şükela:  tümü | bugün
  • jared diamond'in yeni tuglasi. tam bir ay olmus cikali, yeni gordum, gorur gormez de aldim. bu sefer "medeniyetten once" (bu da ne demekse) insanlarin nasil yasadigini yazmis. yine buyuk ihtimalle "bu bilgilerle bu sonuca nasil vardin hocam?" deyip kalacagim bir suru yer olacak ama yine de, yer yer kufrederek de olsa okuyacagim tabi. ilgili olarak, (bkz: makale okurken siktir pezevenk diye sayıklamak).

amazon'da soyle bir review gordum, diger kitaplari icin kesinlikle dogru olan seyler soyluyor, burda da degisik bir sey beklemedigim icin (yeni bir sey varsa okuduktan sonra edit gelecek) kopyaliyorum:

he seems characteristically unaware of the huge historical and anthropological literature complicating the categories of the traditional and the modern. his understanding of modern societies is thin, superficial, and overgeneralized: he ignores differences created by culture and political economy, making no distinctions among neoliberal capitalism, social democracy, and the authoritarian hybrids emerging in such places as china and singapore. the ideas are muddled and unclear, but the strategy is a familiar one in big picture arguments: evolutionary theory—or some crude facsimile of it—is trundled onstage to provide legitimacy for an author’s claims, regardless of whether the theory has any actual power to illuminate the subject in question.

o degil de artik bunu da okuduktan sonra yeni gine'ye gidersem hic yabancilik cekmeyecegim, zaten havaalanindan baslamis anlatmaya.
  • jared diamond tarafından yazılmış kitaplar içerisinde iki numaramı işgal eden kitap. tüm pazar günümü ve pazartesi öğlene kadar olan vaktimi kendisine ayırdım. pişman mıyım? hayır. okuyun.
  • hala türkçeye çevrilmemiş olması büyük kayıptır. tam adı:

the world until yesterday: what can we learn from traditionale societies

konusu antropoloji olmasının yanında dinin yedi farklı işlevine değinmektedir. bu yedi işlev:

1. açıklayıcı,
    2. teselli edici,
    3. otoriteyi meşrulaştırıcı,
    4. aidiyet kurucu,
    5. güven inşa edici,
    6. kabile dışı insanlarla etkileşimi düzenleyici,
    7. öldürmeyi meşrulaştırıcı

(kaynak sevan nişanyan)
    http://nisanyan1.blogspot.com.tr/…tler-doguran.html

edit:
    sonunda türkçeye çevrilmiş. galiba benim geç haberim olmuş. türkçe adı: düne kadar dünya
    eski toplumlardan ne öğrenebiliriz?

http://www.kitapyurdu.com/…grenebiliriz/384239.html
  • henüz yarısındayım, jared diamond bu kitapta örnekleri bol tutmuş. bir gerçekten bahsediyor ve buna uyan beş tane bilmem ne kabilesi sayıyor. kendi ve antropolog arkadaşlarının yaşadığı deneyimleri de anlatmış. okuduktan sonra daha detaylı bir entry girerim.