*

şükela:  tümü | bugün
 • efendim*bu 19.yy. fransız şairimiz tarbes doğumludur.. yeni yetmeliğinde paris'e gelip, gazetecilikle iştigal etmiştir; lakin daralınca kendini yollara vermiş, muhtelif akdeniz kentlerinde ömür tüketmiştir.. poésies nam kitabı mühimdir..

  "hayır, madame, siz değilsiniz sevdiğim,
  sevdiğim ne ofelya, ne de beatrice;
  ne de sizsiniz, ne de siz, jülyetçiğim;
  iri gözlü sarışın lola, ne de siz.

  benim sevdiğim güzel şu anda çin'de
  ihtiyar akrabalarıyla oturur,
  narin çinilerden kuleler içinde;
  sarı nehir kara batakla doludur.
  (...)"

  "çin işi" nam bu şen şiirin çevirmeni orhan veli kanık'tır; nitekim orhan beyin de "dedikodu" adlı şiiri, bu şiirden mi ilham almıştır acaba? bilinmez elbet efendim:

  "kim söylemiş beni
  süheyla'ya vurulmuşum diye?
  kim görmüş, ama kim,
  eleni'yi öptüğümü,
  (...)"

  görüldüğü üzre, aslında pek de alakası yok imiş kanık'ın gautier ile; velhasıl efendim öyle her önünüze gelen faraziyeye itibar etmeyiniz..
 • baudelaire'in "ser cicekleri"ni ithaf ettigi fransiz elestirmen, sair, yazar.
  yer yer komik olsa da genelinde son derece ic bayici romani "mademoiselle de maupin"e (1834) yazdigi uzuuun ancak pek eglenceli onsozde "sanat sanat icindir" anlayisini donemin neo-klasikcilerinin basina resmi bicimde vuran ilk yazar sayilabilir. "guzel" denilen seyin ne ahlaki bir mesaji ne de topluma faydasi olmamalidir der. sanat eserini ya da guzel kavramini, fayda kiskacindan siyirmaya calismistir. eh zaten baudelaire de her onune gelene siir kitabi ithaf etmemistir.
 • yemeklerinde ona sofrada eşlik eden eponine isimli siyah bir kediye sahipmiş.
 • parnasizm akımının öncülerindendir
 • ıstanbul hamamlarında yıkandıktan sonra kendini o kadar aklaşmış hissedermiş ki kendini gökyüzünde meleklerin yanında yürür sanırmış.
 • "hiçbir şeye yaramayan ancak gerçekten güzeldir, faydalı olan şey çirkindir, çünkü, bir ihtiyacı karşılamaktadır; insanın ihtiyaçları ise kendi zavallı ve hastalıklı tabiatı gibi pis ve iğrençtir."
 • ''l'art est ce gui console le mieux de vivre'' sözünün sahibi fransız şairi ''yaşamanın en iyi avuntusu sanattır'' demiş efenim.
 • 1865'te marsilya'dan istanbul'a dogru bir seyahate cikmis, malta ve yunanistan'a ugradiktan sonra istanbul'da 2 ay gecirmis ve sehirden cok etkilenmis edebiyat adami.

  bu seyahatin uzerine, fransizca orijinal ismi "constantinople" olan bir kitap yazmistir.
  ancak herhalde cevirmen istanbul'dan daha cok etkilenmis olacak ki, eseri turkceye "istanbul dunyanin en guzel sehri" diye cevirmis.
 • 19. yy fransız yazarı. fantastik öyküler ve avatar kitapları 2018 yılında doğubatı yayınevinden çıkan abimiz . sanat sanat içindir akımının ve parnasizmin öncülerindendir; nerval, beaudelaire, petrus borel ile yakın arkadaştır, victor hugo'ya hayranlığını her zaman dile getirmiştir. başlangıçta resim ve şiir ile ilgilenmiştir. edebi türler haricinde çokça seyahat yazıları da yazmıştır. romantizmin tarihi (meb yayınları) devrinin önemli figürlerine yer verdiği çokça detay bulunabilecek önemli bir dönem kitabıdır. türkçede yayınlanan bir diğer kitabı da istanbul dünyanın en güzel şehri'dir (profil kitap) .
  romantizm ve klasizm yanlıları arasında yaşanan meşhur 'hernani' kavgasında (bkz: hernani) giydiği vişne çürüğü yeleğiyle nam yapmıştır.

  " hiçbir zaman, rüyalarımda bile, böylesine bir güzelliğe şahit olmamıştım; göz kamaştırıcı beyazlıkta bir ten, sarışın saçlar, uzun kirpikler, oldukça açık ve saydam mavi göz bebekleri; onlara baktığımda bir çayın dibindeki çakıl taşına benzeyen ruhumu tüm açıklığıyla görebiliyordum." ( kahve potu/ fantastik öyküler)
 • "genel olarak bir şey faydalı olunca güzelliğini yitirir." der gautier.