şükela:  tümü | bugün
  • lev vygotsky'nin bilissel gelisime dair en baba teorisi. kendimden alintilayarak buyrun:

    "lev amca diyor ki, iki cocugu al, farzedelim ikisi de 10 yasinda (tamam) bunlara bilissel bir tur problem sor (matematik problemi gibi mi?) olabilir, farketmez, matematik, genel yetenek neyse (ee?) simdi bu problemler 12 yas bilissel gelisim seviyesine denk diyelim bir de (hmm?) bunlarin ikisi de bu problemi cozebiliyor yine diyelim ki, o zaman deriz ki bunlarin kronolojik yasi 10, iq yasi 12, tamam mi? (ok) hah, simdi dusun ki biz bu cocuklara destek veriyoruz (nasil?) yani sonucu soylemiyoruz ama ikisine esdeger sonuca goturen stratejiler oneriyoruz (eyvallah) ve sonucta goruyoruz ki 1.cocuk bu destekle 14 yas seviyesi problemlerine kadar cikarken, ikinci cocuk 12'de kaliyor (aa.. ee?) ee'si, bu cocuklar bilissel gelisim acisindan esit midir? (hayir canim) hah, iste hayir canim da, tum iq testleri bireysel, gelenek bu sekilde, iste bu adam taa ne zaman demis ki, rus muhtesemligi geleneginden geliyor olmamla baglantili midir bilmiyorum canlar ama ona oyle demezler yavrukuslar demis, sociohistorical psychology'nin bosuna babasi olmadim ben, kafami bozmayin benim demis (nasil yani?) nasil'i soyle, cocuklar bilissel kapasitelerini kendi kulturleri icinde ve kendilerinden deneyimli yetiskinlerle kurduklari iliski, aldiklari yardim ve bilissel stratejiler araciligiyla gelistirirler, ki bunun da en buyuk araci malum dil'dir demis (helal vallaha) oyle tabii, pirlanta gibi teorist. ulkesinde komunist partiye ihanetten yargilanmalar, sirozdan 37 yasinda olmeler, kayip bir deger resmen (iyi bilinmiyor mu ama?) bilinmez mi, social cognition'in da babasi sayilir (ee sayilsin ama di mi?) di, bittabi."
  • çocuğun kendi başına hareketiyle belirlenen gerçek gelişim düzeyi ile, daha bilgililer- yetişkinler (aile, okul çevresi v.b) etkileşimi sonucu gerçekleşebilecek potansiyel gelişim düzeyi arasındaki fark. öğrenmeyi destekleyen çevre için kullanılan vtgotsky'nin terimi.
  • bir insan için özellikle bir çocuk için yapması tek başına namümkün olan aksiyolar bütünüdür. dışarıdan çocuğun mentor ya da master desteği olmadan gerçekleştiremeyeceği görevleri belirtir.
hesabın var mı? giriş yap