şükela:  tümü | bugün
 • "nerede olursaniz olun, elinizdekilerle yapabileceklerinizi yapin."

  theodore roosevelt
 • "başarı formülünün en önemli bileşeni insanlarla iyi geçinmeyi bilmektir."
  theodore roosevelt
 • günümüz cumhuriyetçilerinin her noktada ilham aldığı abd başkanı. nobel barış ödülü alması ise tarihteki en büyük ironilerden biridir.
 • " oyun oynadiginiz zaman cok siki oynayin, is yaptiginiz zaman hic oyun oynamayin."

  theodore roosevelt
 • avcılık tutkusu için teee afrika'ya kadar gitmiş. tutku ama ne tutku.

  ...

  şimdi, afrika, afrika olalı böyle bir safari görmemiş. teddy, tam 11.397 hayvan öldürüyor. bunlardan 512'si hipopotam, beyaz gergedan, fil gibi devasa hayvanlar: afrika'dan çıkan büyük hayvan kolleksiyonlarının en görkemlisidir bu," diye övünmeyi ihmal etmiyor. hayvancıkların 262 tanesini yediklerini, kalanını tuzlayıp (beraberlerinde dört ton tuz götürmüşlermiş) washington'a, smithsonian ve natural history müzelerine gönderdiklerini anlatıyor.

  afrika'dan dönüşte de norveç'e uğruyor. neden biliyor musun? 1906'da kazandığı nobel barış ödülü'nün parasını almak için.

  tonlarca leşin kemiklerinin temizlenip iskeletlerinin ayağa dikilmesi müzecilerin yıllarını alır. ama olsun, science'e hizmet, böyle bir şeydir, diyor teddy roosevelt, "beni kınayacaksanız, natural museum'un da, american museum'un da, benzeri zooloji enstitülerinin tümünün varlık nedenlerini de kınayacaksınız!"
  (bkz: hollywood'u kapattığım gün)
 • 1907'de amerika birleşik devletler başkanıdır. manisa somalı değildir.
 • ingilizce kelimelerin yazımında basitleşmeye gidilmesini savunan, andrew carnegie tarafından kurulmuş simplified spelling board'un önerileri doğrultusunda, 1906 yılında abd devlet yazışmalarında "basitleştirilmiş" kelimeler (tho-> though, enough-> enuf, through-> thru*, addressed-> addrest, missed-> mist ve bir sürü benzeri şey) kullanılacağını söyleyen bir executive order imzalamış (ve bu imla devrimi ciddi bir iç çekişme yaratınca yılın sonunda emri geri çekmiş).

  emrin ilk ortaya çıktığı günün ertesinde ingiliz gazeteleri roosevelt'i şamaroğlanına çevirmiş. the sun'dan olayla alakalı bir hiciv yazısı şu pdf dahilinde okunabilir: http://query.nytimes.com/…3a25755c2a96e9c946797d6cf
 • türkiye ile yakın ilişkiler kurmuş abd başkanlarından biri. dönemin şartlarını göz önüne alırsak cesaretli biri olduğunu söyleyebiliriz.
 • teddy bear.
  "hiçbir barış zaferi, savaşın üstün zaferi kadar büyük değildir.”
  bu sözlerin sahibi 1906’da nobel barış ödülü alan, amerika birleşik devletleri’nin 26. başkanı theodore roosevelt işte.
 • 42 yaşında abd başkanı olarak en genç başkan ünvanını kazanmıştır ayrıca kendisi. jfk bile başkan olduğunda 43 yaşındaymış ve ondan yaşlıymış.

  https://en.wikipedia.org/wiki/theodore_roosevelt
hesabın var mı? giriş yap