şükela:  tümü | bugün
 • big lebowskide walter sobchak tarafindan zikredilen yahudi lider.
  hatta turkiyeye bile gelmis de haberimiz yokmus
  http://www.bus.ualberta.ca/…ionism/bzherzlengl.html
 • siyonizm fikir akiminin kurucusu kabul edilen avusturya'li yahudi lider. isvicre'de ilk siyonizm konferansini duzenlemis 20. yuzyilin basinda.
  2. abdulhamid doneminde osmanli devletine dis borclarini odemede saglayacagi kolayliklar karsiligi, filistin'de bir bolgenin yahudi'lere verilmesini istemis, ama kabul ettirememis. sonraki donemlerinde, afrika'da bir yahudi devleti fikrini savunmus. uganda'yi teklif ettigi soyleniyor.
 • der judenstaat* isimli bir kitap yazarak siyasi siyonizmin dogmasina yol acmis zat.
 • aslen macar yahudisi olan, varlıklı bir avusturyalı yahudisinden gelen herzl, takip ettiği dreyfus davası'ndan * çok etkilenmişti. bir yandan hukuk öğrenimi görürken bir yandan da neue freie presse'nin paris muhabirliğini yapıyordu. işte dreyfus davası tam da bu döneme denk geldi. fransa'daki anti-semitizm hareketi hakkında kafa patlatan ve yahudilerin geleceği konusuna eğilen herzl, çare olarak filistinde bir yahudi devleti kurulması fikrini ortaya atmış, konuyla ilgili fikirlerini "der judenstaat" adlı kitabında açıklamıştı. batı avrupa yahudileri, thodore herzl'in dünyadaki tüm yahudilerin teşkilatlanması gerektiğine dair düşüncelerini pek gerçekçi bulmadılar ve şefkat göstermediler. öte yandan almanya, galiçya ve rusya'da bu "teşkilatlanma" fikri bir çok sempatizan buldu. 1897'de ilk siyonist kongresini toplamayı başaran herzl, dünya siyonist teşkilatı'nın başına geçti. alınan kararlara dikkat çeken nokta, yahudiler'in bir devlet kurmak için değil, filistin'de bir yurt edinmek için çalışmalarda bulunacaklarının şiddetle altını çizmeleriydi.
 • "altneuland" adli kitabin ba$ina yazdigi "eger isterseniz, bu bir hikaye degildir" cumlesi bircok insana ilham vermi$tir. bir yahudi devleti fikrini ortaya attigindaki kamuoyu goz onune alininca, 50 seneden az bir surede bu ruyanin gercekle$mesi, buyuklugunun bir kanitidir.

  soyledikleri $eyler de 1900'lu senelerin context'i ile tartilmalidir..
 • diplomasi sanati ve lobi calismalari en basarili nasil yapilir diye merak icinde kalinirsa, niccolo machiavelli'nin eserlerinden sonra hemen günlüklerine, kitaplarina ve dolayisiyla yasamina bakilmasi gereken sahis.
 • israil devleti idealinin fikir babasi. israil'de cok buyuk saygi gorur, mezari kudus'teki devlet mezarligindadir.
 • ikinci abdülhamid den filistinde osmanlının tüm dış borçlarına karşılık ufak bir toprak parçası isteyen, karşılığında ikinci abdülhamidden 'kanla alınan toprak para ile satılmaz' karşılığını alan zat.
 • the big lebowskiden öğrendiğimiz kadarıyla:
  -if you will it dude, it is no dream
  -what the f*ck is that?
  -theodore herzl, the state of isreal dude, if you will it, it is no dream...
  -i mean the carrier, what the f*ck is in the carrier?
  -oo...

  (bkz: olaylar gelişir)