şükela:  tümü | bugün
  • nemrut dağı ve tümülüsü ile ilgili araştırmalar yapan, antiochus'un mezarını bulmak için yıllarca uğraşan ama başarılı olamayan amerikalı arkeolog.

    ölümünden sonra ailesi küllerini nemrut dağı'na serpmiştir.
  • nemrut dağı'nda kazı yapan ve ünlü komagene kralı 1. antiochos'un mezarını bulmayı kendine yaşam amacı belirlemiş ilk kadın arkeolog. tabi ki amerikalı. 30 yıl boyunca tümülüs tümülüs gezerek, bulduğu her taşta, gördüğü her yapıda, bulamadığı her eserde antiochos'a biraz daha yaklaştığını düşünüp bölge halkından biri olmuş ve dağın kraliçesi adıyla anılmıştır. bodrum hakimi, bodrumlular için ne demekse, adıyaman-kahtalılar için de theresa goell o'dur. kahta halkı tarafından çok sevilmiş, benimsenmiş, türkçe öğrenmesi için, kazılarda başarılı olması için elden gelen yapılmıştır. kendisine kazılarda ve fotoğraflamada yardımcı olan tarsuslu marangoz mehmet meray'ı abd'ye götürmek istemiş ama mehmet bey'in ailesi izin vermediği için bu gerçekleşememiştir.

    nemrut dağı'na ve bünyesinde yer alan tüm tarihsel yapılara ilişkin aşkı gözünün antiochos ve tümülüsler dışında bir şey görmemesine sebep olmuş, ben nemrut'la evliyim dedirtecek kadar içine işlemiştir. ölene kadar çalıştığı nemrut'tan öldükten sonra da ayrılmamış, külleri dağdaki heykellere çoktan karışmıştır.