şükela:  tümü | bugün
 • bu isim hz. meryeme efeste verilmiştir.
 • theotokos, şimdi ayrıayrı incelemek gerekirse, theo ve tokos yani tanrı ve anne kelimelerinin birleşmesinden olusur, ve hz. isa nın annesi bakire meryem in tanımlanmasında kullanılır. tabi bu kullanım rum ortodox kilisesinde özellikle de bizans sanatından kalmıstır.

  şimdi efendim, theotokos maria, yani tanrı anası meryem sadece meryem ana nın unvanı deildir. theotokos bizans sanatında hz. meryem kucagında oturan bebek isa sahnesine verilen isimdir, ozellikle kubbe ve altar mozaiklerinde ve ikona larda gorulur.

  ayrıca bir not olarak istanbulda bulunan chora (bkz: kariye) kilisesi (ki fetihten sonra camii, cumhuriyet yıllarında da su anda oldugu muze haline getirilmiştir) ve su anda hiç bir kalıntısı olmayan chora manastırı theotokos meryem e adanmıstır...

  (bkz: eksi sozluk tercume isleri mudurlugu)
 • efes'deki üçüncü ekümenik konsil'dedir ki maria'nın theotokos kabul edilmesi ve "tanrı'nın kutsal annesi" olarak anılması kararlaştırılmıştır. bu ve bundan sonraki konsillerin kararları süryani kilisesince kabul edilmemiştir.
 • meryem'in "tanrı'nın anası" vasfı. efes'deki konsul tarafında meryem'e ithaf edilen bu vasfın asıl nedeni, meryem figurunun bizans toplumu icinde gittikce tanrılaşması idi; daha dogurusu; zaten greko-romen pagan kulturunun kalıntılarını üzerinden atamamış bizans toplumunda meryem gittikçe tanrılaştırılmış, bir nevi "ana tanrıça" yerini almaya yollanmıştı. meryem'in tam da bu noktada theotokos ilan edilmesi aynı zamanda tırsak bir hatılatma içindir; bu karar ile konsil şunu demek ister ; "aman ha bu kadın tanrı değil onun anası; yani etten kemikten bir anne bu" tabi bu bizans'ta meryem kültünün oluşmasına engel olmuştudur hayır, taa istanbulun fethine kadar meryem constantinapol'ün koruyucusu olmuştur.
 • ilahileri de ayrı bir güzeldir..

  http://www.youtube.com/…7ehd2iuvibg&feature=related
 • tanrı doğuran demektir. meryem'in hristiyanlığın pek çok mezhebine göre sıfatlarından biridir.