şükela:  tümü | bugün
 • yunan ulusunun osmanli imparatorlugu'na karsi giristigi bagimsizlik savasinin komutanlarindan biri.*

  1770 yilinda mora yarimadasi'nda, messinia'da dogdu ve genclik yillarinda filiki eteria'ya katildi. sonra zakynthos'a gecip, ingiliz ordusu'na ait bir yunan alayinda piyade taktiklerini ogrenerek 1821'de savas basladiginda yunanistan'a gecti ve o ana kadar daginik olan kleft'leri* bir araya topladi ve komutan ilan edildi.

  savastan sonra ruslarla isbirligini savunan ioannis kapodistrias'i destekledi ama kapodistrias'in 8 ekim 1831'de oldurulmesinin ardindan bavaryali otto'nun* yunanistan krali olabilmesi icin kendi yonetimini kurdu. ancak daha sonra onun yonetimine karsi geldi, vatan hainligi ile suclanarak 7 haziran 1834'te olume mahkum edildi, 1835'te ise affedildi. 1843'te atina'da öldü.

  bugun yunanistan'da bir cok caddeye kolokotronis'in adi verilmistir ve syntagma meydaninin yakininda da bir heykeli bulunur.
 • yunan bagimsizlik savasi ve sonrasindaki kariyeri genel bir hapse atin/yeniliyoruz, hapisten cikartin birliklerin basina gecirin dongusunde gecmis, yunanistan tarihinin belki de en meshur kleftisi. arkadia bolgesinin guclu, kural tanimaz kolokotroni klanindandir.

  neye benziyordu bu kolokotronis? diyecekler olabilir:

  genc theodoros: http://www.helleniccomserve.com/photo_1_042105.jpg
  yasli kolokotronis: http://wiki.phantis.com/…g/350px-kolokotronis01.jpg

  politiki kouzina adli filmde kolokotronis'in ismi uzerinden yapilan hos bir "turkiye'den giden rumlar vs. yunanistan yunanlari" gondermesi de vardir; fanis'in ilkokul yillari ve fiil cekimi tag'leriyle bulabilirsiniz.
 • geleceği umutsuz her ulusun geçmişiyle övünmesi durumunun en açık örneklerinden biri. günümüzün faşist görüşlü insanlarınca yüceltilen içi boş yunan militanı. ben yunan askeriyesindeyken atatürkle kıyaslarlardı bu adamı. tarihten bi haber olan faşit insancıklar bu iki tarihi karakterin birbirinden ayrı dönemlerde yaşadığından bile habersizdi. aleksandros papagos bile kolokontornisten daha onurludur, yunanlılar için daha önemlidir bence. o en azından onurlu bir mucadele vermiş yunanlılara daha fazla faydası dokunmuştur. papagos da faşist olmasına rağmen soykırım yapmamıştır.
 • yunanlar arasında hoş bir şaka olmasa da türkleri şişten geçiren adam, souvlakici olarak da bilinir. bölgede çok olan osmanlı'nın yanındaki arnavutların kanına da çok girmiştir.
 • tripoliçe'de onbinlerce türkü kadın, yaşlı, çocuk demeden katleden yamyam. anılarında "türkleri katletmekten onur duydum" demiştir.
  şehrin yunanlılara geçmesinden sonra gözlemlerini yazan william clair "hamile kadınların karınlarını kestiler, kollarını bacaklarını kestiler, bacaklarının arasına köpek kafaları soktular. paralarını sakladıklarını düşündükleri türkleri ise ateşte ağır ağır kızarttılar" demiştir.

  yüzyıllardır orada yaşayan "tripoliçe'li" türkleri tripoliçeden silen soykırımcının biridir.
 • yunanistan'da özgürlük savaşçısı ve kahraman olarak görülür.doğmamış türk çocuklarının katilidir. asteras tripolis stadına ismini vermişlerdir. bizim stadlarımızda da türkün başbuğunun ismi sökülmektedir.