• dün keşfettiğim bir netflix dizisi. yeniden çevrimmiş ve daha önce de felicity jones'un da yer aldığı bir dizi, ondan da önce bir filmmiş fakat beni esas heyecanlandıran, çocukluğumda bayılarak okuduğum, sonra da tamamen unuttuğum cadılar okulu serisinden uyarlama olduğunu anlamam oldu. dün gece dizi izleme sitelerinden birinde önce afişini görüp sonra ilk bölüme tıkladığımda bölümden bir karenin altyazısında "ethel, bir saniye lütfen!" repliğini de okuyunca beynimde şimşekler çaktı, "aa cadılık, okul, ethel..." peri masallarından sonra fantastik külliyata küçük vampir * serisi ve bu seriyle giriş yapmış olanlar yaşadığım sevinci anlar.

dizinin konusu aslında çok sıradan, uyarlandığı kitap da çünkü cadılık müessesini çocuklara farklı bir yönden anlatıp cadıların korkutucu ve yaşlı kadınlar olmadan önce küçük kız çocukları olduğunu, gündelik küçük kız sorunları yaşadıklarını göstermeye çalışıyor ve yatılı bir okul olan bir şatoda, küçük cadı öğrencilerin günlük hayatını anlatıyor. tıpkı harry potter gibi değil mi? değil, bu seri jill murphy tarafından, harry potter'dan çok daha önce yaratılmış, bundan eminim çünkü bu seriyi yalayıp yuttuktan sonra harry potter'ın yıldızının parladığını dün gibi hatırlıyorum, harry potter'da zamanına göre çok büyük reklamcılık kasıldı ve henüz evlerimize internet girmediği, sosyal medyanın hayatta olmadığı o dönem, gazetelerin kitap eklerinde, kitapçıların vitrinlerinde falan harry potter'ın ne kadar büyük bir eser olduğu, büyüklerin bile çocuklar kadar keyif alacağı gözümüze sokulurken cadılar okulu yıllar öncesinde türkçeleştirilmişti.

netflix versiyonunda serinin ana karakteri mildred hubble'ı, lyanna mormont karakterinden tanıdığımız bella ramsey oynuyor. ve ne yazık ki çok kötü oynuyor. bu kızımızı lyanna mormont ile çok beğenmiştik ama sanırım o karakterin çok az repliği ve çok küçük rolü yüzünden yanılmış olabiliriz çünkü mildred hubble'ı canlandırırken feci oynamış. gerçi diziyi de kötü çekmişler. dizinin uyarlandığı seriye olan sevgime rağmen hiçbir yakınıma göğsümü kabartarak tavsiye etmem, ancak çocuklu ailelere, çocuklarına izletsinler diye tavsiye edebilirim çünkü azıcık daha uğraşla harry potter'ın sinemadaki yankısına televizyon dünyasında bir rakip olabilecek bir seriyi çok güle oynaya, çok kötü efektlerle uyarlamışlar ve ben meraktan, çocukluğumdan gelen bir özlemle izleyeceksem de başkasının başını yakmam. dizinin eski versiyonunu hiç izlemedim (bilsem kesin izlerdim) ama karakterlerin dış görünüşlerine internetteki görsellerinden karşılaştırdığım kadarıyla eski diziden daha sadık kalmışlar. ethel hallow karakteri (ki yazar tarafından kitap serisinde itici bir karakter gibi tasarlanmışken çocukken kendimi mildred'den daha çok ethel ile özdeşleştirirdim) eski dizide felicity jones'un ergenliği tarafından canlandırılırken bu dizide hem yaşı daha küçük bir oyuncu tarafından, hem de kitabın orijinal çizimlerindeki ethel'in aynısı bir kızımızca canlandırılıyor, saçlarını kurdelelerle tepeden toplayan ethel'i birebir ekranda görmek çok hoşuma gitti. ana karakter mildred ise kitap serisinde silik, kendi halinde, ortama uyum sağlayamayan karamsar bir kız çocuğuyken bella ramsey ne yazık ki lyanna mormont'un acarlığını üstünden atamaması ve heyecanlı oyunculuğu ile mildred'i bir "harika çocuk" yapmış. neyse, olur öyle. kitapları çocukken okuduysanız mutlaka göz atın çünkü her sahnede "aa bunu hatırlıyorum!" diyerek mutlu oluyorsunuz, yaşınız 18'den büyükse ve kitapları da çocukken okumadıysanız izlemeye o kadar gerek yok. fakat belli bir yaşa kadar cadılık yeteneklerinin farkında olmayıp belli bir yaştan sonra tesadüfen kendini bir şatoda yatılı okur bulan ve ne kadar güçlü bir cadı olduğunu keşfederken yaşadığı yabancılığın üstesinden gelmeye çalışan, daha önce hiç bilmediği ve sıradan ölümlülerin sıradan dünyasının içinde gizlice yüzyıllardır tıkır tıkır işleyen büyülü bir evreni öğrenen mildred'i sevgili harry ile karşılaştırıp "ahah ay hikaye ne kadar da benzer?" diye j. k. rowling'in kulaklarını çınlatmak için de izleyebilirsiniz, siz bilirsiniz.
  • bir de bunun başrolünde georgina sherrington ın olduğu televizyon dizisi vardır bana çocukluğumun en tatlı, en huzurlu zamanlarını hatırlatan. televizyonda bunu yakaladığım zamanlarda o kadar mutlu olurdum ki. zaten harry potter'la büyümeye çalışan bi çocuğum bu üstüne bal kaymak olurdu.
    bir bunu bir de matilda filmini düşününce içim ısınıyor şimdi bile. ne güzel zamanlardı.
  • ikinci sezonu netflix’te yayına girmiş fantastik konulu dizi severlerin gönlüne su serpmiş dizi. çok düşük bir bütçe ile çekildiği belli olsa da özellikle okul müdürü ms cackle ve müdür yardımcısı ms hardbroom’un efsane oyunculukları ile kendini hiç sıkmadan izletiyor. ilk sezonda çocuk oyuncuların yıldızı maud spellbody iken ikinci sezonda oyuncunun değişmiş ve maud’un rolünün azaldığını gördük. konuyu araştırıp yazacağım.

