şükela:  tümü | bugün soru sor
 • metafizik ve mistisizme bagli filozofi.
 • (bkz: teozofi)
 • etimolojik olarak
  the=tanrı
  soph=bilgelik

  tanrı ve mistisizmle alakalı felsefi bir öğretidir. aslına bakılırsa dinle felsefe arasında kalmış bir şeydir. tasavvuf gibi.
 • helena petrovna blavatsky nın öğretileridir. theosophical society nin kurucusu, new age in, modern satanizm ve masonic öğretilerin temellerini atmış dişi şeytandır kendisi.

  hitler'in de başucu kitabı yaptığı the secret doctrine kitabında şeytanın yanlış anlaşıldığından, aslında ışık getiren olduğundan felan bol bol bahseder:

  lucıfer – the spirit of ıntellectual enlightenment and freedom of thought – is metaphorically the guiding beacon, which helps man to find his way through the rocks and sandbanks of life, for lucifer is the logos in his highest... (bkz: the secret doctrine, vol. 2, sf 162)

  ayrıca "lucifer şeytan değildir, ışık getirendir aman korkmayın" die girizgah yaptığı bir lucifer magazine bile çıkarmıştır.

  illuminati sinden freemasonrysine, albert pikeından aleister crowleysine hepsi birbiriyle bağlantılı, aynı bokun morciverti, laciverti felan filandır. helena ısis unveiled kitabında bunu aşağıdaki gibi özetlemiş zaten:

  ıt is curious to note too, that most of the bodies (secret societies) which work these (sacred rites), such as the ancient and accepted scottish rite, the rite of avignon, the order of the temple, fesslors rite, the grand council of the emperors of the east and west, sovereign princes (of) masons, etc, etc, are nearly all the "offspring" of the son's (jesuits) of ıgnatius loyola. the baron hundt, chevalier ramsey, tschoudy, zinnendorf, and numerous others, who founded the "grades" in these rites. (bkz: ısis unveiled, 1988 re published, sf 390)
 • arapça tasavvuf kelimesinin etimolojik kaynağı; tıpkı bilgiye duyulan sevgi anlamına gelen yunanca philosophia kelimesinin arapçada felsefe kelimesine dönüşmesinde olduğu gibi.

  .
 • helena blavatsky'in ökültist teosopisi ve boehmian'ın hristiyan teosopisi olarak iki çeşittir.

  ilk başta boehmian'ın teosopisinden başlamak istiyorum çünkü daha eski tarihlere dayanıyor ve boehmian krallığında 15 ve 16. yüzyılda yaşamış olan şimdilerde polonya
  topraklarında olan eski almanya sınırları içersinde yer alan topraklarda doğmuş filozof jakob böhme'nin ortaya çıkardığı düşünülerek ona atf edilmiş. dinin doğasını, evrenin kökenini ve amacını dolaysız bilgi ile hiristiyanlık inancı çerçevesinde açıklamaya çalışan batı ezoterizimi içinde yer alan bir felsefi akımdır. geçmişten gelen bilgi ve bilgeliğin aydınlık ve kurtuluşa giden bir yol sunduğuna inanılır.

  helena blavatsky'in ökültist teosopi inancını ise ağırlıklı olarak blavatsky'in yazıtlarından alıyor. ve din alimleri tarafından yine batı ezoteriziminin ökültist kategorisinde nitelendiriliyor. neoplatonizm gibi eski avrupa felsefi akımlarına ve hinduizm ile budizm gibi dinlere dayandırılıyor. blavatsky'e göre teosopi hindistan'da var olan yükselmiş üstadlar olarak bilinen büyük bilgelik ve doğa üstü güçleri olduğu iddaa edilen gizli bir tarikatın varlığını iddia eder. bu üstatların dünya çapında bir kez bulunmuş eski bir dini yeniden canlandırmaya çalıştıkları ve bunu yaşayan bir din haline getirmek istediklerine inanılıyor. bu üstatların teosopyi helena blavatsky ile yeniden yayıp canlandırmaya çalıştıklarıda iddialar arasında. teospistler kendi gruplarını bir din olarak adlandırmayıp ve tek bir ilahi varlığın olduğunu vaaz ederlermiş.

  teosopical society'i 1875yılında new yorkta kuran helana blavatsky ve dernek üyelerinden henry olcott hindistana taşınarak derneğinmerkezini oraya taşıyorlar 1921 de helenanın ölmesinden sonra dernek içerisin ayrılışlar görünüyor dernek üyelerinden william quan judge'nın desteğiyle sandiego'da homeland adında bir teosopi derneği daha kurululuyor.

  gizli bir örgüt olan iluminatinin ortaya çıkması ve 2. dünya savaşına damga vuran nazi almanyasının adolf hitleri helena blavatsky'nin kitaplarından secret doktrinden esinlenerek 7 ırktan en üstün olanı aryan ırkının kendi ırkı olduğunu düşünmesinin ve 7 ezoterik sembollerin en önemlisi olan svastikayi seçmesinin temeli buna dayandırılıyor.

  yanlış bir bilgi var ise düzeltirim düzgünce uyarmanız yeterli. merak edenler için aşağıda kaynakçaların çoğu var.
  kaynakça:
  (bkz: https://www.wikizero.pro/…hlb3nvcgh5xyhcb2vobwlhbik)
  (bkz: https://www.wikizero.pro/…nvcgh5xyhcbgf2yxrza2lhbik)
  (bkz: https://www.wikizero.pro/…hlb3nvcghpy2fsx1nvy2lldhk)
  (bkz: https://www.wikizero.pro/…2kvsmfrb2jfqivdmyvcnmhtzq)

  türkçe:
  (bkz: https://dunyalilar.org/…izem-svastika-sembolu.html/)
  türkçe
  (bkz: https://guresturkiye.net/…um/showthread.php?t=39929)