şükela:  tümü | bugün
  • savaş sonrası evine dönen jan de lichte adlı askerin ezilenlerin hakkını almak için aristokrasiye karşı başlattığı isyanı konu alan ve 18. yüzyıl belçika’sında geçen dizi.

ızlenecekler listesine ekledik. izledikten sonra editleriz artık.
  • oyunculuklar çok iyi. avrupanın o karanlık zamanını iyi de anlatıyor fakat genel olarak ağır ilerliyor gibi geldi bana. zaman zaman başladık madem bitirelim hissiyatı oluşmadı değil.
    to do list inizi epey temizlediyseniz ve boş vaktiniz varsa izleyin derim.
  • robin hood gibi bir hikayesi olan fena sayılamayacak bir dizi. jan de lichte insanın aklında kalacak bir karakter. fakat çok fazla şiddet var.
  • bünyeme ilaç gibi gelen dizidir. çok şaşalı değil ama etkileyici bir havası var. kendine çeken ayrı bir gizemi de var ayrıca.
  • an itibariyle izlemeye başladığım netflix dizisi. tüm sezonu izledikten sonra editleyeceğim.
  • netflix'in güzel işlerinden biri daha.

--- spoiler ---
    din sömürüsü, adalet arayışı, zalim yönetim, ezilen toplum, burjuva düzeni... ne ararsanız var.
    --- spoiler ---
  • güzel bir dizi özellikle tinchke karakterini canlandıran (bkz: stef aerts)in oyunculuğunu çok beğendim. ne çektin be jan de lichte.
  • --- spoiler ---

"sevgili kardeşim, ben bu mektubu yazarken dışarıda yedi masum dilenci asılıyor. bu resmen komik bir durum. bu şehirde benzerlerini çok gördüm. bazen denir ki insanların öfkesini yöneltebileceği bir günah keçisi lazımdır. liderleri için güçlerinin kanıtıdır bu. onlar verir ve onlar alır. "
    --- spoiler ---

diziyi çok beğendim. etkileyici, bireyin parası ve statüsü olmadan bir hiç olduğu, insan yerine konulmadığı zamanlar... 2020 yılında türkiye'de benzer manzaralar hâlâ var. güç ve adalet sadece garibanlar üzerinde hüküm sürüyor. zenginler, güçlüler, makam sahipleri için adalet sistemi kör sağır ve dilsiz. iktidarın hedef gösterdiği herkes delilsiz, iftira ile, yalanlarla, farklı suçlarla içeri atılıyor, kovuluyor, harcanıyor. otorite sahibi dini kurumlar ve kişiler de statükonun yanında, adaletsizliğin emrinde görev yapıyorlar.
  • oldukça beğendiğim netflix dizisi.
    avrupa’nın karanlık ve nemli dünyasında adaletsizlik, yoksulluk, hastalık, kölelik (ekonomisi) konu edilmiş. dönemin düşünme şekli, doğruları ve yanlışları ise çok etkileyici biçimde ve bana göre gerçekçi işlenmiş.
    flamancanın ingilizceye benzerliği ise oldukça şaşırttı.
  • yavaş ama güzel ilerleyen netflix dizisi. 10 bölümlük 1. sezonunu bitirdim. final bölümüne bakılırsa tek sezonluk gibi duruyor.