şükela:  tümü | bugün
 • bu şahsiyet yüzünden batı'nın merkezi artık roma değil, milano olmuştur. doğu'nun merkezi ise ilk başta izmit, ve daha sonra constantinopolis olmuştur.

  roma nın bölünmesini resmileştirmesi açısından bölücüdür.
 • bizans gozuyle baktigimiz dogu roma tarihinde onemli bir isim, ki "buyuk" theodosius diye de bilinir. konstantin ya da justinian (hatta julian) tarzinda cok sasaali bir takim islere imza atmis olmasa da, tarihsel olarak onemli kararlar almistir. mesela neler? gothlarla anlasma yapmis, kendilerini oraya buraya saldiran barbar takimi olmaktan, imparatorlugun efendi kullari konumuna terfi ettirmis, hatta kendi korumalari arasina goth kokenli askerleri dahil etmistir. dogunun sinirlarini barbar saldirilarindan korumak acisindan onemli bir karar oldugu tartisilmaz. bunun disinda, donemin standartlarina gore hayli esitlikci bir takim yasalar cikarmis, ozellikle miras kanunlariyla halkin gonlunu almasini bilmistir (ozellikle idam mahkumlarini ilgilendiren acilardan.) bunlara bir de arianism gibi bir cok farkli gorusun savastigi bir ortamda ortodokslugu sonuna kadar savunan bir yonetici oldugunu, bununla kalmayip, hristiyanlik disindaki dinlere halka acik ortamlarda tapinmayi yasaklamasini da eklersek dogu imparatorlugu icin birlestirici acidan neden bu kadar onemli oldugu anlasilabilir.

  neye benziyor bu theodosius diyenler missorium of theodosius diye bilinen gumus tabaga bakabilirler. yalniz 19. yy'da bir ciftci tarafindan tarlasinda calisirken bulundugundan ta orta yerinden catlaktir.
 • kral bir arkadaşımız.
  edit : eski yunanca ile philous basileus
 • roma da hristiyanlığı resmi din haline getirmiş, pagan ritüeller taşıdığı için 393 de atina olimpiyatlarını yasaklamıştır.

  fakat roma nın parçalanmasını bu arkadaşımıza yüklemek yanlış olacaktır. zira ondan öncede roma 2 başlı yönetiliyordu. fakat onun ölümünden sonraki kadar hiçbir zaman kesin bir biçimde ayrılmamıştı.

  bir de bunun gotlarla yaptığı anlaşma roma tarihi açısından şöyle bir ilktir; germen kavimleri roma da ilk kez adam yerine konup, romalı hatunlarla evlenmemek şartı ile vatandaş olarak kabul edilmiştir.
 • her iki romayı birden yöneten bu son imparatorun mezarı istanbuldadır.
 • flavius theodosius, i. theodosius veya büyük theodosius ismiyle müsemma muhterem, anadolunun, doğu avrupa'nın ve hatta cümle akdeniz ahalisinin gelecekleri konusunda en büyük etkiye sahip olan son doğunun ve batının hükümdarı.

  anadolu'dan binlerce tanrı'yı kovarak piyasayı monopol haline getiren değerli theodosius'un dünya kültür mirasına attığı bir başka büyük kazık ise, mısır hiyeroglifleri'nin okunup yazılmasını yasaklayarak, bizi mal gibi bir muammaya varis etmesidir.

  neyse ki, sonra rosetta taşı filan çıktı, jean françois champollion'u anası doğurdu da, birşeyler anlayabildik.
 • rivayete göre frigidus savaşı'nın son gecesine kadar içten içe pagandır bu amca.

  savaşın son gecesi düşünde bir haç görmüş ve ilahi bir ses o anda işte bu sembolün altında savaşı kazanacaksın demiştir. tabii uyandıktan sonra düşünü anlattığı andan sonraki on beş dakika içinde bütün ordu aynı rüyayı gördüğünü iddia etmiştir, o da ayrı mesele.