yaz günlerinde yarımşar saatlik kafa dağıtacak bir dizi arıyorsanız tavsiye edilir.

edit: lyanna mormont karakterini oynayan bella ramsey'in çok tatlı bir cadıyı oynadığı diziyi çocuklarınızla birlikte izlemek için tekrar tekrar tavsiye ederim.
  • şöyle bir meme'e konu olan kitap serisi:

matilda + the worst witch = harry potter
  • geçen hafta başladığım ve az önce bitirdiğim netflix dizisi. bölümler 28 dk civarında olduğu için toplamda 12 bölüm olan ilk sezon hemen bitiyor. aslında tam bir çocuk dizisi ama bu tür şeyleri sevdiğim için sıkılmadan izledim. umarım bekleneni karşılamıştır da ikinci sezon gelir.
  • jill murphy'nin kitap serisi. türkçeye cadılar okulu diye çevrilmiştir. harry potter yokken bunu okuyorduk biz eheh. yok ama valla ben bunu 9 yaşındayken falan okuyordum, hp ile 13 yaşındayken tanıştım. sakar, tuhaf ama sevimli cadımız mildred'in maceraları kitabın içeriği. çok da güzel illüstrasyonlar vardı kitaplarda, saatlerce bakar, o dünyayı düşlerdim. çocuğum olsa ona da okuturum bu seriyi.
  • cocukken kitaplarini okumustum. dizisinin varligindan haberim olur olmaz basladim. beni cocukluguma goturmus super dizidir.
  • cirkin ordek yavrusu misali, masalimsi bir cocuk filmi, 1986 yapimi. cadilar okulunda geciyor ve mildred isimli sakar ve basarisiz bir cadi basrolde, ki bu rolde fairuza balkin 12 yasindaki halini gorebiliriz.. ozellikle okulda dislanan veya basarisiz olan cocuklara moral vermesi icin kesin izletilmesi lazim.. bas buyucu rolunde genelde kotu rollerin adami olan tim curry var. kucukken cok sevdigim, simdi de nostalji olsun diye izleyip yine gulumseten, komik/berbat efektlere sahip film, jill murphy'nin kitabindan uyarlanmis..
  • harry potter serisini özleyince bi şans vereyim dediğim ancak gazmanvari uçuş sahneleri ile mide bulantısına sebep olan dizi.
  • bunu izleyip buralari da okuyunca yikildim j.k resmen bizi kandirmis. tamam belki daha iyi bir kurgu yapmistir simdi bunun kitabini okumadim- ama harry potter serisini on iki milyon kere okudugum ve herkese super orjinal bir seri oldugunu anlattigim icin aynisinin yazilmis oldugunu gormek baya sasirtti.
hesabın var mı? giriş yap