şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendini tematik ansiklopedi olarak lanse eden, her cildinde yok pozitif bilimlermiş, yok sinema,edebiyatmış ayrı ayrı konulara değinen, konuları üniversite kitabıymış edasıyla anlatıp karizma yapan, yaptığı karizmayı hakeden 6 ciltten ibaret sayfalar silsilesi
 • junior larousse ve dictionnaire larousse ile birlikte evlerimize ulaşmış enfes bir ansiklopedidir. türkiye için uyduruluvermiş dandik ansiklopedilerden değildir. fransızca orijinalleri de oldukça prestijlidir.

  her ne kadar türkiye baskısında -kürtlere de değinen- "les peuples sans etat" (yani devletsiz halklar) bölümü "malum" nedenlerle atılmışsa da, yalnızca türkiye'ye odaklanan özel ciltler de başarılı bir uyarlama ürünüdür.
 • zamanında hürriyet ve sabah'ın verdiği ansiklopedilerin yanında eski solcu babanın kupon biriktirmeye başladığı ansiklopedi.

  nitekim kampanya öncesi dağıtım noktalarında örneğini karşılaştırıp, kalitesi ile sağcı aile çocuklarına hava yapmışlığımız vardır.
 • ortaokul ve lise boyunca hangi dersten hangi konuyu seçersem seçeyim dönem ödevlerimi tek başına yapan, hepsinden de 100 çaktıran muhteşem ansiklopedidir.
 • milliyetin dictionnaire larousse ve junior larousse ile birlikte 3lü olarak verdiği ansiklopedi idi. milliyetin 2000 yılında verdiği axis 2000 ve 1990'da verdiği memo larousse ile birlikte verdiği en iyi 3 ansiklopediden biridir. tematik olması değerini gözümde bir kat daha arttırır.
 • yalnız bizdeki kopyasında mıydı yoksa genel durum muydu bilmiyorum ama, ansiklopedinin orijinal tarihi haritaları üzerinde olan ve türkçe'ye çevrilmiş olan "ermenistan" ve "kürdistan" yazıları koyu asetatlı kalemle kapatılmıştı. ne olduğu merak edilip sayfa ışığa tutulduğunda anlaşılabiliyordu altında ne yazdığı.
 • ansiklopedi savaşları'nın ennn güzel hediyesidir bu. küçük kardeş junior larousse ve ortanca kardeş dictionnaire larousse'un abisidir. yazarlar ve çevirmenler arasında birçok meşhur isim bulunmuştur (yayın müdürü hakkı devrim'dir). altı ciltten oluşur:

  1. insan ve tarih: tarih, siyasal sistemler, düşünce tarihi, dinler
  2. bugünün dünyası: ülkeler coğrafyası, demografi, iktisadî coğrafya, ekonomi, jeostrateji, toplum, diller
  3. bilim ve teknoloji: evren ve dünya, matematik, fizik, kimya, teknoloji
  4. yaşam bilimleri: biyoloji, tıp, tarım, gıda sanayii
  5. sanat ve kültür: edebiyat, güzel sanatlar, müzik, dans, sinema, medya
  6. sanat ve kültür (türk-islam): edebiyat, güzel sanatlar, müzik, dans, sinema, medya
  (bkz: encyclopedie théma larousse) (bkz: théma larousse)

  görüldüğü gibi, herkesi kucaklayan bi ansiklopedi (gerçi "fizik" olmasaymış daha iyi olurmuş eheh). şu var ki, bi süre önce açtığım ankete göre neredeyse hiç okunmamış. ne diyelim, bizde zorlama yoktur. öbür dünyada bulacaklar hak ettiklerini..

  maalesef bu güzelliğe gölge düşüren şey ise türkiye edisyonunun "***sansür***" içermesi. en bariz olanlar ise tarihi haritalardaki "ermenistan" ve "kürdistan" kelimelerinin kara kalemle silinmeleri. bunlar tarihi hatalar değil. inceleyelim:

