri de var. dans etmeden duramayanlara diye de uyarayım.
  • canlı performanslarını takdir etmemek için bir neden yok. kendilerini seyretme şansını bulduğum bir festivalde günün kapanışını yapan new model army'den önce sahne alan son grup olmaları sebebiyle son derece heyecanlıydılar. new model army konserini sabırsızlıkla bekleyen yılgın bir kitleyi eğlendirebilmeleri ve solistlerinin justin'le aralarındaki samimi diyalog kendilerine olan saygımızı arttırmıştır. tabii ki wifs'nin amerika turnelerinden birinde nma'ya alt grup olarak eşlik ettiğini de hatırlamak gerekir.
  • new york menşeyli punk jazz, gogol bordello tarzı müzik yapan grup
  • the anarchy and the ecstasy isimli albümleri çıkmış. thirteen years without peter king diye bir şarkı var. bu "world/inferno" değil ama bambaşka güzellikte bir şey. cabaret punk tam gaz devam etmekte.