şükela:  tümü | bugün
  • simdi iki adet they drive by night isimli film vardir, önce onu acikliga kavusturalim: birisi warner kardeslerin ismini begenip kendi filmleri icin caldiklari, benim izlemedigim bir ingiliz filmidir, ötekisi yani warner kardeslerin filmi ise, raoul walsh'un yönettigi, bir sene sonra high sierra'da gene beraber calisacagi ve bu sefer meshurlugun sinirina getirip, orada john huston'un kollarina birakacagi* humphrey bogart'in, george raft'e yancilik ettigi kamyon sürücüsü filmidir.

    kötü bir aktör olarak taniyip bildigim george raft tüm film boyunca, güya yan rolde olan (rol icabi) abisi humphrey bogart'in karsisinda ezilip durur. insan bir saniye dönüp kendisine bakma zahmetine girmez bogart'li sahnelerde. konu ise sudur: kamyonculuk piyasasinda rekabet azmistir. fabrini kardesler (raft ve bogart) bu azgin rekabet ambiyansinda caliskanliklari ile parildar, kisa sürede zirveye tirmanirlar. filmin bir yerinde bogart fazla rol caldigi icin kaza gecirir, gözükmez olur. o noktada lana carlsen rolündeki seksi ida lupino, raft'in patronunun azgin karisi rolünde binbir türlü pislik yapar ki, tüm film boyunca raft'i izlemek zorunda kalmayalim. 3 sene sonra bir benzerini hitchcock basyapiti shadow of a doubt'ta görecegimiz türden bir garajda cinayet sahnesiyle doruga cikan film, lupino femme fatalinin bertaraf edilmesiyle son bulur, bir warner filmi biter. raft tarihin tozlu yapraklarinda kaybolur giderken, they drive by night bogart hayranlarinin yanina kar kalir.
  • (bkz: fly by night)
  • raoul walsh tarafından çekilen 1940 yapımı sinema filmi. george raft, humphrey bogart, kızıl güzel ann sheridan , ida lupino gibi isimler rol alıyor.

hesabın var mı? giriş yap