şükela:  tümü | bugün
 • kendine ozgu brechtci anlatimiyla yuzyılın son ceyregine tarkovsky ve kieslowski'yle damgasini vurmus uc dogu avrupalı yonetmenden biri.
  (bkz: sonsuzluk ve bir gun)
 • angelopoulos filmlerinde acı çeken entellektüeller, "arayış"taki insanlar vardır. gerçek dünyada da acı çeken* entellektüeller(cahiller de vardır) ve arayıştaki (veya çoktan bulmuş) insanlar vardır. angelopoulos filmleri genelde plan sekanslardan oluşur, uzun ve yavaştırlar. gerçek hayatta uzun ve yavaş plan sekanslardan oluşur. angelopoulos filmlerinde sınırlar vardır, gerçek hayatta da...vs..vs

  peki neden bu kadar yapay ve samimiyetsiz gelir insana bu yönetmenin filmleri?

  çünkü gerçek hayatta "arayış"taki insanlar ve acı çeken entellektüeller uzak ufuklara bakıp içten içe "yolculuk... sis... pusula... ağaç..." diye gevremezler. upuzun plan sekanslar yaşanır, ama bu plan sekanslarda zorlama semboller sokulmaz göze gerçekte. sınırlar vardır gerçek hayatta ama bu sınırlara bakarak hayat üzerine şiirsel cümleler kuran ana karakterler gerçek hayatta değil, öğrenci kısa filmlerinde vardır genelde.

  nihayetinde "acaba birşeyler var da ben mi çok kuşkucu bakıyorum, eleştirel bakıyorum?" diye düşündüren, bir yandan çektiği kimi sahnelerle hayranlık uyandırdığı gibi (mesela ulis'in bakışı'ndaki sisli havada katliam sahnesi veya puslu manzaralar'daki tecavüz sahnesi gibi) öte yandan yukarıda sayılan kimi öğeleriyle insanı kendinden uzaklaştıran bir yönetmen theo angelopoulos.

  tonino guerra ile çalıştığından olsa gerek.
 • harvey keitel ulysses gaze'in çekimlerinden sonra şöyle bir yorumda bulunmuştu: "angelopulos kamerayı bırakır, siz bölümünüzü oynarsınız. arada o gider öğle yemeğini yer, kahvesini içer, kamera aynı yerde, siz aynı bölümdesinizdir". çok uzun ve durağan planlar çeker, bu yüzden de geleneksel sinema seyircisi tarafından kötü filmlere referans olarak verilir filmleri. ancak ustalığı işte tam da buradadır. inanılmaz bir atmosfer yaratma kabiliyeti vardır. ayrıca uzun ve hareketli planları da sinema tarihine geçecek, derslere konu olabilecek kadar başarılıdır. eternity and a day'de sokak çocuklarının caddedeki kaçışma planı en iyi örnektir buna. saol theo amca. ne diyiim...
 • marcello mastroianni'nin oynadığı arıcı ismiyle türkçeye çevrilmiş filmin yönetmeni.
 • irak'daki savas sebebiyle, herkesi amerikan filmlerini boykota çagiran yönetmen..
 • en büyük arzusu balkanlarda sınırların kalkması.. her filminde mutlak vurguladığı konu bu. tüm filmleri başyapıt..
  turklere karşı önyargılı olmasına rağmen festivallerde gide gele buraya önyargısı değişti.. son filmi weeping meadow üçlemesinin ilk filmi ve olağanüstü.. eylülde vizyona girecek..
 • sight and sound'a verdiği en iyi 10 listesi:

  citizen kane (welles)
  ivan the terrible (eisenstein)
  ordet (dreyer)
  8 1/2 (fellini)
  nosferatu (murnau)
  l'avventura (antonioni)
  the gold rush (chaplin)
  ugetsu monogatari (mizoguchi)
  pickpocket (bresson)
  persona (bergman)