• başrollerinde dünyaca ünlü hapkido ustası hwang in shik'in de oynadığı ve jackie chan'in hem yönetmenlik hem de oyunculuk deneyimini tattığı ilk filmler arasında bulunan hong kong yapımı dövüş sanatları klasiği.
  • jackie chanin dövüş teknikleri ile göz doldurduğu, bunun yanında adamı gülmekten yere yatıran sahnelere sahip 1980 yapımı film.

orijinal ismi "shi di chu ma"dır.
  • bir jackie chan filmi.

bundan sonrası spoiler içinde bahsedeceğim.

--- spoiler ---

filmin girişindeki aslan kostümüyle yapılan gösteri çok iyiydi. o filmlerde, karnavallarda falan gördüğümüz kostümlerin nereden geldiğini, kaynağını gösteriyor sanırım. bu entry'den sonra ona bakacağım. ilginç bir şey bulursam eklerim.

ayırca bir yelpazenin, taburenin, eteğin dövüş aleti olabileceğini gördüğümüz filmdir. adam tabureyi omzuna alıp geziyor. onun silahı yani ahahhaha. şey gibi düşünün, hani bir dal vardır da onun spesifik olarak uzmanlık alanları vardır falan. adam doktordur ama işte göz doktorudur gibi. bu da öyle, evet dövüşüyorum ama tabure ile dövüşüyorum.* neyse dağıtmayayım.

bu filmin son 20 dakikasında sadece dövüş vardır. o kadar. jackie ile kötü adam dövüşür. aynen 20 dakika sadece dövüş vardır. pek anlamam dövüş sporlarından ama bazı kısımlar mesela bilmece gibiydi. o, onun kolunu tutarken öbürü de bileğini tutuyor ama tak yine rakip karşı bir oyunla cevap veriyor falan. açmazı çözmek gibi. güreşlerde karşı oyunlar oluyor ya, işte öyle. bu bölümdeki hareketler de cem yılmaz'ın, erkeklerin hesap öderken yaptığı hareketleri örneklediği kısımlar gibi. tak, tak, tak falan*
    dediğim gibi bu pasajda yani neredeyse 20 dakikaya varan bu bölümde dövüşe doyuyorsunuz.

yine bu kısımda komik bir sekans var, güldüm, yazmak istiyorum o sebeple: rakip önce jackie'yi fena pataklıyor. sonra jackie dayak arsızı olunca bir şey işlemiyor. enerji patlaması geliyor herhalde. neyse, jackie pat yerden kalkıyor, rakiple göz göze geliyor, sonra kendini uçan adam sabri gibi yerlere atmaya başlıyor aniden. yani rakibe"bak bana işlemiyor senin darbelerin, ben bile kendimi yere atarım böyle" gibisinden göz dağı veriyor. jackie kendini deliye vurup kendini yerlere atmaya başlayınca rakibi bir ürküyor "ulan kendine bunu yapan bize ne yapmaz." dercesine bir iki adım geri atıyor.*

son olarak ise şunu eklemek isterim: son dövüşün yapıldığı yer, çok güzel bir manzaraya hakim idi. arka plan dövüşe güzel bir görsel sundu.

--- spoiler ---
  • jackie chan'in ilk dönem işlerinden olan, dövüş sanatlarına doyduğumuz, son derece eğlenceli bir filmdir. şu final sahnesi ise insanı gülmekten yerlere yatıran enstantaneler içerir.
hesabın var mı? giriş yap