şükela:  tümü | bugün
 • nereus ile doris'in kızı. peleus'un karısı. akhilleus'un annesi.thetis nereidlerin en güzeli idi. zeus ile poseidon onunla evlenmek istemişlerdi ancak thetis'ten doğacak çocuğun babasını geçeceği haberi üzerine tanrılar küçük düşmekten çekinerek onunla evlenmeyi göze alamadılar. bu yüzden de bu güzel tanrıça kral peleus ile evlendirildi.
 • okeanos'un akisindan ayri olmayan bir su kitlesidir,fakat kendine ait bir cani ve kisiligi vardir. okeanos ile evrenin ucundaki bir sarayda otururlar. yaratilis bittiginden onlarin da aski sogumustur.
 • troy filminde julie christie'nin canlandırdığı tanrıça.
 • (bkz: thesis)
 • peleus'tan olan çocuklarını ölümsüz kılmak için bir ateşin üzerinde tutarmış.bu yüzden bir çok çocuğunu öldürmüştür.aynı şeyi akhilleus'a yaparken peleus onu yakalar ve kovar.o da kız kardeşleriyle yaşamak için denizin dibine dalar.

  ilyada'da akhilleus tarafından bir çok defa çağrılır ve fikrine danışılır.truva savaşında akhilleus 'un kaderini değiştirmek için çok çaba sarfeder ama sonucu değiştiremez.
 • nasıl bir şeye benzediğini görmek için:
  http://www.navigo.com/…th/ingres/jupiter-thetis.jpg
 • aslında zeus'un evlenmek istediği ilk tanrıçadır. poseidon da için için aşıktır thetis'e.. ama geleceği gören tanrılar thetis'den doğacak olan çocuğun babasından daha güçlü olacağını söylerler. bu yüzden thetis istemediği halde bir ölümlü olan peleus'la evlendirilir. düğünlerine tüm tanrılar ve tanrıçalar davetlidir. yalnızca kavga tanrıçası eris huzuru bozmaması için çağrılmamıştır. buna kızan eris, düğün sofrasına altın bir elma fırlatır. elmanın üzerinde "en güzele" yazıyordur. hera, athena ve aphrodit tek tek elmanın kendileri için olduğunu iddia ederler. aralarında anlaşmazlık çıkınca zeus'a gidip en güzeli onun seçmesini isterler. zeus karısıyla kızları arasına girmek istemediğinden bu görevi truva dağlarında çobanlık yapan, biliciler ülkesinin sonunu getireceğini söylediği için bebekken ormana bırakılan prens paris'e verir. paris kendisine helena'nın aşkını vaat eden aphrodit'i en güzel seçer. bu yüzdendir ki sparta kraliçesi helena kocası menelaus'u terk edip paris'le kaçar. helena'yı geri almak için çıkan savaşta zavallı thetis oğlu akhilleus'u kaybeder. kısacası bahtsızdır thetis.

  thetis ile ilgili bir başka efsaneye göre, tüm tanrılar tuzak kurup zeus'u zincirlerle bağlarlar. onu bu durumdan kurtaran da thetis'dir.

  (bkz: #10276102)
 • zeusun ulasamadigi olarak kayitlara gecen tek disildir.leda,io,hera,daphnelerden cok farkli bir kader yasamaya zorlanir,zeus gucun dagilimi ve karisiklik,gucun tek elden gitmesi,kendisinin babasina yaptiginin kendisine yapilmasi korkusunun askina galip gelmesine izin verecek ( musa,moss mitlerinin dogusu) ama homerosta siklikla gecen herseyin ustundeki kaderden kacamayip ilyada nin olusumuna kendi elleriyle gelin ettigi (bkz: arabesk) thetisin dugununde eris yuzunden izin verecektir.ongoru : gucu dagitmamis zeusun hakimiyetini elinden almamistir ama olumlulerin en guclusu,karisiklik ve duzende sarsici degisimler kehanetleri bir yerde gercek olmus,onlenemistir..
 • (bkz: #10898989)
 • uçuş simülatör oyunları yapan marka. fakat bir rortos değil.

  (bkz: thetis games)