şükela:  tümü | bugün
 • ya da teodora adıyla bilinen bizans imparatoriçesi. tarihsel kayıtlarda çelişkiler dışında (aslında yegâne çelişki tarihçi prokopios'tan kaynaklanır) herkesin uzlaştığı nokta, kendine güvenen ve zeki bir kadın olduğudur. nika ayaklanması'nın bastırılmasında önemli katkısı olmuştur. çıkarılan tüm kanun ve kararlarda kocasıyla birlikte imzaları vardır. evlenme, boşanma ve zina gibi konularda çıkarttığı kanunlarla kadın haklarını koruma yolunda önemli adımlar atmıştır (vi. yüzyıl için tabu sayılan konular). elbette bir fani olaraktan 28 haziran 548 tarihinde ölmüştür.
 • bizans imparatoru iustinianos (justinyan)'un e$idir
 • erkek ismine dönmüş hali : theodoris 'tir, efem.
 • başgösteren büyük isyanda korkup, kaçmak isteyen iustinianos'a "bir hükümdar için tahttan güzel mezar olamaz" diyerek mani olan doğuştan muktedir imparatoriçe.
 • profesyonel pedagoji eğitimi almış palyaço-doktorlar tarafından ingiltere, fransa, ispanya, italya ve isviçre'de hizmet veren, hastanede yatan çocukları eğlendirmek üzere kurulmuş merkezi isviçre'de olan bir vakıf.

  istanbul'da beş hastanede ( amerikan hastanesi, cerrahpaşa çocuk kliniği, çapa tıp fakültesi çocuk kliniği, ssk okmeydanı çocuk kliniği, kartal devlet hastanesi çocuk kliniği) çalışmalarını yürütmektedir.

  http://theodora.org/tur-tr/index-new-tr.htm

  (bkz: theodora vakfı)
 • kutlug ataman'in karanlik sular filminde de ismi gecen bir kisidir..
 • kısaltması dora olan yunan-rum ismi, hatta ortodoks.
 • bizans imparatoluğunda fakir kız zengin erkek hikayesinin menşei kraliçe. tiyatrocu mudur, panayır soytarısı mı, babası sirk canbazı mıdır, hakikaten fahişelik yapmış mıdır bilinmez, eninde sonunda justinyen'i götürmüş, tahta da kurulmuştur. her şey bir yana, mozaiklere bakınca pek bir masum görünmektedir gözleri. (bkz: ikonografinin yalancısıyım)
 • theo: tanrı
  dor=vermek
  theodor,a: tanrıverdi
  ehehheh
 • george frideric handel'in 1749 yılında bestelediği hwv 68 numaralı 3 perdelik dramatik oratoryosu. eserin ilk temsili 16 mart 1750 yılında yapılmıştır. hikayesi hristiyan azize theodora ve onu hristiyanlığa geçmiş romalı aşığı didymus'un hikayesinden uyarlanmıştır. diğer oratoryolarında farklı olarak hikaye oldukça trajiktir ve sonu iki kahramanın ölümüyle biter. nitekim hikayenin bu özelliği eserin müziğine de yansımış ve bu sayede handel'in messiah gibi en dramatik oratoryolarından biri olmuştur. özellikle "he saw the lovely youth" , "go, gen'rous, pious youth" ve finaldeki "o love divine" isimli koro kısımları insanın tüylerini diken diken eder. eser ağır konusu yüzünden zamanında tutmasa da, handel'in de kendi deyişiyle oratoryoları arasında favorisidir.

  bazı dikkate değer aryalar,düetler ve koro kısımları

  "descend, kind pity" (septimius)
  "fond, flatt'ring world" (theodora)
  "as with rosy steps the morn" (irene)
  "to thee, thou glorious son" (theodora and didymus)
  "he saw the lovely youth" (chorus of the christians)
  "lord to thee" (irene)
  "how strange their ends" (chorus of the romans)
  "streams of pleasure ever flowing/ thither let our hearts aspire" (didymus, then with theodora)
  "o love divine" (chorus with irene)
  "go, gen'rous, pious youth" (chorus)
  "bane of virtue (irene)

  https://www.youtube.com/watch?v=knq2eowt6xu