şükela:  tümü | bugün
 • "uzaya neden çıkıyorsunuz?" diyen cübbeli ahmet hocanın üniversiteleri bombalayan versiyonu.
 • idol olarak benimsediğim yüksek saygıyı hak eden şahsiyet. insanları bombaladığı ve can aldığı için değil, dünyevi zevklerden vazgeçip manifestosunun ve ideolojisinin arkasında durduğu için idol olarak belirledim. bu hayattaki en büyük hedefim ted'in yarım bıraktıklarını bomba kullanmadan gerçekleştirebilmek. bu uğurda durmadan çabalıyorum. başarıp başarmayacağımı zaman gösterecek.
 • dünyada yaşananlara bakınca, her geçen gün,
  ne kadar da haklı olduğunu tekrar tekrar gördüğüm adam.
  ama şiddete karşıyız, o ayrı.
 • hayat hikayesinde ilgimi celbeden husus şu ki; bu adam her hamlesini basit tutmuştur. bu sayede uzunca süre bulunamamıştır.

  uzun yıllar yakalanamayan suçluların hepsinin hareketlerinde aynı basitliği görebilirsiniz. örneğin kazcynski sonrasında verdiği röportajda insanlarla samimi olmadığını ve övünmediğini söylemiştir. bunun en büyük hata olduğunu, insanların boş ağızlı olduğunu özellikle belirtmiştir.

  herif dağ başında elektriği suyu olmayan bir kulübede yaşıyor. çevrede etkileşimde olduğu kimse yok. ayda bir diyalog kurduğu komşusu da tam bir white trash. bakmayın belgeselde karısı ve kızının zırvaladıklarına. yanlarında yirmi yıl daha bomba üretmeye devam etse farkına varamazdı bunlar.

  sabırlı davranıyor. tekniklerini giderek geliştiriyor. bomba üretirken eldiven kullanmak gibi basit bir hareket yapıyor ki bu sayede fbi, yıllarca kim olduğuna dair hiç bir bilgi edinemiyor. bomba için kullandığı parçaların büyük kısmını hurda ve ağaçlardan üretiyor. tarım ofisine gidip bombalarında kullanmak için gübre satın alma salaklığı yapmıyor.

  yerel polis ve fbi'ı keriz gibi yıllarca bakkala göndermesinin altında işte bu basitlik yatıyor. ne vakit iş, diğer bütün psikopatlarda olduğu gibi şöhrete geliyor işte o vakit sıçıyorlar. o kadar insan öldürdüm/eylem yaptım kimse adımı sanımı bilmiyor sevdasından edmund kemper veya robert durst gibi gidip kendi teslim olan katiller var. gerçi robert durst tozutmuş da olabilir fakat bu kadar keskin zekalı sayko bir adamın kazara kendi kendine konuşurken plansız şekilde yakalandığına inanmıyorum.

  yalnız kaczynski'nin diğer seri katillerden farkı aslında hiç bir zaman bombalarının patladığına şahit olmaması. kurbanlarının hiç birisinin ölümüne şahit olmadı. bundan anlık bir haz almadı. çok daha büyük hasar verebilecek saldırılar yapma imkanı olmasına rağmen buna yeltenmedi. ideolojisine saplantılı hale gelmesi bir nevi daha çok katliamı önlemiş. belki biraz da vicdan azabı. mahkemede ısrarla akıl sağlığının yerinde olduğunu söylemesi ve eylemlerinin kafayı sıyırmış bir psikopat ile bir tutulmaması gerektiğini özellikle belirtmesi bu yüzden olsa gerek.
 • tehditle yayınlattığı manifestosunun tamamını okudum.fikirlerini eyleme dökme tarzını onaylamıyorum, hatta fikirlerini de tam olarak onaylamıyorum.hatta fikirlerinin maksimum yüzde altmışını onaylıyorum ama bu adamda insanı etkileyen bir cesaret ve farklı bir perspektiften bakma güdüsü var.muhtemelen kodeste ölecek ama bundan yüz yıl sonra dahi olsa bu adamın parmak bastığı sorunları insanlığın oturup tartışmak zorunda kalacağını düşünüyorum.çünkü adam haklı, manyak olması haklı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.etrafımız aslan olduğunu zanneden koyunlarla dolu ki ben de onlardan biri oluyorum.biz koyunlar olarak kafamızı kaldırıp nerede olduğumuza bakmıyoruz diye bu böyle sürüp gidecek değil.bir gün insanlık mecbur kalarak da olsa bu adamın bahsettiği problemlerle yüzleşecek.
 • amerikalı matematik dahisi profesör, anarşist teorisyen, bireysel terörist eylemci. unabomber.

  harvard'ı bitirdi, michigan'dan 25 yaşında doktora derecesi aldı ve berkeley'de dersler verdi. 167 iq'ya sahip olduğu saptandı. modern teknolojiye karşı doğa merkezli bir devrim gerçekleştirmek amacıyla, doğada münzevi bir yaşama çekilip 70'lerin sonundan 90'ların ortasına kadar postayla veya elden gönderdiği toplam 16 el yapımı bombayla tamamı teknoloji alanında çalışan 3 kişinin ölümüne ve 23 kişinin yaralanmasına yol açtı. onbinlerce kelimelik ''sanayi toplumu ve geleceği'' manifestosunun the washington post'ta yayımlanmasının üzerine eylemlerini durdurdu.

  bulunduğu yeri bildiren kişiye 1.000.000 dolar ödül verileceğini açıklayan fbi'ın yıllar süren uzun kovuşturmasının ardından montana'daki elektrik ve suyu olmayan kulübesinde yakalanıp yargı karşısına çıkarıldı. mahkemede akıl sağlığının yerinde olduğunu, psikopat bir seri katil olmadığını beyan etti. 8 kez ömürboyu hapis cezasıyla cezalandırıldı. 23 yıldır hapishanede ve 78 yaşındadır.
 • seri katildir. anladığımız kadarıyla, kadınlarla olan ilişkilerdeki başarısızlığı eylemlerini tetiklenmiştir.

  teknoloji karşıtlğına dair kendisinden o dönem teknolojisine karşı tamamen bir duruş sergilemesini, motorlu araçlara binmemesini, teknolojiden faydalanmamasını beklerdim. ne yazık ki kendisi sadece elektriksiz bir kabinde yaşayarak bunu sergilemiştir.

  günümüzde de aynısı geçerli. çok uluslu şirketlerin doğa dengesini bozduğuna dair eylemler ya da boykotlar için esaslı duruşlar gerekiyor. bu iş lafta olduğu kadar basit değil.
 • manifestosunda "biz" diyerek (fc)'den bahseder.
  yani freedom club.
hesabın var mı? giriş yap