• kral theoden . rohan ulkesinin ba$i . grima wormtongue denilen dani$man kilikli tarafindan somurulmekte ve bu yuzden iktidarinin buyuk bir kismini kaybetmi$ haldeydi gandalf ve diger yuzuk kardesligi uyeleri gelene kadar .

  (bkz: eomer)
  (bkz: eowyn)
 • saruman'in uruk-hai ve orclarla dolu 10.000 kisilik ordusuna karsi savunma yapmak istemeyen, ancak gandalf'in razi ettigi kisi.
 • merrye pipo tütünleri hakkında teferruatlı bir sohbet sözü vermiş ancak koşulların değişmesiyle* söz konusu sohbet vuku bulamamıştır.
 • eowyn ve eomer in amcasi ve theodred in babasi.

  saruman in iradeleri kendi etkisi altina alan buyulu sesine karsi durabilmistir. kitaptaki * en etkileyici repligi de bu meseleye aitti; kendisiyle baris yapmasini isteyen sarumana soyle karsilik vererek iradesinin guclendigini ispatlamisti:
  " 'yes, we will have peace,' he said, now in a clear voice, 'we will have peace, when you and all your works have perished - and the works of your dark master to whom you would deliver us. you are a liar. saruman, and a corrupter of men's hearts. you hold out your hand to me, and i perceive only a finger of the claw of mordor. cruel and cold! even if your war on me was just as it was not, for were you ten times as wise you would have no right to rule me and mine for your own profit as you desired - even so, what will you say of your torches in westfold and the children that lie dead there? and they hewed háma's body before the gates of the hornburg, after he was dead. when you hang from a gibbet at your window for the sport of your own crows, i will have peace with you and orthanc. so much for the house of eorl. a lesser son of great sires am i, but i do not need to lick your fingers. turn elsewhither. but i fear your voice has lost its charm.' "
 • kitaptaki en insan gibi insan olan kişi..insanda bulunan her özelliğin kendisinde yeteri kadar varolduğunu görmemizle içimizden biri muamelesi yapabileceğimiz karakterdir..başlarda biraz kıl olduğum fakat sonlara doğru beni büyüleyen, budur kral dediğim süper adam..
 • minas tirith savasi baslangicinda rohan ordusunun 72 km uzunlugundaki on safini ati uzerinde katederken, saha kaldirdigi kilicini tek tek tum spearsmenin mizraklarina vuran, birakin askerleri, bizi bile gaza getiren, size savasmayi degil olmeyi emrediyorum seklindeki masterpiece konusmasiyla karizma kelimesini tek tek harflerine ayirip dalga gecen, seyredeni rohan askeri olma istegine burunduren, vay anasina ne krallar varmis dedirten asla unutulmayacak kral
 • thengel oğlu theoden, güneşin ikinci çağının 2948'inci yılında doğmuş, 2980. yılında kral olmuştur.. saruman'ın casusu grima womtongue tarafından esir alınana kadar gondor'un en yakın müttefiki olmuştur.. gondor topraklarının kuzeyine düşen, anduinin batısından pass of isengard'a uzanan geniş alanın güvenliğini sağlamıştır.. bu uğurda theodred adlı tek oğlunu orklara şehit vermiş, evlat acısı yaşamış, "no parent should have to bury their child" buyurmuştur.. 3019 yılında witch king tarafından pelennor fields'ta katledilmiştir.. ancak aynı saatlerde ölen gondor vekilharcı denethor gibi talihsiz bir şekilde değil şanlı bir şekilde ölmüştür.. çok sevdiği atının ölümüne sebep olması da ayrıca trajiktir.. helm's deep ve pelennor fields'ta yaptıklarıyla tarihteki yerini almıştır.. tahtını yeğeni eomer'e bırakıp göçmüştür..
 • orta dunya'dan cezmi ersoz agziyla konu$an bir kral.
 • helm's deep kuşatmasından önce zırhını giyerken okuduğu şiir şöyledir:

  where now is the horse and the rider?
  where is the horn that was blowing?
  where is the helm and the hauberk,
  and the bright hair flowing?
  where is the hand on the harpstring,
  and the red fire glowing?
  where is the spring and harvest
  and the tall corn growing?
  they have passed like rain on the mountain,
  like a wind in the meadow;
  the days have gone down in the west
  behind the hills into shadow.
  who shall gather the smoke
  of the dead wood burning,
  or behold the flowing years
  from the sea returning?
hesabın var mı? giriş yap