  - "hititler, persler ve bozkır halkları" (cilt 1, sayfa 46)
  ermenistan. "trakya", "hindistan" gibi terimlerden rahatsızlık duyulmamış nedense! behistun yazıtı'na göre persler, urartuları "armina" olarak tanımladıklarından bi yanlışlık yok.
  - "büyük iskender ve yunan yayılmacılığı" (cilt 1, sayfa 52)
  gene ermenistan. bugün yayınlansa "pontos" da silinirdi ha.
  - "roma: augustus'tan severus alexender'a imparatorluk" (cilt 1, sayfa 56)
  ermenistan burda gözden kaçmış :))
  - "haçlı seferleri" (cilt 1, sayfa 110)
  küçük ermenistan krallığı. nam-ı diğer kilikya ermeni krallığı. zaten bu sayfada, krallık hakkında hiç bilgi yok.
  - "osmanlı imparatorluğu: genişleme dönemi" (cilt 1, sayfa 154)
  ermenistan ve kürdistan. etimolojisi biraz daha geriye gitse de, selçuklular zamanında sencer tarafından "kürdistan eyaleti" kurulduğundan gene bi yanlışlık yok.
  - "osmanlı imparatorluğu: gerileme ve çöküş" (cilt 1, sayfa 208)
  gene ermenistan ve kürdistan. bu dönemde de emir bedirxan'ın isyanı sonrası kürdistan viyâleti dahi kurulmuştu.
  - "çokuluslu devletler ve devletsiz uluslar" (cilt 2, sayfa 27)
  burada sözü geçtiği için yazdım. kürtlere değinilmiş. oricinalıyla karşılaştırmadığımdan sansür olup olmadığını bilemem.

  aslında bu sansürlerin, ansiklopedi'nin yayın kurulu tarafından değil milliyet yönetiminin müdahelesi olduğuna inanıyorum. amaç sansür olsa, zaten türkçe'ye çevrilmezdi ve kör gözüm parmağına kara kalemle silinmezdi diye düşünüyorum. "aman başımıza iş açılmasın" işgüzarlığından başka bişi değil. ayrıca, ansiklopedi'de de belirtildiği gibi ("'pay kuponu'ndan 'ansiklopedi savaşları'na", cilt 6, sayfa 441) promosyonlar gayet çirkin yürütüldüğünden rakip gastelerin "ülkeyi bölüyorlar!" gibi çığırtkanlık yapması işten bile değildi.

  ne olursa olsun, théma larousse alemlerin kralıdır. marko paşa'nın meşhur "fevkalade hıyar sayısı" ile tanıştırmıştır ;)
 • artik ansiklopedi çağı bitti. gerçek anlamda ansiklopedi kullananlar onu internetle aldatır oldu...
  süs olarak kullananlarda ise durum şöyle: artik tüplü televizyonların yerini lcdler aldığı için o büyük televizyon setlerinin yanlarındaki kütüphanelerden de kovuldular... yeri olan bizim gibi kıyıda köşede saklar... yeri olmayanlar ise... bazen bi çöpun yaninda cilt cilt ansiklopediler...
  bende köyde buldum bu seti öyle kıyıda köşede tozlu...
  içerik dikkatimi cezbetti, konulara ayırma güzel, içerik zengin ama sıkıcı değil, her konuya az çık değinilmiş...
  mesela ben tarih okuyorum, selcukluyu osmanliyi en ince ayrıntısına kadar görüyoruz ama be biletin bi ispanya tarihi bi güney amerika tarihi hint tarihi japon tarihi hak getire...
  okurum lan ben bunu diyerek aldım... bi kaç başlık okudum fakat biraz huzursuzlandim... taraflı gibi geldi... anlamak için nokta atışı yapayım dedim... açtım ikinci meşrutiyet dönemini abdülhamid yerin dibine sokmuş... açtım edebiyatı cemil meriç geçmiyor bile necip fazıl islamcı diye yaftalanip hor görülmüş...
  yapacak bisi yok fransızlarin mali o kadar olur, hem onlar takmamismiydi abdulhamide kızıl sultan lakabını, kendi medeniyetini yeren bi adamı da ansiklopedisinin bas köşesine oturacak değil ki
 • ilk iki cildinden sonrası olmadığı için epey üzüldüğüm ansiklopedidir. felsefeye falan hep ilk cildindeki bilgilerle başlamıştım.