şükela:  tümü | bugün
 • yaşam şimdiki andadır ismiyle çevrilen okyanus yayınlarından basılmış kitabın yazarı
 • budanın öğretisiadlı kitabın yazarı. dalai lama bu kitabı için; yazar, bize kendi içimizde yaratacağımız içsel huzurla dünyada yaratacağımız barış, esenlik ve huzur arasındaki paralelliğin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor, demiştir.
 • vietnamlı zen ustası. thich nhat hanh'a göre 'an' ı yaşamak çok önemlidir ve her ne olursa olsun o anda mutlu olmalıdır insan. gerçek ne ise o olarak yaşamaktır bu, thich nhat hanh akıllılık der buna:

  " bulaşıkları yıkarken, ardından içeceğiniz çayı düşünebilir ve böylelikle mümkün olduğu kadar çabuk oturup çayınızı yudumlamak için bulaşıkları ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz. ancak bu bulaşıkları yıkadığınız sırada yaşamaktan aciz olduğunuz anlamına gelir. bulaşıkları yıkarken, bulaşıkları yıkamak hayatınızdaki en önemli şey olmalıdır. nasıl çay içerken, çay içmek hayatınızın en önemli şeyi ise. tuvaleti kullanırken, bırakın bu hayatınızın en önemli şeyi olsun. ağaç budamak meditasyondur. su taşımak ta öyle. "
 • nobel barış ödülü için martin luther king jr. tarafından aday gösterilmiş zen ustası.

  "ikiliklerle düşünmeyi bir yana bırakıp ara-varlıklara yönelirseniz, bedeninizle şiddetten mümkün mertebe uzak bir şekilde ilgilenirsiniz (...) ara-varlık gerçekliğine vakıf olduğunuzda, artık kimseyi düşman olarak görmezsiniz"
 • fransa'da plum village adlı bir zen köyünde öğretilerini aktaran, güzel insan, vietnamlı budist monk.
  plum village'ye bağlı iki manastır vardır:
  amerika'da blue cliff monastery, pine bush, new york ve deer park monastery, california.
  ayrıca bir budist olarak kitaplarını pek faydalı bulduğum eğitici kişi.
 • "eğer bir bardak suya, bir avuç dolusu tuz atarsanız, o su içilmez olur. ama bir avuç tuzu bir nehre atarsanız, insanlar hala o sudan içip, yemek pişirebilirler. nehir kocamandır, kabullenme ve dönüştürme yetisi vardır. kalbimiz küçükse, anlayışımız ve merhametimiz limitlidir, ve acı çekeriz. diğer insanları ve hatalarını kabullenemeyiz ve değişmelerini bekleriz. ancak kalbimiz büyüdüğünde, böyle şeyler bize acı çektirmez. çok fazla anlayış gösterebiliriz ve diğer insanları kabulleniriz. onları oldukları gibi kabullendiğimizde, değişim şansları da olur."

  "gerçek sevgi, dört elementten oluşur: iyilik, merhamet, neşe, ve sakinlik.

  sevgi dolu iyilik, diğerlerine mutluluk verebilmektir. ancak, siz mutluysanız başkalarına mutluluk verebilirsiniz. kendinizi kabullenip sevdiğinizde başkalarına da mutluluk vermeniz mümkün olur.

  eğer yeterince anlayış ve sevginiz varsa, yaşadığınız her an – kahvaltı da hazırlasanız, araba da sürseniz, bahçeyi de sulasanız – mutlu bir an olabilir."