  her ne kadar kendi döneminden itibaren roma imparatorluğu ikili bir yapı altına girmişse de bu ikili yapı arasındaki gevşek bağın adı da theodosius hanedanlığı bağıdır.

  bir de bu amca zamanında ortaya çıkan ve daha derin incelenmesi gereken konu roma'nın iki parçalı bir bütün olmasından ziyade imparatorluğu istila etmeye başlayan cermen kavimlerinin yaygın olarak kabul ettiği pagan ve arian görüşlerinin halka açık yerlerde kesin olarak yasaklanması ve iki roma'nın da iznik ortodoksluğunu resmi din olarak benimsemesidir, ki bu dönemde alınan kararlara theodosius kararları da denilir. paganlık hakkında din adamları şöyle buyurmuşlar bu amcanın vaktinde:"kimsenin insan eliyle yapılmış tapınaklara gitmeyeceğini, tapınaklarda yürümeyeceğini veya heykellere bakmayacağını." bu durum bir zaman sonra doğu roma imparatorluğu içinde ikonoklazm sorunu ile kendini tekrar edecektir, fark ise bu sefer hristiyan bakış açısıyla olayların gelişeceğidir.
 • iskenderiye kütüphanesinin de bulunduğu şehrin bizans’a ait olduğu dönemin imparatoru.

  şehirdeki kütüphane, insanlığın en önemli zamanlarına ait, üç ciltlik, tevrat’tan yüz kat zamanı barındıran bir cildi -432 bin yıllık periyottan oluşan- bir berossus kitabı gibi hikayelerin ve gerçeklerin anlatıldığı binlerce kitap barındırmaktaydı ve bu dünyanın en önemli merkez üssü diye tabir edeceğimiz bir potansiyeldeydi. binlerce yıldır insanlıkla ilgili sırların, yaşanmış büyük olayların hepsi oradaydı. en nihayetinde yine dönemin karanlık tarafı şehirde bir yaygara kopartır ve din üzerinden kitaplarla sözde saldırılara maruz kaldıklarını öne sürerek iç savaş çıkartırlar. ve bunu sadece merak eden impatator, valiye sorar ve vali de propagandaya dahil edip yalan bilgilere dayanınca yakın diyor bütün kütüphaneyi. işte bu adam bir tarihi bir kelimeyle sorumsuzca ve akılsızca yok ediyor. tarihler boyunca emredilen milyonlarca hüküm bunlardan oluşuyor. bildiklerimiz ve asla bilemeyeceklerimiz.
 • sultanahmet'teki dikilitaşın üzerinde taç tutan imparatordur aynı zamanda.
 • hristiyanlığın roma'daki zaferi hep 1. constantinus'a atfedilir fakat esasında theodosius sayesinde hristiyanlık imparatorlukta yerleşmiştir. constantinus'un yeğeni olan imparator flavius claudius iulianus tekrar paganizme dönmüştür. kilise mallarına el koyup, piskoposların gücünü kırmıştır. hristiyanlıktan paganizme döndüğü için julian the apostate* olarak da anılır. daha sonra tahta çıkacak olan ii. valentinianus ise hristiyanlığa göre sapkın bir inanç olan aryanlığı benimseyen annesinin etkisindeydi. 392'de tahta çıkan gaspçı eugenius da paganlığı benimsemişti. eugenius, frank general arbogast ile beraber ii. valentinianus'un ölümü sonrası tahta çıkmıştı. hem yönetimdeki bu karışıklıklar hem de barbar istilalarıyla boğuşan halk tam anlamıyla hristiyanlığı benimsemiş değildi. imparatorluğa hristiyanlığın yerleşmesi ve paganizmin kesin bir mağlubiyete uğraması theodosius döneminde gerçekleşti. 394'te gaspçı eugenius ile yaptığı frigidus savaşı'nı kazanan theodosius, sadece eugenius'u değil aynı zamanda paganizmi de yenmiş oluyordu. savaştan önce 391'de imparatorluğun resmi dini olarak ilan ettiği iznik hristiyanlığı artık kalıcı bir şekilde yerleşmiş oldu.