şükela:  tümü | bugün
 • amerikan yazar horace mccoy tarafından 30larda yazılmıs bir fiction.orjinal ismi de they shoot the horses dont they? di.
  küçükken okuduğum bir kitaptı, aklımda kalan şey bir dans yarışmasındaki sunucunun sözleri
  -evet şimdi yorulana dek alkışlayın onları...
 • konusu, ekonomik kriz doneminde amerikada gecer. kapitalizmin vahsi pencesindeki insanlarin hayatta kalmak ugruna ne derece caresiz kalabileceklerini gosteren bir filmdir. filmde bir yarismaya katilan insanlar, yorulup da elenene kadar dansetmektedirler. bu insanlik disi yarismada, seyircilerin muthis keyif almalari, eski yunan'da gladyatorlerin birbirini oldurmelerini veya ortacag avrupasinda yakilan, idam edilen insanlari halkin zevkle izlemesini hatirlatir bize.

  peki bu filmin konusu neden bize gayet normal ve sira-ici gelmektedir? (bkz: dokun bana) ve bakiniz adini bilmedigim, bilmek de istemedigim o dans yarismasi..
 • amerikalı pulp roman ve senaryo yazarı horace mccoy'un romanıdır. amerikanın ünlü buhranlı yıllarında geçen manyaklık boyutuna varmış bir dans yarışmasını konu alır. başlık yazarın kişisel olarak nefret ettiği tek bir at olmadığı için çoğuldur.
 • 1969 yapımı filmi sydney pollack yönetmiş ve başrolde jane fonda var. 1930'larda great depression döneminde 1500$ ödülü kazanmak için girilen bir dans yarışmasını anlatan film, içinde en iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmenin de olduğu bir sürü dalda oscara aday olmuş ama sadece yardımcı kadın oyuncu oskarını almış.
  izlerken yüksek enerjinin içinde bozulan sinirler filmin sonlarında artık insanı ruhsal çöküşe doğru götürüyor. daha sonraları fantastik- bilim kurgu filmlerinde daha çok alışık hale geleceğimiz halkın başkalarının sefaletinden eğlence çıkarıp, galeyana gelmesi olgusu tamamen günlük hayata sokulduğunda çok etkili bir film olmuştu.. ama bugün geriye filme bakınca ve demek bir bildikleri varmış diyor insan..
 • sydney pollack'in horace mccoy'un romanini konu alarak 60’li yillarin sonunda yaptigi, basrollerini jane fonda ile michael sarrazin'in paylastigi bir film.
 • bunun türkiye'ye izdüşümü, ekonomik kriz ile pençeleşen halkı bi sikindirik araba uğruna rezil kepaze etmek için düzenlenmiş dokun bana adlı yarışmadır...
 • kısa ve kolay okunan bir kitap. acıya bağımlı bir insanı onun iç sıkan hikayesini, popüler kültür ve halen süren dokun bana tarzı yarışmalar içerisinde anlatır. yarış düzeni, amerika ve pop kültüre dair kısa ve evet varoluşçu tanımlanabilecek bir kitaptır. horace mccoy yazarıdır.
  atların daha fazla acı çekmemeleri için vurulması gerektiğinden alır adını.
 • yarım saatte okunabilitesi olan çok güzel bir kitaptır.
 • aslen 30ların amerikasını anlatmaktadır ama günümüze bakıldığında değişen hiç bir şeyin olmadığını görmemizi sağlamıştır..

  insanların kendinden kötü olanları görmekten zevk alması, kaybedenlerin her zaman kaybetmeye mahkum oluşu, parası olan adamların* her işten kolayca sıyrılabilmesi, insanların umutlarıyla oynanması..

  (bkz: her türlü reality show)
  (bkz: bbg)
  (bkz: gelinim olur musun)

  (bkz: herkes bir gun 15 dakikaligina meshur olacak)